Kto wywalczy mandat senatorski po marszałku Ortylu?

Logiczny wydaje się scenariusz, że kandydatem PiS będzie Marek Jurek z Prawicy RP, ale politycy jego partii zaprzeczają, by tak się stało. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Największe szanse na wygraną w wyborach uzupełniających do Senatu będzie miał kandydat Prawa i Sprawiedliwości.

– Z listy PiS nawet koń wygra wybory na Podkarpaciu – taką myśl w kontekście uzupełniających wyborów do Senatu na Podkarpaciu sformułował jeden z posłów PSL. Odbędą się one w okręgu nr 55 (pow. mielecki, dębicki, kolbuszowski, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski) prawdopodobnie za około 2 miesiące. Kto powalczy o miejsce, które w Senacie zwolnił nowy marszałek Ortyl?

Tradycyjnie największe szanse na wygraną w naszym regionie będzie miał kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Kto nim będzie? – Będzie to mieszkaniec tego okręgu wyborczego, którego dotyczą wybory – mówi poseł Stanisław Ożóg, ale nie zdradza szczegółów. W pierwszych spekulacjach pojawiło się nazwisko eurodeputowanego Tomasza Poręby, ale sam zainteresowany jest tym zaskoczony. – To bzdura wymyślona w gorącym okresie szukania jakichś kandydatów – mówi Poręba. – Mamy kilka ciekawych propozycji, o których porozmawiamy w tym tygodniu na komitecie politycznym – dodaje.

Logiczny wydawał się scenariusz, że kandydatem PiS będzie były polityk tej partii Marek Jurek – obecnie lider Prawicy RP. Dlaczego? Bo obecnie to właśnie z tą partią PiS tworzy większościową koalicję w Sejmiku Województwa. Co na to PiS? – Współpracujemy z Prawicą RP – odpowiada Poręba. – Kandydata podamy po ogłoszeniu terminu wyborów – ucina nasze dociekania Ożóg. A co na to Prawica RP? – Nie jest rozważana opcja Marka Jurka, a my poprzemy kandydata PiS – mówi Bogdan Romaniuk, nowy wicemarszałek z ramienia Prawicy RP.

Kogo wystawią inne partie? Niewykluczone, że kandydatem PSL będzie niedoszły marszałek Mariusz Kawa, który zresztą startował z tego okręgu do Senatu w 2011 roku. Zanotował wówczas solidny wynik 36 proc. głosów, ale przegrał z kandydatem PiS… Władysławem Ortylem (49 proc.). Mandat senatorski na pewno byłby dla Kawy najlepszą nagrodą pocieszenia.

Pozostali mają zdecydowanie mniejsze szanse na wygraną. Wśród kandydatów Platformy Obywatelskiej najczęściej wymienia się przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca (uczestnictwo w Marszu dla Życia i Rodziny początkiem kampanii?), zaś z Sojuszu Lewicy Demokratycznej byłą wicemarszałek Annę Kowalską. Wystawienie swojego kandydata w wyborach uzupełniających zapowiedziała też Solidarna Polska. Obecny w sobotę w Rzeszowie Zbigniew Ziobro nie podał jednak żadnego nazwiska.

Wynik najbliższych wyborów, poza uzupełnieniem jednego miejsca w Senacie, będzie miał również duże znaczenie wizerunkowe w walce pomiędzy PiS a PO. Nikt ich łatwo nie podda, zwłaszcza, że przy małej frekwencji, towarzyszącej zwykle wyborom uzupełniającym, skuteczna mobilizacja własnego elektoratu może przynieść sukces. PiS raczej konia nie wystawi, bo o ile temu darowanemu się w zęby nie zagląda, to temu wystawionemu do Senatu wyborcy na pewno zaglądnęliby do politycznego życiorysu. Spodziewać należy się zatem mocnych nazwisk z jednej i z drugiej strony, a także ostrej kampanii wyborczej.

Arkadiusz Rogowski

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ZBciupakxyzrADEKZak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ZB
Gość
ZB

Tylko nie PSL!!!!!

rADEK
Gość
rADEK

Szlachta nie jest mieszkańcem tego okręgu, a co do następnego kandydata to w wyborach do Senatu nie ma list tylko kandydaci i z pewnością następną po Ortylu liczbę głosów miał ktoś z PO, więc raczej nie byłoby to uczciwe w stosunku do wyborców rozwiązanie. Najuczciwsze i najmniej kosztowne byłoby zlikwidowanie wyższej izby parlamentu.

Zak
Gość
Zak

Ktoś miał rację. Pis na Podkarpaciu może wystawić osła (a nie konia) i tak wygra. Takich niestety mamy wyborców. Głupota przecież nie boli…

xyz
Gość
xyz

„Zak” – twoje komentarze pasują na forum GW… ;-)
Może się tam przenieś…

Zak
Gość
Zak

Wyborczą też warto poczytać (!).

ciupak
Gość
ciupak

wygra jakiś spadochroniarz przywieziony w teczce z W- wy
taj jak wygrywali u nas Wrzodak, Hrynkiewicz, Onyszkiewicz a nawet pchał sie tu Maniuś Krzaklewski !!!

wyborca
Gość
wyborca

Jakie kandydowanie i po co ?
Przeciez jest protokol z ostanich wyborow i wiadomo kto byl nastepna osoba na liscie ktora zdobyla mniej glosow od obecnego senatora.
Wchodzi nastepny z tej listy.
Wszelkie inne kombinacje to zlodziejstwo i naciaganie Skarbu Panstwa na koszty.

Łukasz
Gość
Łukasz

Kandydatem PiS będzie Andrzej Szlachta

Janusz
Gość
Janusz

Towarzysz Szlachta, to doskonała kandydatura dla partii tow. Prezesa (niech zyje nam 1000 lat). Do bólu prawy i sprawiedliwy, prawdziwy Polak i Katolik, regularnie odwiedzający domy boże, wierny fan Radia M. Czegóż tu więcej potrzeba?

ROMAN
Gość
ROMAN

no tak dobrze że cytowany Pan poseł z PSL- miał na myśli ” KONiA” – bo to bardzo inteligientny „gad”- a nie np. jakiegoś bezmyślnego „osła „których całe tabuny szwendają się tu i tam nic nie robiąc – a nie przepraszam robią ; krok do przodu i trzy do tyłu.