Kto zainwestuje w szpital 60 mln zł?

Fot. Autor

ŁAŃCUT. Centrum Medyczne wciąż nie ma inwestora gotowego wybudować nowoczesny obiekt diagnostyczno – zabiegowy. Trudno jest o darczyńców.

Nowy budynek szpitala miałby być dobudowany do istniejącego oddziału wewnętrznego. W ramach inwestycji znalazłby się blok operacyjny, oddział intensywnej terapii, centralna izba przyjęć, oddziały: ginekologiczno-położniczy z blokiem porodowym i neonatologią, chirurgiczny, ortopedyczny oraz pediatryczny, a także całe zaplecze diagnostyczne z pracowniami RTG, USG, endoskopem, rezonansem i tomografem. W grę wchodziłby też remont oddziału zakaźnego i opiekuńczo-pielęgnacyjnego. Koszt inwestycji to ok. 60 mln zł.

Wartość inwestycji przerasta możliwości samorządu powiatu łańcuckiego. Jeżeli jednak te oddziały nie zostaną do końca 2016 roku dostosowane do wymaganych przez ministerstwo zdrowia standardów to mogą zostać zamknięte przez sanepid.

Chcą wsparcia prywatnego inwestora
Partner prywatny za własne pieniądze wybudowałby nowoczesny obiekt pod klucz i przez 30 lat pobierałby opłaty za korzystanie z jego infrastruktury. Korzyści z takiego partnerstwa są po obu stronach – samorząd ma nowoczesny obiekt, a prywatny inwestor na wiele lat zainwestowane pieniądze. Niestety nie ma chętnego na wyłożenie takich pieniędzy.

– Na razie są duże rozbieżności między oczekiwaniami naszymi a inwestorów, liczymy jednak, że do końca roku uda nam się wypracować model, który zadowoliłby obie strony – mówi Krzysztof Przyśliwski, prezes CM w Łańcucie.

Dyrektor przyznaje, że rozmowy są trudne, bo trudno znaleźć darczyńcę tak dużych pieniędzy. Biznesmeni, którzy wyłożyliby taką kasę chcą te pieniądze odzyskać, jeszcze na nich zarabiając i to stosunkowo szybko, a świadczenia medyczne zwracają się dopiero po wielu latach. Placówka nie ma jednak innego wyjścia. Chcąc świadczyć usługi musi inwestować.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
marianrzeszowianin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marian
Gość
marian

POpaprańcze przekształcenie szpitala- tak sie kończy. Zamknieciem przez sanepid.

rzeszowianin
Gość
rzeszowianin

a starosta wojt i burmistrz? oni to wyloza kase za udzialy beda miec kase jak im sie stolki skoncza