Kto nowym marszałkiem? Będzie nowa koalicja w Sejmiku?

Czy to właśnie Mariusz Kawa z PSL-u będzie nowym marszałkiem? Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. Do przejęcia sterów w samorządzie województwa opozycja potrzebuje tylko i aż dwóch radnych z koalicji. 

– Pewności nie ma, dopóki nie wyciągniemy kart z urny – mówi o poniedziałkowym głosowaniu nad odwołaniem marszałka Mirosława Karapyty przewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kubas-Hul. Wszystko wskazuje jednak na to, że rządząca koalicja PO-PSL-SLD rozegra z opozycyjnym PiS i Prawicą RP bój o nowego marszałka, czyli de facto o władzę w województwie. PiS od kilku tygodni stara się przeciągnąć niektórych radnych PO i PSL na swoją stronę, zaś twórcy obecnej koalicji – posłowie Rynasiewicz (PO), Bury (PSL) i Kamiński (SLD) – walczą o jej przetrwanie. Czy czeka nas nowy rozdział w samorządzie województwa?

Do odwołania Karapyty, który kilka tygodni temu usłyszał 7 zarzutów korupcyjnych, potrzebna jest większość 3/5 radnych, czyli 20 głosów. Rządząca koalicja, nie licząc obecnego marszałka, ma ich 17 (PO 7, PSL 6, SLD 4), zaś opozycja 15 (PiS 12, Prawica RP 3). To właśnie PiS, jako pierwszy wzywał marszałka do dymisji, ale formalny wniosek złożył miesiąc temu klub PSL. Niespodzianką byłoby zatem, gdyby Karapyta pozostał na stanowisku. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone, tym bardziej, że głosowanie nad jego odwołaniem będzie tajne. Sam marszałek z tego całego stresu wokół własnej osoby zaczął ponoć znowu palić papierosy.

Co z TĄ koalicją?
Czy wstrząs, jaki spowodowały w województwie zarzuty dla Karapyty będzie końcem koalicji PO-PSL-SLD? – Ja jestem za tym, by ta koalicja trwała. Mamy wicemarszałka i nas to satysfakcjonuje – mówi radny SLD Bronisław Tofil. W podobnym tonie wypowiadają się pozostali koalicjanci. – Jako klub PSL uważamy, że te warunki w umowie koalicyjnej wciąż obowiązują – mówi radny PSL Mariusz Kawa. Do przejęcia sterów w województwie opozycja potrzebuje pozyskać tylko i aż dwu radnych. – Sądzę, że mamy na to wielkie szanse i na pewno wystawimy swojego kandydata – mówi poseł PiS Stanisław Ożóg. Nie chce jednak zdradzić, kto nim jest.

Kawa czy… ktoś inny?
Kto, w przypadku odwołania Karapyty, zostanie nowym marszałkiem? Jednym z pierwszych kandydatów, jacy pojawili się w spekulacjach, jest wspomniany przewodniczący klubu radnych PSL, Mariusz Kawa (były zastępca burmistrza Strzyżowa). – Widać kandydata, ale niekoniecznie ja nim jestem – mówi sam zainteresowany. Tyle że to właśnie jego nazwisko, obok wicemarszałka Zygmunta Cholewińskiego i przewodniczącej Sejmiku Teresy Kubas-Hul (obydwoje z PO), wymienia się najczęściej i chyba jako jedyne jest obecne w spekulacjach przez cały czas. Za Kawą przemawia jednak umowa koalicyjna, w myśl której stanowisko wojewody sprawuje polityk PO, zaś fotel marszałka województwa należy do ludowców.

As z rękawa?
Inne kandydatury, jak choćby wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego, pojawiają się i znikają dość szybko. – Kandydatem samozwańczym może być każdy – skomentował wymownie kandydaturę Ustrobińskiego Kawa. Nazwiska faktycznego kandydata na marszałka nie chce ujawnić żaden z koalicjantów, podobnie zresztą jak PiS. Wśród potencjalnych kandydatur tej ostatniej partii wymienia się m.in. byłą wojewodę, a obecnie radną Ewę Draus, senatora Władysława Ortyla, a także posła Stanisława Ożoga, który osobiście przygląda się niemal każdej sesji Sejmiku, a ponadto nie ukrywa, że jako polityka „ciągnie” go z powrotem do samorządu. – Na pewno będzie to osoba bardzo doświadczona i kompetentna – przekonuje Ożóg.

Głosowanie nad odwołaniem marszałka Karapyty odbędzie się w poniedziałek po południu. W przypadku przegłosowania wniosku, odbędą się również wybory nowego Zarządu Województwa.

Arkadiusz Rogowski

do “Kto nowym marszałkiem? Będzie nowa koalicja w Sejmiku?”

 1. anonim

  I po co gdybać skoro itak marszalek będzie ten co jest.
  Władzy wolno wszystko.
  Gminą Raniżów rządzi wójt słynny na całą POLSKĘ ze swoich afer,gminę doprowadził do zapaści finansowej ico i NIC, wojewoda o tym nie wie?/
  Jeśli ktoś wierzy w sprawiedliwość to jest w wielkim błędzie.

 2. Tomek

  No tak, cham leżajski będzie przypier..lał każdemu kto sie wyłamie…

 3. Łukasz

  Nowy marszałek będzie z koalicji PO+PSL+SLD. Ma ona większość radnych i wszyscy zagłosują poprawnie. Rynasiewicz będzie czuwał i przypi***oli każdemu kutasowi, który by się wyłamał.

 4. jolo

  To, że zaczął ponownie palić mnie nie dziwi. Teraz jest mu duuuuużo dymu potrzebne, aby przetrwać. Po to go wypuscili, żeby zadymił co się da.

 5. ZB

  Bedąc na miejscu działaczy SLD, wstrzymałbym się od głosu. Zaprzestał bym, wspierać to dziadostwo. Niech PSL razem z PO piją to co sobie nawarzyli.

  • beti

   Dokładnie! Podobno i w skali kraju, koalicja PO – PSL nie wyklucza zagrania z wcześniejszymi wyborami. No tak, spieprzyło się co się da, więc pora oddać władzę opozycji. Niech Kaczyński albo Miller wypiją piwo nawarzone przez PO i PSL. Wszak wtedy kryterium uliczne będzie obalać rząd PiS-u albo SLD i niezbyt myśląca większość będzie ryczeć Tusku wróć, tak jak dziś nie pamięta rządów Kongresu Liberalno -Demokratycznego w latach 1990 – 1991 /premier Bielecki, szef KLD Tusk/, okresu pełnego afer, złodziejskiej prywatyzacji i rekordowego bezrobocia….Dlatego z całego serca życzę zwycięstwa wyborczego trzymanej za jaja przez Putina PO /co zresztą widać coraz wyraźniej/ – niech sami zapłacą za skutki swojej polityki i zejdą raz na zawsze ze sceny.

   • Ambroży

    beti – niby masz racji wiele w tym myśleniu i postawionych tezach 100% racji, tylko nad jednym musisz się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie : czy w Polsce ostała się tylko bezmyślna hołota i rosyjskie służby prowadzące ją na smyczy?. Takiego trendu rozumnym i znającym historię oraz wielu polskich patriotów – nie mogę poprzeć!.

 6. jaworowiec niebylecki

  Pan Kawa bardzo by chciał interes kawowy w Jaworniku nie idzie za dobrze, kawa jest kiepska byłem ostatnio to jedna osoba na krzyż kredyty i dotacje trzeba rozliczać i spłacać taki skok byłby wskazany byłoby z czego dokładać do biznesu ale pryncypał nie wpuści na swój teren wyborczy ,i dlatego uważam że najlepszym kandydatem jest sam pryncypał może zrezygnować z posłowania i zająć się po raz pierwszy w życiu prawdziwą pracą (dotychczas całe życie poseł) na pewno załatwi dużo dobrego dla województwa udowodni że jego organizacja na prawdę chce coś zrobić dla ludzi nie tylko dla swoich i posprząta po Mirku poprawi wizerunek uważam że to byłaby najlepsza kandydatura

