Kto winduje ceny żywności?

PODKARPACIE. Rolnicy twierdzą, że to spekulanci zarabiają na podwyżkach cen artykułów rolnych.

W ubiegłym roku wzrosły ceny żywności. W porównaniu z latami ubiegłymi był to nawet dwukrotny skok cen. Takie zachowanie rynku tłumaczone jest nieurodzajnym rokiem a co za tym idzie niedoborem płodów rolnych w obrocie.

Wydawało by się, że w takiej sytuacji rolnicy sprzedają swoje produkty po wyższych cenach. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Kto w takim razie zarabia? I czy żywność musi kosztować tyle ile kosztuje?

Co warte podkreślenia w przeciągu ostatnich lat bardzo wzrosły koszty produkcji żywności. Coraz więcej kosztuje olej napędowy, wzrosły ceny wszystkich nawozów, niektórych nawet dwukrotnie. Tak samo w górę poszły ceny środków ochrony roślin. Rolnicy mimo, że rosną im koszty produkcji nie dostają wyższych cen za swoje produkty.

Więcej w Super Nowościach

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
10 lat temu

Ceny cukru na pewno wywindowali, ,,, dziennikarze i baby spanikowały i kłopot – cukier po 5 zł

llyl
llyl
10 lat temu

Tusk mysli ze Polacy sa tacy bogaci jak on i ze za cukier mozemy placic 5zl…. takie ceny to tylko dla posłow i tych wszystkich[…] jak mamy wyzyc za 1000 zloty miesiecznie gdzie rodzina jest 7 osobowa!!! nie wspomne o tych co zarabiaja jeszcze mniej….. nie potrafia rzadzic krajem i z tego powodu te wszystkie ceny produktow spozywczych i lekarstw!!!!