Kto dokończy S19?

Na fragmencie S19 z Mrowli do Świlczy zostało jeszcze połowa prac do wykonania. Fot. GDDKiA

RZESZÓW. Otwarto oferty na dokończenie autostradowej obwodnicy Rzeszowa.

6 firm stara się o przejęcie kontraktu, któremu nie podołała firma Radko. Chodzi o fragment S19 od Mrowli do Świlczy, który budowało polsko-indyjskie konsorcjum na czele z firmą Radko. 4-kilometrowy odcinek jedna z firm jest gotowa wybudować za 75 procent kosztorysu.

W maju rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zerwał umowę na budowę fragmentu A4 i S19 pod Rzeszowem. Chodziło o zachodnią cześć tzw. autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Zadanie z którym nie poradziła sobie firma Radko podzielono na dwa odcinki i rozpisano dwa przetargi. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty na dokończenie A4 miedzy Rudną Małą a Mrowlą. Tam najtańsza oferta złożona przez Budimex była o 20 procent tańsza od kosztorysu.

Wczoraj otwarto oferty na dokończenie 4-kilometrowego fragmentu S19, który połączy autostradową obwodnicę z drogą krajową nr 4 (Mrowla – Świlcza). Na dokończenie tego odcinka chętnych jest 6 firm. Najtańszą ofertę złożyła firma Mostostal Warszawa. Chce ona dokończyć robotę po Radko za 129,7 mln zł. To o 25 procent taniej niż zakładano w pierwotnym kosztorysie.

Z jednej strony to dobrze, gdyby udało się w Polsce drogi budować taniej. Z drugiej jednak, m. in. przez oferty tańsze od kosztorysu mamy obecnie takie problemy z autostradami. Firmy nie raz przelicytowały się przy swoich ofertach. Konsekwencją zaniżania ceny w ofertach były liczne bankructwa i tarapaty finansowe firm drogowych.

Na wyniki przetargów musimy jeszcze poczekać, bo teraz oferty będą weryfikowane. Jeśli jednak są one poprawne to odcinek A4 między Mrowlą i Rudną Mała  zbuduje Budimex za 183 mln zł. Natomiast odcinek S19 z Mrowli do Świlczy będzie budował Mostostal Warszaw za 129,7 mln zł. Łącznie dokończenie roboty po Radko będzie kosztować co najmniej 312 mln zł. S19 będzie gotowa pod koniec 2013 roku, natomiast fragment A4 na początku 2014 roku.

***
Na pełną sprawność autostradowej obwodnicy Rzeszowa poczekamy jeszcze co najmniej rok. Akurat będzie można przecinać na niej wstęgi tuż przed nowymi wyborami.

Artur Getler

do “Kto dokończy S19?”

 1. ROMAN

  no i tak w maju dostali ” kopa „- jest koniec października – czyli co ; 5 miesięcy ustalali ;
  - kto/ co/ i za ile/ kto / komu/ i ile- i dalej nic- tasują karty za chwilę grudzień i zima i znowu nic do kolejnej wiosny ? — przypomnę
  - w 1747 Francja miała 5 tyś. kilometrów dróg bitych
  - w 1940 Włosi mieli 482 kilometry autostrad jednojezdniowych
  - w 1941 Niemcy mieli 3869 kilometrów autostrad i 2400 kilometrów autostrad w budowie.
  - a u nas 21 wiek i mają problem z zasranym 4 kilometrowym kawałkie autostrady – z czym do ludzi kto tym steruje i podejmuje decyzje .

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.