  • PSL

   HEH JAN BURY Z PSL DUŻOOOOOO POTRAFI , jeśli to prawda co opisał DZIENNIK :
   „Bury: gospodarcze gry z mandatem w ręku
   Uwłaszczył się na majątku Związku Młodzieży Wiejskiej. Jako poseł przepychał ustawy, na których zarabiała jego firma. Zaplątany w gąszcz spółek, akcji i udziałów. DZIENNIK przedstawia sylwetkę Jana Burego, sekretarza stanu, wiceministra skarbu, który odpowiada za prywatyzację polskiej energetyki.
   czytaj dalej…
   Jest siódma rano, piątek. Bury nie wygląda na swoje 45 lat. Nie męczy go wczesna godzina. Tryska życiem: za kilka tygodni giełdowy debiut Enei, poznańskiej spółki energetycznej, wczoraj podróż z Warszawy do Stalowej Woli. Na stole kładzie dyktafon – na wypadek gdybym zrobił z niego bogatego człowieka i minister musiał się, ha, ha, tłumaczyć w mediach przez następny rok.
   Rozmowny, żwawy. Od 1991 r. tylko raz nie był posłem. W latach 1990 – 1996 szef Związku Młodzieży Wiejskiej. Szef PSL na Podkarpaciu. Śledczy komisji ds. prywatyzacji PZU. „To człowiek, który ma kwalifikacje, żeby być prezesem partii” – uważa Aleksander Bentkowski, który jeszcze niedawno ścierał się z Burym o wpływy na Podkarpaciu.
   Polityczną pasję odziedziczył w genach. „Dla starych działaczy ZMW Bury zawsze był synem Burego, Józefa, działacza PZPR, ministra u Jaruzelskiego – opowiada jeden z polityków PSL.
   Bury ma także nieznane, choć nie mniej imponujące oblicze: biznesowego rekina. Twórcy gospodarczego imperium, udziałowca lub szefa grupy spółek i stowarzyszeń.
   Jest dyskretny: dotąd nikt nie wiedział o gospodarczych grach, które toczy z mandatem poselskim w ręku. Dziś należy do najbogatszych nie tylko w PSL, ale w całym Sejmie. Jego pałacyku pod Rzeszowem nie powstydziliby się najbogatsi biznesmeni. Oficjalnie na czas urzędowania interesy zostawił w rękach wspólników. Jednak pytany o biznes wciąż – może z przyzwyczajenia – używa liczby mnogiej: „my robimy”, „my założyliśmy”.
   Prezes z ZMW, księgowy z PSL
   Wtorek. Trzy dni przed rozmową z Janem Burym. Centrum Warszawy. Zenon Daniłowski, 48 lat, prezes spółki Agro-Technika. Z PSL sympatyzuje. Na umówioną kawę przychodzi z prawnikiem. Wygląda jak ikona prezesa: powiedzieć o nim, że jest postawny, to jakby nic nie powiedzieć. Z trudem mieści się na krzesełku w kawiarni. Jowialny i miły.
   Dawny wiceszef ZMW od początku lat 90. patronuje większości biznesów wiceministra. Poznali się w ZMW: Bury był ambitnym działaczem z Rzeszowa. Daniłowski, weteran czerwonej nomenklatury, odchodził do biznesu. Bury wkrótce poszedł w jego ślady. Razem założyli spółki Agro-Technika, Agro-Technika Leasing, Grupa Inwestycyjna Agro, Polskie Smaki, Makarony Polskie. Daniłowski sam mówi o nich: łańcuszek. Bury przyznaje: „Są powiązane. Że dużo tych spółek? Twórczy jestem, z założonymi rękami nie siedzę.”
   Co Daniłowski myśli o Burym? „Czasem herbatę pijemy, ot i takie nasze kontakty” – prezes zachowuje się, jakbyśmy rozmawiali o Dalajlamie, a nie o człowieku, z którym zarabia od kilkunastu lat. „Jest zdolny, ale to ja zawsze byłem szefem wszystkiego.”
   Po chwili przyznaje: „Bury już przez telefon uprzedził, że będę o niego pytał.” Dlaczego minister ostrzegł Daniłowskiego przed rozmową?
   Poniedziałek. Cztery dni przed rozmową z Burym. Dzwonię do Rzeszowa do Józefa Króla (składki w PSL płaci regularnie). Były członek komitetu wojewódzkiego PZPR, zawodowy księgowy. O Burym jak o Dalajlamie: „Nie jestem blisko związany z panem posłem” – zapewnia. „Czasem mu doradzam.”
   Sprawdzam: biegły rewident Król kontroluje większość obrotu udziałami, akcjami i finansami łańcuszka Daniłowskiego i Burego od lat. Są biznesowo nierozłączni: Daniłowski, Bury, Król.
