Księża nauczą robienia zdjęć na ślubach

SANDOMIERZ. Chcesz robić zdjęcia lub filmować śluby w kościele, naucz się co wolno, a czego nie wypada robić w świątyniach

Chcesz robić zdjęcia na ślubach kościelnych? Musisz ukończyć specjalny kurs. Księża mają dość fotografów i filmowców, którzy przed ołtarzem zachowują się jak paparazzi fotografujący gwiazdy na czerwonym dywanie.

Ślub kościelny to uroczystość podniosła i tak powinna być traktowana przez wszystkich jej uczestników. Rodzina i znajomi zakochanych zazwyczaj stają na wysokości zadania i przez kilkadziesiąt minut potrafią śledzić z powagą, a bywa i łezką w oku to co dzieje się przed ołtarzem. Gorzej bywa z wynajętymi na ślub operatorami kamer i fotografami. Wielu, szczególnie tych mniej doświadczonych i rzadko uczęszczających do kościoła prywatnie nie wie, jak zachowywać się w trakcie uroczystości, by nie zakłócać jej najważniejszych fragmentów.

– Widziałem filmowców, którzy rozstawiali sprzęt po całym kościele bez zapytania kogokolwiek o pozwolenie. Są tacy, którzy biegają przez całą uroczystość od ołtarza po chór, chodzą księdzu za plecami, biegają po schodach lub wdrapują się na ambonę. Profesjonalista powinien robić zdjęcia tak, żeby nie zwracał na siebie niczyjej uwagi – mówi fotograf Bogdan Myśliwiec

Aby sprawa była jasna, Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wprowadziła kursy, na których uczy tego co wolno, a czego nie powinni robić ci, którzy chcą fotografować śluby, komunie i pogrzeby w kościele

Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu w porozumieniu z Kurią Diecezjalną w Sandomierzu organizuje właśnie kolejną już turę kursu dla fotografów i kamerzystów, uprawniającego do fotografowania i rejestrowania w kościołach oraz innych obiektach sakralnych na terenie Diecezji Sandomierskiej. Kurs ważny jest przez 5 lat, a po jego zakończeniu należy go co roku odnawiać podczas jednodniowego szkolenia.

– Zakres kursu obejmie zagadnienia między innymi z liturgiki, etyki, teologii, historii sztuki, duchowości laikatu, problematyki mass – mediów i komunikacji społecznej. Kadrę wykładowców stanowią pracownicy naukowi KUL, UPJPII w Krakowie, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Instytutu Teologicznego w Sandomierzu – dowiadujemy się od organizatora. – Cena kursu to 250 zł. Kurs obejmował będzie 5 spotkań popołudniowych w następujących terminach: 4 III, 11 III, 18 III, 25 III i 15 IV 2011 r. od godz. 15 do 18.

– Słyszałem o ślubie, na którym ksiądz nie chciał zezwolić na filmowanie kamerzyście, który nie miał skończonego kursu. Wydaje mi się, że chodziło jednak nie tylko o sam kwit, jak o sposób zachowania tej osoby. Ostatecznie za kamerą stanął inny kamerzysta, który miał ukończony kurs. Gdy przybył do kościoła nie musiał jednak okazywać dokumentu – dodaje fotograf.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments