Kto powinien decydować o MPK: prezydent czy rada miasta?

Jerzy Cypryś (47 l.), przewodniczący klubu PiS: – Zgadzam się ze związkowcami i uważam, że należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji w MPK. Prezydent za wszelką cenę chce pokazać, że najlepiej zna się na wszystkim, a tak nie jest. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Związki zawodowe działające przy MPK – Rzeszów Sp. z o.o. uważają, że to nie prezydent Rzeszowa, ale rada miasta powinna zajmować się losami spółki.

Brak decyzji w sprawie stojących na obu zajezdniach nowych autobusów MPK oraz problem z ustaleniem rzeczywistego tzw. wozokilometru za wykonywaną usługę przez MPK – to tylko nieliczne z zarzutów związkowców MPK wobec prezydenta Tadeusza Ferenca (73 l.). – Chcemy, żeby sprawą MPK zainteresowała się rada miasta – mówi Michał Białogłowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” przy MPK Rzeszów.

– Tak strategiczna spółka miejska, jaką jest MPK, powinna być nadzorowana przez Radę Miasta Rzeszowa, a nie jak do tej pory przez osobę prezydenta Rzeszowa – grzmią przedstawiciele czterech związków zawodowych z MPK, którzy wystosowali list otwarty do radnych, z prośbą o większe zainteresowanie się losami spółki.

Bolączki MPK
W liście piszą, że najważniejszymi “problemami i bolączkami” spółki, poza kłopotami z ustaleniem rzeczywistego wozokilometru i biernością wobec zalegającego taboru w bazach przy ul. Trembeckiego i ul. Lubelskiej, jest kwestia pieniędzy, jakie miasto przeznacza na MPK.

– Należy sprawdzić, ile pieniędzy wypływa z kasy miejskiej na prawidłowe funkcjonowanie komunikacji miejskiej, a ile dociera do MPK Rzeszów z tytułu opłaty za wozokilometr – mówią związkowcy. – Wiemy, że różnica między pieniędzmi wypływającymi z kasy miasta a docierającymi do MPK wynosi kilka milionów. Są to pieniądze publiczne, z podatków mieszkańców Rzeszowa, a także naszych, czyli pracowników MPK Rzeszów – dodają.

Radni chcą rozmawiać
Wątpliwości związkowców podziela Jerzy Cypryś (47 l.), przewodniczący klubu PiS w Radzie Miasta. Radny przyznaje, że o losach MPK rzeczywiście powinni decydować radni. – Prezydent za wszelką cenę chce pokazać, że najlepiej zna się na wszystkim, a tak nie jest – mówi Cypryś. – Sprawa funkcjonowania transportu w mieście pozostawia wiele do życzenia, a sytuacja w MPK wymaga zmian – dodaje. Jego zdaniem, należy dokładnie przyjrzeć się temu, co dzieje się w spółce i podjąć odpowiednie kroki zmierzające do poprawy jej funkcjonowania.

Deklarację chęci dyskusji nad tematem zgłosiła także Jolanta Kaźmierczak (55 l.), przewodnicząca klubu PO.

Ewelina Nawrot

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
pasażer!marcinpasażerROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pasażer
Gość
pasażer

Bardzo ładny gest ten list otwarty do Rady Miasta, bo to Rada powinna rozwiązać ten cały bałagan i nieudaczne zarządzanie, czyli… rozwiązać to całe MPK i po sprawie. Ile jeszcze można sztucznie utrzymywać firmę, przynoszącą wiecznie straty, za publiczne pieniądze? Może inni przewoźnicy wykonają usługę przewozową taniej i kulturalniej? Może nowy przewoźnik obejdzie się bez darmowych przejazdów dla załogi i wiecznego wołania o pieniądze z Ratusza. Szanowna Rado – czas na zmiany! No, ale co będą wówczas robić liderzy związkowi…?

marcin
Gość
marcin

zamiast głupawych banałów proponuje podać jakieś konkrety. Komunikacja miejska nigdy nie jest dochodowa i na całym świecie tak jest. Darmowe przejazdy dla pracowników? dobra zlikwidować! ale likwidujemy również korzystanie ze służbowych samochodów w celach prywatnych, w pt wieczorem pod sklepami ile jest samochodów firmowych? wszyscy tam pracują? zlikwidować MPK? a pomyślałeś czym będziesz jeździł? czym dziecko sąsiada dojedzie do szkoły? tysiące ludzi do pracy? pomyśl zanim coś napiszesz Problem polega na utworzeniu ZTM przy tych samych nakładach na komunikację miejska są dwie firmy. W jakim celu? Nowe autobusy są ZTM a ten nie ma na ich zarejestrowanie efekt większość stoi… Czytaj więcej »

!
Gość
!

,,pasażer ” – twoje wpisy to już wszyscy znają ( G.W. ,Nowiny ) , czas na PSYCHIATRĘ !!!

pasażer
Gość
pasażer

Ty to się pewnie już leczysz, jak wynika z twojej głupiej wypowiedzi, tylko jak cię dopuszczają człowieku do jazdy autobusem, z takim schorzeniem ludzi wozisz debilu? Prawda w oczy kole-to właśnie przykład obrażania pasażera prze pracownika MPK. No rozkręć się dalej, a Rada Miasta niech czyta i wyciągnie wnioski, bo ta cała twoja firma komunikacyjna jest taka sama jak twoje myślenie… Ale ty możesz skorzystać z pomocy specjalisty, a firmie z takimi debilami już chyba nic nie pomoże. Tylko w MKS, Kudliku, Szostku i innych siła…, a chamom z MPK już dziękujemy!!!

ROMAN
Gość
ROMAN

to nie tak; stojące w zajezdniach autobusy zostaną przekazane jako nowoczesne eksponaty do nowego muzeum w zamku
-wizjonerski pomysł z ich zakupem może nie być taki zły – zwiedzający przyjdą / usiądą i pomarzą- jak by to było gdyby kursowały – co ?

andrzej
Gość
andrzej

Cypryś a ty na czym się znasz ? nierobie