   Jan Bury bardzo lubi Daniłowskiego i Króla, którzy fascynują go jako ludzie. Chciałby mieć na przykład taką głowę jak Król. Król z Daniłowskim odwzajemniają fascynację: regularnie wpłacają pieniądze na kampanie wyborcze PSL.
   Do biznesu za pieniądze ZMW
   Z mgławicy spółek i spółeczek łańcuszka posła Burego wyłaniają się cztery, które sporo mówią o Burym pośle i Burym biznesmenie.
   Spółka pierwsza: Agro-Technika. To od niej zaczęły się biznesy Burego i Daniłowskiego. Powstała w 1992 r. i wypączkowała w kilka innych spółek, w tym jedną notowaną na giełdzie. Prezesem jest Daniłowski.
   Początkowo zarządzała hurtownią warzyw i owoców pod Warszawą, zarabiała krocie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pieniądze ZMW: Związek wniósł do niej pokaźne udziały.
   Kiedy w 1996 r. Agro-Technika przekształcała się w spółkę akcyjną, w imieniu ZMW udziały objął w niej Jan Bury, ówczesny szef związku. Posłużył się pełnomocnictwem szefa ZMW (czyli samego siebie) trzy dni przed zjazdem, na którym ustąpił z funkcji. „To tyle lat, już nie pamiętam dokładnie, jak to było. Jednak skoro ZMW nie wycofało pełnomocnictwa, to było skuteczne” – tłumaczy.
   „ZMW to był pan.”
   „Wszystko odbywało się zgodnie z prawem.”
   Choć Bury odszedł z władz ZMW w 1996 r., aż do 1999 r. używał w biznesie tamtego pełnomocnictwa. Czy miał do tego prawo? Komunikat związku w tej sprawie jest krótki: „W dokumentach, które posiada Księgowość ZMW (lata 1999 – 2008), brak informacji o wspomnianym pełnomocnictwie”.
   Co stało się z udziałami Związku w Agro-Technice? Znikły. Część odkupił Daniłowski.
   „Szczypior”, czyli od kierowcy do prezesa
   Jest grudzień 1996 r. Bury, były prezes ZMW, z pełnomocnictwem, którego użył już kilka tygodni wcześniej, pojawia się w Rzeszowie. Zakłada kolejną spółkę, wydawniczą. Wszystkie udziały obejmuje ZMW. Te udziały też znikną w dziwnych okolicznościach: pięć lat później głównym właścicielem zostanie Jan Bury. Na jakiej zasadzie? W ZMW nie słyszeli nawet o swojej rzeszowskiej aktywności. „Zakładałem ją z myślą, że i tak odkupię ją od ZMW” – mówi Bury. „Czy ZMW na tym zarobiło? Nie pamiętam.”
   Podkarpacka Oficyna Wydawnicza drukuje tygodnik „Wiadomości Podkarpackie”. W 2003 r. znienacka Bury sprzedaje swoją część w spółce 22- letniemu siostrzeńcowi. „A miałem sprzedać komuś obcemu?” – odpowiada dziennikarzom, którzy pytają o tę decyzję.
   „Tego dzieciaka nikt na oczy nie widział” – wspomina były dziennikarz „Wiadomości”. „Wszyscy wiedzieli, czyja w rzeczywistości jest gazeta, ale nikt się z tym nie wychylał.”
   Wkrótce w Rzeszowie wybucha awantura: działacze LPR ogłaszają, że pismo dostaje reklamy dzięki układom Burego w państwowych firmach. LPR donosi na Burego do NIK. Sprawą się zajmuje prokuratura (umarza postępowanie), NIK odmawia kontroli.
   Wkrótce szefem i udziałowcem „Wiadomości” zostaje Jan Dziedzic, kierowca Burego, chłopak ze wsi pod Rzeszowem. Były dziennikarz „Wiadomości”: „Nazywaliśmy go . Bury go wstawił, żeby pilnował interesu. Przed którąś Wigilią przestał nam wypłacać pensję. Kilku z nas zrobiło awanturę, a wyszedł z nimi na dwór. Brnęli za nim przez jakieś zaspy, w końcu stanęli pod bankomatem. Wypłacił po parę stów, rozdał i życzył wesołych świąt. Ludzie postanowili odejść.”
   Bury: „Dziedzic? Powiem tak: każdy ma swojego Wachowskiego.”
   Gazeta zbankrutowała. Chciałem się spotkać z kierowcą Burego. Odmówił: „Czy znam posła? To prywatna sprawa. Skąd miałem pieniądze na udziały? Co się stało z udziałami ZMW? Nie pamiętam, to było dawno” – mówi mi przez telefon.
   Rok po upadku gazety Dziedzic razem z bratem przejęli spółkę, która prowadzi trzy hotele w Rzeszowie i okolicy. Skąd bracia ze wsi Trzcianna mieli na to pieniądze? Kierowca posła Burego na ten temat też nie chce rozmawiać.
   Poseł pędzi spirytus i załatwia ustawę
   Trzecia ze spółek, które stworzyły łańcuszek i imperium Jana Burego, to Agromis.
