Kto chce zniszczyć szpital w Brzozowie?

Brzozowska onkologia w niczym nie odstaje od rzeszowskiej, niestety nie wiemy co za “mędrzec” opracował ministerialną listę. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Z dwóch placówek o porównywalnej bazie sprzętowej i personalnej tylko jedna weszła do krajowego rejestru szpitali onkologicznych o najwyższej referencyjności.

W onkologii szykują się duże zmiany. Placówki onkologiczne w każdym województwie zostaną podzielone według tego jak trudne terapie można w nich prowadzić. Na Podkarpaciu mamy dwa porównywalne ośrodki. W Rzeszowie i Brzozowie. Ten drugi na ministerialnej liście został uznany za ośrodek o średnim potencjale. Nikt nie wie dlaczego?

– Mamy trzy akceleratory, o jeden więcej niż w Rzeszowie, dwa symulatory, najnowocześniejszą w Polsce linię do brachyterapii, jedyny w Polsce oddział ortopedii onkologicznej. Planujemy otworzenie oddziału hematologii z pododdziałem autoprzeszczepów oraz oddział onkologii dziecięcej. Posiadamy też pełny zakres specjalistów z dziedziny onkologii – mówi Antoni Kołbuch, dyrektor Szpitala Specjalistycznego z Podkarpackim Ośrodkiem Onkologicznym w Brzozowie. – Jako jedyny w Polsce szpital powiatowy mamy taki sprzęt i wykonujemy tak specjalistyczne procedury, dlaczego nie zostaliśmy zakwalifikowani do wyższego stopnia referencyjności, nie wiem, nikt z nami o tym nie rozmawiał.

– Brzozowska onkologia w niczym nie odstaje od rzeszowskiej, niestety nie wiem jakiej metodologii użyto do opracowania ministerialnej listy. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że cieszy mnie wysoki pozycja rzeszowskiego ośrodka, który jako jeden z nielicznych w Polsce został zaliczony do II stopnia referencyjnośći (trzeci stopień mają tylko dwa w Polsce w Białymstoku i Poznaniu) – mówi Sławomir Miklicz, wicemarszałek województwa podkarpackiego ds. zdrowia.

Coś było na rzeczy?

– Dwa tygodnie temu nasza radioterapia przeszła zewnętrzny audyt, w którym wypadliśmy bardzo dobrze. Możemy więc wykonywać bardzo skomplikowane procedury. Zaskoczył mnie jednak słaby wynik Brzozowa, nie wiem jakie kryteria wpłynęły na taki, a nie inny wynik. Może brak specjalistów z fizyki medycznej? Ale z tego co wiem dwóch lekarzy właśnie ją kończy, więc ten wymóg nie powinien być decydujący – mówi dr n. med. Jan Gawełko, konsultant wojewódzki ds. radioterapii, szef Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Cichy
Jacek Cichy
5 lat temu

Ja mam złe zdanie o szpitalu w Brzozowie – wysoka umieralność, brak wymiany naukowej z ośrodkami o zaawansowanych metodach leczniczych.. Lekarze z Ortopedii onkologicznej mają male doświadczenie w tej dziedzinie. Należy rozwijać onkologie w Rzeszowie, i powoli wygaszać Brzozów.

ela
ela
9 lat temu

mam porównanie pomiędzy Brzozowskim szpitalem a krośnieńskim,nigdy nie spotkałam się z lekceważeniem czy z chamstwem w szpitalu w Brzozowie,miła obsługa (albo mam szczęście) jest on ciągle odnawiany,remontowany i rozbudowywany,oby tak dalej,powodzenia!

mid
mid
9 lat temu

Pieniądze na podkarpackie szpitale idą tylko do rzeszowskich szpitali bo po remoncie chętnych na kupno poszczególnych oddziałów będzie wielu. Lepiej kupić już wyremontowane (spełniające warunki unijne) niż do remontu. bussines is bussines.

