Kto nowym marszałkiem? Będzie nowa koalicja w Sejmiku?

Czy to właśnie Mariusz Kawa z PSL-u będzie nowym marszałkiem? Fot. Arkadiusz Rogowski

PODKARPACIE. Do przejęcia sterów w samorządzie województwa opozycja potrzebuje tylko i aż dwóch radnych z koalicji. 

– Pewności nie ma, dopóki nie wyciągniemy kart z urny – mówi o poniedziałkowym głosowaniu nad odwołaniem marszałka Mirosława Karapyty przewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kubas-Hul. Wszystko wskazuje jednak na to, że rządząca koalicja PO-PSL-SLD rozegra z opozycyjnym PiS i Prawicą RP bój o nowego marszałka, czyli de facto o władzę w województwie. PiS od kilku tygodni stara się przeciągnąć niektórych radnych PO i PSL na swoją stronę, zaś twórcy obecnej koalicji – posłowie Rynasiewicz (PO), Bury (PSL) i Kamiński (SLD) – walczą o jej przetrwanie. Czy czeka nas nowy rozdział w samorządzie województwa?

Do odwołania Karapyty, który kilka tygodni temu usłyszał 7 zarzutów korupcyjnych, potrzebna jest większość 3/5 radnych, czyli 20 głosów. Rządząca koalicja, nie licząc obecnego marszałka, ma ich 17 (PO 7, PSL 6, SLD 4), zaś opozycja 15 (PiS 12, Prawica RP 3). To właśnie PiS, jako pierwszy wzywał marszałka do dymisji, ale formalny wniosek złożył miesiąc temu klub PSL. Niespodzianką byłoby zatem, gdyby Karapyta pozostał na stanowisku. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone, tym bardziej, że głosowanie nad jego odwołaniem będzie tajne. Sam marszałek z tego całego stresu wokół własnej osoby zaczął ponoć znowu palić papierosy.

Co z TĄ koalicją?
Czy wstrząs, jaki spowodowały w województwie zarzuty dla Karapyty będzie końcem koalicji PO-PSL-SLD? – Ja jestem za tym, by ta koalicja trwała. Mamy wicemarszałka i nas to satysfakcjonuje – mówi radny SLD Bronisław Tofil. W podobnym tonie wypowiadają się pozostali koalicjanci. – Jako klub PSL uważamy, że te warunki w umowie koalicyjnej wciąż obowiązują – mówi radny PSL Mariusz Kawa. Do przejęcia sterów w województwie opozycja potrzebuje pozyskać tylko i aż dwu radnych. – Sądzę, że mamy na to wielkie szanse i na pewno wystawimy swojego kandydata – mówi poseł PiS Stanisław Ożóg. Nie chce jednak zdradzić, kto nim jest.

Kawa czy… ktoś inny?
Kto, w przypadku odwołania Karapyty, zostanie nowym marszałkiem? Jednym z pierwszych kandydatów, jacy pojawili się w spekulacjach, jest wspomniany przewodniczący klubu radnych PSL, Mariusz Kawa (były zastępca burmistrza Strzyżowa). – Widać kandydata, ale niekoniecznie ja nim jestem – mówi sam zainteresowany. Tyle że to właśnie jego nazwisko, obok wicemarszałka Zygmunta Cholewińskiego i przewodniczącej Sejmiku Teresy Kubas-Hul (obydwoje z PO), wymienia się najczęściej i chyba jako jedyne jest obecne w spekulacjach przez cały czas. Za Kawą przemawia jednak umowa koalicyjna, w myśl której stanowisko wojewody sprawuje polityk PO, zaś fotel marszałka województwa należy do ludowców.

As z rękawa?
Inne kandydatury, jak choćby wiceprezydenta Rzeszowa Marka Ustrobińskiego, pojawiają się i znikają dość szybko. – Kandydatem samozwańczym może być każdy – skomentował wymownie kandydaturę Ustrobińskiego Kawa. Nazwiska faktycznego kandydata na marszałka nie chce ujawnić żaden z koalicjantów, podobnie zresztą jak PiS. Wśród potencjalnych kandydatur tej ostatniej partii wymienia się m.in. byłą wojewodę, a obecnie radną Ewę Draus, senatora Władysława Ortyla, a także posła Stanisława Ożoga, który osobiście przygląda się niemal każdej sesji Sejmiku, a ponadto nie ukrywa, że jako polityka „ciągnie” go z powrotem do samorządu. – Na pewno będzie to osoba bardzo doświadczona i kompetentna – przekonuje Ożóg.

Głosowanie nad odwołaniem marszałka Karapyty odbędzie się w poniedziałek po południu. W przypadku przegłosowania wniosku, odbędą się również wybory nowego Zarządu Województwa.

Arkadiusz Rogowski

13
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
anonimTomekAmbrożyŁukaszPSL Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży
anonim
Gość
anonim

I po co gdybać skoro itak marszalek będzie ten co jest.
Władzy wolno wszystko.
Gminą Raniżów rządzi wójt słynny na całą POLSKĘ ze swoich afer,gminę doprowadził do zapaści finansowej ico i NIC, wojewoda o tym nie wie?/
Jeśli ktoś wierzy w sprawiedliwość to jest w wielkim błędzie.

