Kto pozwolił na budowę kiosku na chodniku?

Feralny kiosk stoi przy drodze powiatowej Złotniki – Chorzelów, bardzo blisko skrzyżowania z drogą wojewódzką. Oficjalnie nie leży w pasie drogowym. Fot. Czytelnik

MIELEC, CHORZELÓW. Nie powinno się budować niczego, co będzie utrudniało ruch – tłumaczą urzędnicy powiatowych zarządów dróg.

- Nie sprzyja płynności ruchu, ale nie mieliśmy wpływu na jego budowę – mówi o stojącym w części na chodniku w Chorzelowie kiosku Józef Herda, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mielcu. Jak informuje nas nasz Czytelnik, kiosk powoduje „wiele niebezpiecznych sytuacji drogowych, łącznie z wieloma kolizjami”. Jak to w ogóle możliwe, że został wybudowany w takim miejscu?

- Osoba przy okienku nie tylko tamuje ruch na chodniku, ale wręcz stoi na krawędzi ulicy, co również dla niej jest niebezpieczne – opisuje Czytelnik. – Piesi często zmuszeni są do zejścia z chodnika na jezdnię, aby ominąć kiosk i jego klientów, zwłaszcza dzieci zmierzające do szkoły, oraz kierowców, którzy wyjeżdżając z pobliskiego skrzyżowania mają utrudnioną widoczność przez samochody zatrzymujące się przed kioskiem – dodaje.

Co na to prawo? Ustawa o drogach publicznych zabrania „lokowania w pasie drogowym obiektów i urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego”. Tyle że, zdaniem mieleckiego PZD, kiosk „na pewno nie leży w pasie drogowym”.

W innych podkarpackich zarządach dróg dowiedzieliśmy się, że ciąg pieszy (czyli chodnik) jest częścią pasa drogowego i że to właśnie zarządy dróg wydają opinię decydującą o pozwoleniu na budowę obiektów w jego obrębie. – Nie powinno się budować niczego, co będzie utrudniało ruch, ale jeśli ktoś ma zezwolenie, to jest to decyzja zarządcy drogi – tłumaczy urzędniczka PZD w Leżajsku.

Kiosk na chodniku jednak powstał, a jak nieoficjalnie dowiedziały się „Super Nowości”, jest prawdopodobnie własnością byłego radnego i być może to właśnie dlatego został nad nim roztoczony parasol ochronny. Jedno wiemy na pewno – stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu.

Arkadiusz Rogowski

do “Kto pozwolił na budowę kiosku na chodniku?”

  1. radca prawny

    Ukarac tego kto odebral budowe „usytuowanie” obiektu. Przeciez ktos podpisal ten dokument !!!
    Gdzie jest dokument z LOKACJI OBIEKTU w gminnych aktach pozwolen na budowe ?
    Prosze podac nazwisko tej osoby !!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.