   Założył ją z jednym z działaczy ZMW. Firma co roku ma po kilka milionów przychodu. Ale w PSL nie słyszeli o niej nawet wysocy rangą działacze. I nic dziwnego – firma działa na wsi w Zachodniopomorskiem, daleko od Rzeszowa, w którym działa Bury. To były PGR, na którym w latach 90. dzisiejszy wiceminister uwłaszczył się z kolegami z ZMW. Na 220 hektarach hoduje zboże, z którego wyrabia spirytus. „Gorzelnia?” – dziwi się Aleksander Bentkowski, były poseł PSL z Rzeszowa. „Nie kojarzę Janka z taką branżą.”
   Tymczasem Bury branżą bardzo się przejmuje (udziały w gorzelni ma razem z żoną). Bez żenady lobbował w Sejmie na rzecz swojego biznesu. Interpelował: dlaczego rząd każe gorzelniom składać w urzędach rodzaj wysokiego depozytu? W styczniu 2005 r. na komisji Skarbu Państwa alarmował: „Po ostatniej podwyżce akcyzy na spirytus polskie wytwórnie wódek zaczęły kupować go w Czechach i na Słowacji. To grozi tym, że z owego łańcucha produkcyjnego zostaną wykluczeni polscy rolnicy, gorzelnie.”
   Zwieńczenie spirytusowej kampanii nastąpiło w kwietniu 2004 r. W imieniu PSL Bury zażądał zmiany ustawy o wysokości stawek podatku akcyzowego na alkohol. Ustawa została zmieniona. Dzisiaj nie pamięta, czy lobbował w sprawie spirytusu: „Oddzielam swoje interesy gospodarcze od polityki. To byłoby nieetyczne.”
   Bury oddziela interesy od polityki, kiedy jest mu to na rękę. W 2005 r. został członkiem komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. Nikt nie zauważył, że jego firmę nadzorowali trzej ludzie, którzy wywodzą się z PZU z czasów, które badała komisja. O jednego z nich komisja pytała nawet w czasie przesłuchań. Bury: „Na komisji usłyszałem, że ten człowiek pracował w PZU za czasów Wieczerzaka. Skojarzyłem, że ta osoba jest związana z naszymi firmami, dlatego nie zadawałem mu pytań. Aby uniknąć konfliktu interesów.”
   Państwo kupuje kluski od spółki ministra
   Wreszcie czwarta ze spółek Burego: giełdowe Makarony Polskie (większość akcji należy do Agro-Techniki). To klejnot w koronie imperium łańcuszka. Przynosi ponad 100 mln zł rocznie. Powstała na bazie zbudowanej przez państwo fabryki makaronu w Rzeszowie, którą pod koniec lat 90. przejęli Daniłowski z Burym. Od kogo? Od jednego z NFI.
   W tym kontekście słowa, które Bury wygłosił w listopadzie 2004 r. w Sejmie (przy okazji zmiany ustawy o NFI), brzmią jak hipokryzja: „Tak naprawdę zarządy NFI drążyły spółki parterowe, jak tylko mogły. (…) Co po tym pozostało? Najczęściej spektakularne upadki, rzesze bezrobotnych ludzi (…). Uważam, że dopuszczono się najgorszej z form prywatyzacji w Polsce”.
   Jan Bury dziś: „Tak, NFI to był chory pomysł na prywatyzację.”
   Nie tak bardzo chory, bo Makarony to dziś duża firma. Znaczną część swoich klusek sprzedaje państwowej Agencji Rynku Rolnego (ARR).
   Od 2003 r. w ARR pracuje Urszula Bury. Nie przeszkadza jej to zasiadać w radzie nadzorczej Makaronów. „Niech pan nie szuka sensacji. Nawet jak pan o tym napisze, to co pan spowoduje?” – pyta z uśmiechem Daniłowski. „I tak będziemy stawać do przetargów w ARR.”
   Na kontraktach z ARR Makarony zarabiają po kilka milionów – tylko w tym roku ponad 6 mln zł. To sprawia, że państwowa ARR jest jednym z najważniejszych klientów spółki.
   A to pozwala Makaronom na ciekawe interesy. Przykład: Makarony sprzedają ARR kluski za kilka milionów. Ta nie płaci gotówką, tylko pszenicą. Wtedy Makarony odsprzedają (z zyskiem) pszenicę z ARR agencji Elewarr. A agencję Elewarr kontroluje… ARR. „To wirtualne transakcje. Pszenica cały czas leży w magazynach Elewarru” – opowiada jeden z akcjonariuszy Makaronów. „Ale zostaje sprzedana przez ARR i de facto odkupiona przez ARR.”
   Tylko w 2006 r. za jedną transakcję tego typu Makarony skasowały prawie 7 mld zł.