Koko
Koko
9 lat temu

Naoisałabym kto,ale nie przeszedłby wtedy komentarz.Życzę „naszym władcom”aby poznali smak tego co poznają pacjenci szpitala w Brzozowie.Chory ma 8 zł,a więzień 80 i gdzie jest lepiej?

Jasia
Jasia
9 lat temu

Personel w Brzozowie ma bardzo duze doswiadczenie tam pracują tacy specjalisci jak doc.Pluta to złoty człowiek

ja
ja
9 lat temu

Przecież nikt nie mówi o likwidacji szpitala w Brzozowie.Zakwalifikowanie go do średniej referencyjności to nie jest ujma, to znaczy że nie będą mogli wykonywać najbardziej skomplikowanych procedur. Ale takich i tak nie wykonują. Na pewno będą mogli nadal robić to co robią, bo nie jest to taki znowu kosmos. A nikomu nie przyganiając, nie ma w Polsce drugiego tak dziwnego (w dobrym znaczeniu) ośrodka. W malutkim miasteczku ,leżącym na zad…iu, istnieje szpital z aspiracjami , które są na wyrost. Myślę że krzywdy nie będzie, jak będą wykonywali dobrze nadal to co robią, a skomplikowane rzadkie przypadki niech leczą się tam,… Czytaj więcej »

Jaś
Jaś
9 lat temu

Brzozów w tym szpitalu walczyłem z rakiem i tą walkę wygrałem , więc niech Tusk pozwoli innym ludziom tą walkę wygrać a nie wszystko zamykać

madry
madry
9 lat temu

a no dlatego ,ze ja nie znam nikogo kogo by tam wyleczyli .wszyscy leczeni w Brzozowie na raka umieraja…..

Robert
Robert
7 lat temu
Reply to  madry

Wiesz czemu umierają? Trafiają tu osoby którym nie daje się wiele szans na przezycie.

Stefan
Stefan
9 lat temu

Służba zdowia w Polsce jest najdroższą w Europie. W Niemczech na taka mieścinę jak Rzeszów są dwa szpitale. Każdy specjalizuje się w innym kierunku. U nas bardzo drogi sprzęt kupuje się dla każdego szpitala osobno i pracuje on efektywnie 3-4 godziny w ciągu dnia. Zupełny chaos i bezmózgowie. W tej mętnej wodzie dobrze poruszają się tylko lekarze, kórzy lecza na państwowym, a pieniądze kasują do kieszeni. Przychodni zdrowia w Niemczech nie ma. Są ambulatoria przy szpitalach, gdzie przyjmują najlepsi lekarze ze szpitala lub gabinety prywatne, które przyjmują ” na kasę chorych” bezpłatnie. Ta Iv Rzesza kaczyńskiego ma rację bytu, bo… Czytaj więcej »

Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

Jak to nie wiecie, dlaczego wszystkie szpitale po za Rzeszowem muszą zniknąć prowincja będzie zaorana to widać od wielu lat. Wystarczy porównać wielkości kontraktów szpitali w Rzeszowie i reszty województwa a przecież to zmusza chorych do leczenia się daleko od miejsca zamieszkania. No i 5 szpitali w jednym mieście więc trzeba komuś zabrać.

andrzej
andrzej
8 lat temu
Reply to  Kaptowaniec

Szpital onkologiczny w Brzozowie jest jedna z lepszych o ile nie jedna z najlepszych plcowek leczniczych z tej dziedziny w rejonie podkarpacia,ale znajac zycie w POLSCE co dobre trzeba zaorac. TEMU co chce zniszczyc szpital w Brzozowie zycze najgorszego.Tak na marginesie mieszkam i pracuje za granica jestem prawie w wieku emeryta i rozmawiam z mlodymi kolegami i kolezankami z pracy na ten i inne tematy dotyczace zycia w POLSCE,na koncu zadaje im pytanie czy wrocili by do Polski odpowiedz jednoznaczna nigdy.Ja niestety musze poniewaz mam w Polsce rodzine.