Tomek
Gość
Tomek

No tak, cham leżajski będzie przypier..lał każdemu kto sie wyłamie…

Łukasz
Gość
Łukasz

Nowy marszałek będzie z koalicji PO+PSL+SLD. Ma ona większość radnych i wszyscy zagłosują poprawnie. Rynasiewicz będzie czuwał i przypi***oli każdemu kutasowi, który by się wyłamał.

jolo
Gość
jolo

To, że zaczął ponownie palić mnie nie dziwi. Teraz jest mu duuuuużo dymu potrzebne, aby przetrwać. Po to go wypuscili, żeby zadymił co się da.

ZB
Gość
ZB

Bedąc na miejscu działaczy SLD, wstrzymałbym się od głosu. Zaprzestał bym, wspierać to dziadostwo. Niech PSL razem z PO piją to co sobie nawarzyli.

beti
Gość
beti

Dokładnie! Podobno i w skali kraju, koalicja PO – PSL nie wyklucza zagrania z wcześniejszymi wyborami. No tak, spieprzyło się co się da, więc pora oddać władzę opozycji. Niech Kaczyński albo Miller wypiją piwo nawarzone przez PO i PSL. Wszak wtedy kryterium uliczne będzie obalać rząd PiS-u albo SLD i niezbyt myśląca większość będzie ryczeć Tusku wróć, tak jak dziś nie pamięta rządów Kongresu Liberalno -Demokratycznego w latach 1990 – 1991 /premier Bielecki, szef KLD Tusk/, okresu pełnego afer, złodziejskiej prywatyzacji i rekordowego bezrobocia….Dlatego z całego serca życzę zwycięstwa wyborczego trzymanej za jaja przez Putina PO /co zresztą widać coraz… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

beti – niby masz racji wiele w tym myśleniu i postawionych tezach 100% racji, tylko nad jednym musisz się zastanowić i odpowiedzieć sobie na pytanie : czy w Polsce ostała się tylko bezmyślna hołota i rosyjskie służby prowadzące ją na smyczy?. Takiego trendu rozumnym i znającym historię oraz wielu polskich patriotów – nie mogę poprzeć!.

jaworowiec niebylecki
Gość
jaworowiec niebylecki

Pan Kawa bardzo by chciał interes kawowy w Jaworniku nie idzie za dobrze, kawa jest kiepska byłem ostatnio to jedna osoba na krzyż kredyty i dotacje trzeba rozliczać i spłacać taki skok byłby wskazany byłoby z czego dokładać do biznesu ale pryncypał nie wpuści na swój teren wyborczy ,i dlatego uważam że najlepszym kandydatem jest sam pryncypał może zrezygnować z posłowania i zająć się po raz pierwszy w życiu prawdziwą pracą (dotychczas całe życie poseł) na pewno załatwi dużo dobrego dla województwa udowodni że jego organizacja na prawdę chce coś zrobić dla ludzi nie tylko dla swoich i posprząta po… Czytaj więcej »

PSL
Gość
PSL

HEH JAN BURY Z PSL DUŻOOOOOO POTRAFI , jeśli to prawda co opisał DZIENNIK : „Bury: gospodarcze gry z mandatem w ręku Uwłaszczył się na majątku Związku Młodzieży Wiejskiej. Jako poseł przepychał ustawy, na których zarabiała jego firma. Zaplątany w gąszcz spółek, akcji i udziałów. DZIENNIK przedstawia sylwetkę Jana Burego, sekretarza stanu, wiceministra skarbu, który odpowiada za prywatyzację polskiej energetyki. czytaj dalej… Jest siódma rano, piątek. Bury nie wygląda na swoje 45 lat. Nie męczy go wczesna godzina. Tryska życiem: za kilka tygodni giełdowy debiut Enei, poznańskiej spółki energetycznej, wczoraj podróż z Warszawy do Stalowej Woli. Na stole kładzie dyktafon… Czytaj więcej »

ZB
Gość
ZB

Ciekaw jestem, czy czytali ten art.panowie z CBA i co otym przypadku pos.Burego sądzą?Ten art. dał odpowiedż dlaczego to glównym bohaterem walki z min.Gowinem o sady jest wspomniany poseł a nie społeczenstwo lokalne. A dzisiaj po porannej wypowiedzi pos.Burego, w TVP info na temat listu p.Gowina,w którym opisuje butę ,arogancję,partyjniactwo,korzystanie z przywilejów władzy oraz. budzące wątpliwości moralne. Jestem zniesmaczony, wypowiedzią p.Burego ,który twierdzi,że opisane przez p.Gowina sytuacje nie dotyczą PSL-u.Stwierdził,że w PSL to sie nie zdarza.Ten facet sobie kpi z nas wszystkich. Dlatego podtrzymuję to co napisałem,że na miejscu działaczy SLD zaprzestał bym,wspierać to dziadostwo z PSL-u i PO,bo niektórzy działacze… Czytaj więcej »

ZB
Gość
ZB

jest ..wspierają ,ale niegodzą się….- ma być -…wspierają ,ale nie godzą. …przepraszam.

zbynio
Gość
zbynio

Dr Sobieraj, wiceprzewodniczący Sejmiku czeka na propozycję!!! Już raz zdradził i przeszedł do PSL, czemu ma zatem nie sprzedać się po raz kolejny? Człowiek dobrze ułożony, śliski jak wąż, ot, taki lisek chytrusek co to kasiorkę kocha ponad wszystko!!! Zatem pozostaje tylko uzgodnić cenę.