Ks. Roman J. nie pójdzie siedzieć

Ks. Roman J. nie pojawił się na odczytaniu wyroku. Duchowny został skazany na dwa lata w zawieszeniu na cztery. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Sąd Apelacyjny złagodził wyrok za molestowanie nastolatki.

Dwa lata w zawieszeniu na cztery lata, dozór kuratora, grzywna w wysokości 13,5 tys. zł oraz po 600 zł. dla dwóch sióstr poszkodowanych przez duchownego. Taki wyrok zapadł wczoraj przed Sądem Apelacyjnym w Rzeszowie w sprawie winnego molestowania seksualnego nastoletniej dziewczyny ks. Romana J. Duchowny nie pojawił się na odczytaniu wyroku, który jest prawomocny.

Przypomnijmy. 52-letni ks. Roman J. były proboszcz w podropczyckiej miejscowości Mała został aresztowany w kwietniu 2010 r. Prokuratura zarzuciła mu molestowanie seksualne trzech dziewczynek poniżej 15 lat i współżycie z czwartą, która nie ukończyła 18 roku życia (co zdaniem prokuratury było “wykorzystaniem zaufania” i podlegało karze). Zdaniem śledczych do molestowania młodszych dziewczynek miało dojść w latach 2003 – 2007 r. Do obcowania płciowego z najstarszą miało natomiast dochodzić w latach 2007-2008.

Proces, który ruszył w maju tego samego roku, ze względu na dobro pokrzywdzonych dziewczynek jak i rodzaj zarzucanych księdzu czynów został w całości utajniony, a duchowny odpowiadał z wolnej stopy.

Winny molestowania
23 grudnia 2011 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał księdza za winnego jednego z czterech zarzucanych mu czynów i wymierzył mu wyrok 2,5 roku bezwzględnego więzienia za molestowanie seksualne swojej małoletniej uczennicy oraz 4-letni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Postępowania w sprawach trzech pozostałych dziewcząt zostały przez sąd umorzone. Ksiądz wprawdzie naruszył ich nietykalność cielesną, jednak nie nosiło to znamion molestowania seksualnego, a sprawy uległy już przedawnieniu.
Wczorajszy wyrok Sądu Apelacyjnego złagodził wyrok. Dwa poprzednie umorzenia zostały zamienione na uniewinnienie, trzeci został podtrzymany w mocy.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bepe
bepe
8 lat temu

to kpina z polskiego prawa, w polsce byle klecha jest ponad prawem, skandal a powinnna gnida wisieć

wels5
wels5
8 lat temu

No to babcie wymodliły złagodzenie wyroku. Cud prawdziwy! A kogo obchodzą molestowane dziewczynki? No i sąd wydał wyrok godny państwu wyznaniowemu.

slawek
slawek
8 lat temu

O to ruszą zloty w Małej :D

czacza
czacza
8 lat temu

No to honda goldwing będzie znów w trasie, ciekawe czy wróci do radia Via.

VV
VV
8 lat temu

ten wyrok to jakas kpina! a juz wrecz groteskowo sie przedstawia kwota odszkodowania dla pokrzywdzonych.

organista
organista
8 lat temu

Winny ale nie pojdzie siedziec.
No teraz sad koscielny pozamiata i bedzie git !