   Szefem Elewarru jest Andrzej Śmietanko z PSL, były działacz ZMW, minister w rządzie Waldemara Pawlaka i podsekretarz stanu w kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Szefem ARR jest Władysław Łukasik z PSL.
   Poseł miesza w oświadczeniach
   Ile faktycznie jest dziś wart Jan Bury? Z jego oświadczenia majątkowego trudno wywnioskować. W oświadczeniach za 2001 i 2002 r. nie zająknął się, że zasiada w radzie nadzorczej spółki Tani Dom (znamienne: udziały ma w niej ZMW). Dopiero gdy oświadczenie zbadała komisja etyki poselskiej, Bury przyznał się, że brał pieniądze z tej spółki.
   Kluczowy dla jego majątku był ubiegły rok. W listopadzie, gdy już wiedział, że będzie wiceministrem skarbu, Bury złożył nagle korektę do swego oświadczenia, które składał w październiku: znienacka przyznał, że ma 120 tys. akcji Agro-Techniki. Skąd miał na nie pieniądze? Akcje są warte prawie 500 tys. zł!
   Bury: „To operacja prawno-księgowo-kasowa: zamieniłem udziały w spółce posiadającej akcje Agro-Techniki bezpośrednio na akcje Agro-Techniki. Chciałem, żeby moje inwestycje były maksymalnie przejrzyste.”
   „Są skomplikowane.”
   „Dla fachowców oczywiste, zresztą mam dobrych doradców.”
   Podsumujmy: w trakcie „operacji prawno-księgowo-kasowej” udziały Burego warte 30 tys. zł zamieniły się w akcje warte niemal 500 tys. zł. Skąd Bury miał tyle pieniędzy? Nie miał. Dzięki Daniłowskiemu i „operacji prawno-księgowo-kasowej” w jeden dzień stał się bogatszy o prawie 450 tys. zł.
   Ludowa Ordynacka
   Kadry Burego w spółkach łańcuszka pokrywają się w dużym stopniu z listą członków organizacji, które założył: Stowarzyszenia Rozwoju Przedsiębiorczości Inicjatyw Lokalnych i Stowarzyszenia Nowy Świat. Pierwsze sprawnie żongluje udziałami w spółkach łańcuszka. Drugie to klub seniora ZMW, rodzaj „ludowej Ordynackiej”. Ludzie z obu działają w łańcuszku.
   W obu prezesem jest Daniłowski. „Ordynacka kiedyś Polską rządziła, my nie zamierzamy. Wielu z nas jest po pięćdziesiątce, teraz często mamy pogrzeby, to jest, wie pan, naprawdę przykra sprawa” – wzdycha prezes.
   Od roku jednak ludziom Burego wiedzie się lepiej: obsiadają rady nadzorcze spółek Skarbu Państwa, a nawet PKO BP. Można ich znaleźć w Agencji Nieruchomości Rolnych i Towarowej Giełdzie Energii (podlega Buremu).
   Poseł PSL z Mazowsza: „Wśród kolegów Janka panuje przekonanie, że co by się nie działo, Janek nie da im zginąć.”
   Bogusław Płodzień, działacz PSL, należy do takich kolegów Burego. Działa w stowarzyszeniu Nowy Świat. Za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami dostał półtora roku więzienia w zawieszeniu, ale prowadzi biuro PSL w Rzeszowie. Reprezentuje Burego na oficjalnych uroczystościach. „Człowiekowi należy dać szansę i Płodzień na tę szansę zasługuje” – uważa wiceminister.
   Ludzie Burego: czas na energetykę
   Blisko rok temu Bury trafił do ministerstwa. Zenon Daniłowski z uśmiechem zapewnia, że jakoś daje sobie bez niego radę.
   A co z Józefem Królem, księgowym łańcuszka? Od niedawna kontroluje dwie bogate spółki Skarbu Państwa z Podkarpacia. Jego dzieci (z córką prowadzi kancelarię audytorską) trafiły do jednej z firm łańcuszka Burego. Córka była wspólnikiem i wiceprezesem, syn – udziałowcem, sam Król niedawno został prokurentem.
   Król przyznaje, że doradza ministrowi Buremu. Nie chce zdradzić, po co założył kilka miesięcy temu dwie spółki zajmujące się energetyką. „To tajemnica handlowa” – ucina.
   Kolejny cichy doradca Burego, członek PSL Stanisław Dobrzański, też w ubiegłym roku założył spółkę, która inwestuje w energetykę wiatrową. Potem dwie kolejne. Ma w planach uruchomienie czterech elektrowni wiatrowych.
   Bury: „Obu bardzo cenię. Dlaczego zakładają spółki energetyczne? Nie wiem. Prawdopodobnie widzą w tym interes.” „

