Kto zapłaci za leczenie rannych Ukraińców w naszych szpitalach?

- 2 marca zakończył się proces przyjmowania osób poszkodowanych z terenu Ukrainy celem hospitalizacji z możliwością uzyskania ze strony MSW zwrotu kosztów udzielonych świadczeń - informuje rzecznik rrasowy Wojewody Podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska. Fot. Wit Hadło

– 2 marca zakończył się proces przyjmowania osób poszkodowanych z terenu Ukrainy celem hospitalizacji z możliwością uzyskania ze strony MSW zwrotu kosztów udzielonych świadczeń – informuje rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki swoje, MSW swoje.

Czy deklaracje premiera Donalda Tuska o pomocy rannym Ukraińcom okażą się słowami bez większego pokrycia? Jak poinformowała nas rzecznik Wojewody Podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie będzie już refundować hospitalizacji rannych Ukraińców w polskich szpitalach, w tym na Podkarpaciu. MSW utrzymuje jednak, że to nieprawda. Kto zatem pokryje koszty ich leczenia?

Na Podkarpaciu dla rannych Ukraińców otwartych zostało 6 szpitali, a ich hospitalizacja miała być finansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zgodnie z procedurą, świadczenia zdrowotne udzielane były osobom na podstawie listy przekazywanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych lub Komendanta Głównego Straży Granicznej. Tak było jednak, najprawdopodobniej, tylko do 2 marca.

- Wojewoda w piśmie z 7 marca br. przekazała Marszałkowi Województwa informację, że z dniem 2 marca zakończył się proces przyjmowania osób poszkodowanych z terenu Ukrainy, w celu hospitalizacji, z możliwością uzyskania ze strony MSW zwrotu kosztów udzielonych świadczeń – poinformowała nas Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego. A to oznacza, że MSW pokryje koszty leczenia tylko do 2 marca br.

MSW jednak zaprzecza tym informacjom. – Informujemy, że od piątku na polską granicę nie zgłosił się żaden ranny na Majdanie obywatel Ukrainy, zaś leczenie rannych Ukraińców, przebywających aktualnie w Polsce, jest nadal finansowane z budżetu MSW – taką odpowiedź otrzymaliśmy z Wydziału Prasowego MSW.

Informację o zakończeniu refundacji przez MSW potwierdza wicemarszałek Tadeusz Pióro. – Jest decyzja, my ją akceptujemy, ale pomocy dla rannych Ukraińców nie zamykamy – mówi. – Konkretne przypadki będą analizowane co do ich finansowania na szczeblu konsulatu, ale możliwe, że będą refundowane z budżetu województwa – dodaje.

W polskich szpitalach leczy się obecnie 69 rannych Ukraińców, w tym 14 na Podkarpaciu. W szpitalu wojewódzkim im. św. Ojca Pio jest ich czterech – trzech na oddziale ortopedii i jeden na oddziale chirurgii. Wcześniej zostało wypisanych sześciu. Ile kosztuje ich leczenie? – Od 800 do 13 tys. zł – informuje nas Iwona Karasowska-Stepaniak z działu umówi i rozliczeń przemyskiego szpitala.

Arkadiusz Rogowski

do “Kto zapłaci za leczenie rannych Ukraińców w naszych szpitalach?”

 1. Zenon Ż.

  Małgorzata Oczoś, jesli zna przypadki łamania prawa na podkarpaciu powinna to zgłosić do prokuratury

 2. Zenon Ż.

  po to powstał system EWUŚ aby żaden dyrektor szpitala nie przyjął ani bezdomnego ani nie ubezpieczonego !!!
  jeśli dyrektorzy szpitali złamali prawo – wy …lić !!!
  na jedno miejsce jest 10 ciu chetnych którzy będą przestrzegali Polskie prawo !!!

 3. ZB

  Polak Rozłamany D.T, tylko obiecuje i krawaty zmienia, występując przed kamerami TVN 24 i w innych telewizjach.A od czasu do czasu wspierają go inni bratni POlitycy.Liczą się pochwały w UE .A Polacy? Bogaci to zapłacą.

 4. pniok Rzeszowski

  Jezeli wojewoda wydal zezwolenie (polecienie) leczenia Ukraincow w szpitalach to teraz niech zaplaci ze swojej PRYWATNEJ KASY za bledna decyzje. Nikt nie bedzie pokrywal kosztow jego bledow.
  Mial duzo czasu aby sie namyslec co zrobic. Gdy ktokolwiek z nas zrobi zbedny wydatek czy POLSKA pokrywa koszty takiego wydatku ? Mnie nikt nie zwroci nawet 1 grosza jezeli zrobie GLUPI ZAKUP.

 5. hijena

  …a w Rzeszowie już wyczerpały się limity na masaże LECZNICZE w gabinetach rehabilitacyjnych.Ooooo

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.