Kto nas kantuje na benzynie?

- Od kilku miesięcy utrzymuję na stacji marżę niższą niż 10 groszy – mówi Ryszard Paulo z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, która zrzesza właścicieli małych stacji.

PODKARPACIE. Potentat paliwowy chce wykończyć małe stacje?

Na małej stacji nie zatankujesz tanio. Ich właściciele muszą płacić za paliwo sprzedawane hurtowo przez Orlen znacznie więcej niż wynosi cena detaliczna na stacjach należących do tego koncernu.

Polska Izba Paliw Płynnych alarmuje, że taka polityka doprowadzi do upadku prywatnych stacji paliw. Ich bankructwo oznacza bezrobocie dla tysięcy pracowników. Nie to jest jednak najgorsze. Jeżeli zabraknie niewielkich stacji benzynowych wtedy dominujące na krajowym rynku koncerny, zdobędą niemal monopolistyczną pozycję nie tylko w hurtowej, ale też w detalicznej sprzedaży paliw. Wtedy podyktują kierowcom, takie ceny jakie zechcą.

W detalu drożej niż w hurcie

Polska Izba Paliw w oficjalnym komunikacie stwierdza, że jest w posiadaniu faktury zakupu benzyny Pb95 na jednej ze stacji PKN Orlen w cenie 4,95 zł za litr. Tego samego dnia, koncern w hurcie sprzedawał to samo paliwo po 4,98 za litr. Aby utrzymać więc cenę taką jaką oferowały stacje należące do tego potentata, drobni przedsiębiorcy do każdego sprzedanego litra musieliby dołożyć 3 grosze. Potwierdzili to właściciele stacji z okolic Rzeszowa. – Za środową dostawę Pb95 płaciłem 5,19 zł plus koszty transportu – mówi pan Marek, sprzedający paliwo. – Jaką w takiej sytuacji cenę mam wystawić na słupku, żeby nie dokładać do interesu, a ludzie mnie nie wyśmiali i chcieli u mnie tankować, skoro na stacjach z sieci koncernu, sprzedają to paliwo po około 5,09 zł za litr.

Na stanowisko Orlenu w tej sprawie nie doczekaliśmy.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wtajemniczony
wtajemniczony
9 lat temu

Proszę o nie komentowanie całej sytuacji osób, których wiedza na temat stacji paliw ogranicza się tylko do tankowania. Kolego amivisage jeśli już używasz słowa „oszuści” to przynajmniej upewnij się, że to co piszesz jest w 100% prawdą, a nie bujną wyobraźnią i domysłami „Skoro”, „Gdyby”. No to Ci teraz popitole jak to jest z tą marżą, otóż pracuje na prywatnej stacji, na której marża oleju napędowego po zakupie w OR jeszcze parę dni temu wynosiła 0,08 gr pomnożyć razy twoje 30L = 2.40zł. Marża jest dlatego niska, bo ceny są podniesione do minimum, bo inaczej nikt by nie przyjechał, bo… Czytaj więcej »

Janusz
Janusz
9 lat temu

Wołali chodżcie razem z nami w 1980 r. No i doszli.

amivisage
amivisage
9 lat temu

Skoro pan nie wie po ile sprzedawać to ja panu pomogę sobie przypomnieć. Skoro pan kupuje paliwo po 5,19 to doliczając 60 groszy wychodzi 5,79. I niech już żaden skomlący właściciel stacji nie pitoli o zarobku 6 groszy na litrze. Stacje na litrze zarabiają od 60-90 groszy. Gdyby zarabiały 6 groszy to inwestycja w stację wyszła by na zero po 50-80 latach, a później dopiero jakieś zyski. Kierowca kupujący 30 litrów płaci 155 zł i niech mi oszuści nie pilolą, że z takiego kierowcy jest zysk 30×0,06= 1,80zł. Śmiech w żywe oczy. Skoro taki macie mały zarobek na litrze to… Czytaj więcej »

xyz
xyz
9 lat temu

A kto kilka lat temu straszył paliwem powyżej 5zł????
Pozdrawiam Lemingi ! ;-)

roman
roman
9 lat temu

no to może przesiądziemy się na osiołki co tylko znowu ktoś zarobi na paszy.-