   • ZB

    Ciekaw jestem, czy czytali ten art.panowie z CBA i co otym przypadku pos.Burego sądzą?Ten art. dał
    odpowiedż dlaczego to glównym bohaterem walki z min.Gowinem o sady jest wspomniany poseł a nie społeczenstwo lokalne.
    A dzisiaj po porannej wypowiedzi pos.Burego, w TVP info na temat listu p.Gowina,w którym opisuje butę ,arogancję,partyjniactwo,korzystanie z przywilejów władzy oraz. budzące wątpliwości moralne. Jestem zniesmaczony, wypowiedzią p.Burego ,który twierdzi,że opisane przez p.Gowina sytuacje nie dotyczą PSL-u.Stwierdził,że w PSL to sie nie zdarza.Ten facet sobie kpi z nas wszystkich.
    Dlatego podtrzymuję to co napisałem,że na miejscu działaczy SLD zaprzestał bym,wspierać to dziadostwo z PSL-u i PO,bo niektórzy działacze i władze tych partii,TRAKTUJĄ PAŃSTWO JAK PRYWATNY FOLWARK.
    SLD na Podkarpaciu ma teraz szansę, niech udowodni czy wsłuchuje się w głos ludzi,którzy SLD wspierają ,ale niegodzą się z praktykami jakie toleruje w swoich szeregach PO i PSL.Nie jestem zwolennikiem,takiej koalicji .Dlatego za odwołaniem jestem Tak.Natomiast za powołaniem nowego proponuję WSTRZYMAĆ się od głosu. Niech Rynasiewicz z Burym ,piją to piwo co sobie naważyli. Chyba ,że panowie z SLD boją się, że Rynasiewicz ich wyzwie tak, jak swojego partyjnego kolegę i że będzie chciał im „przy…lić”. Mam jednak taką nadzieję ,ze się go nie boją.Panowie doprowadzcie do nowych wyborow, niech to tałatajstwo, zniknie ze sceny politycznej na Podkarpaciu.Miejcie jaja. Udowodnijcie,że nie idzie wam o stołki a o Podkarpacie .

 7. zbynio

  Dr Sobieraj, wiceprzewodniczący Sejmiku czeka na propozycję!!! Już raz zdradził i przeszedł do PSL, czemu ma zatem nie sprzedać się po raz kolejny? Człowiek dobrze ułożony, śliski jak wąż, ot, taki lisek chytrusek co to kasiorkę kocha ponad wszystko!!! Zatem pozostaje tylko uzgodnić cenę.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.