Kto pozwolił na budowę kiosku na chodniku?

Feralny kiosk stoi przy drodze powiatowej Złotniki – Chorzelów, bardzo blisko skrzyżowania z drogą wojewódzką. Oficjalnie nie leży w pasie drogowym. Fot. Czytelnik

MIELEC, CHORZELÓW. Nie powinno się budować niczego, co będzie utrudniało ruch – tłumaczą urzędnicy powiatowych zarządów dróg.

– Nie sprzyja płynności ruchu, ale nie mieliśmy wpływu na jego budowę – mówi o stojącym w części na chodniku w Chorzelowie kiosku Józef Herda, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mielcu. Jak informuje nas nasz Czytelnik, kiosk powoduje „wiele niebezpiecznych sytuacji drogowych, łącznie z wieloma kolizjami”. Jak to w ogóle możliwe, że został wybudowany w takim miejscu?

– Osoba przy okienku nie tylko tamuje ruch na chodniku, ale wręcz stoi na krawędzi ulicy, co również dla niej jest niebezpieczne – opisuje Czytelnik. – Piesi często zmuszeni są do zejścia z chodnika na jezdnię, aby ominąć kiosk i jego klientów, zwłaszcza dzieci zmierzające do szkoły, oraz kierowców, którzy wyjeżdżając z pobliskiego skrzyżowania mają utrudnioną widoczność przez samochody zatrzymujące się przed kioskiem – dodaje.

Co na to prawo? Ustawa o drogach publicznych zabrania „lokowania w pasie drogowym obiektów i urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego”. Tyle że, zdaniem mieleckiego PZD, kiosk „na pewno nie leży w pasie drogowym”.

W innych podkarpackich zarządach dróg dowiedzieliśmy się, że ciąg pieszy (czyli chodnik) jest częścią pasa drogowego i że to właśnie zarządy dróg wydają opinię decydującą o pozwoleniu na budowę obiektów w jego obrębie. – Nie powinno się budować niczego, co będzie utrudniało ruch, ale jeśli ktoś ma zezwolenie, to jest to decyzja zarządcy drogi – tłumaczy urzędniczka PZD w Leżajsku.

Kiosk na chodniku jednak powstał, a jak nieoficjalnie dowiedziały się „Super Nowości”, jest prawdopodobnie własnością byłego radnego i być może to właśnie dlatego został nad nim roztoczony parasol ochronny. Jedno wiemy na pewno – stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu.

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
radca prawny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
radca prawny
Gość
radca prawny

Ukarac tego kto odebral budowe „usytuowanie” obiektu. Przeciez ktos podpisal ten dokument !!!
Gdzie jest dokument z LOKACJI OBIEKTU w gminnych aktach pozwolen na budowe ?
Prosze podac nazwisko tej osoby !!