Kto zarobi na prywatyzacji?

PODKARPACIE. Dwie grupy nabywców starają się o zakup akcji państwowej firmy

Trwa procedura prywatyzacyjna Małopolskiego Centrum Biotechniki w Krasnem. Nie jest to oferta publiczna, lecz udziały mogą kupić osoby uprawnione, tj. pracownicy, inseminatorzy oraz rolnicy korzystający z usług MCB. Kupione akcje można na razie sprzedawać tylko innym uprawnionym. Dotarliśmy do korespondencji zainteresowanych stron w tej sprawie.

Początkowo prywatyzacja nie cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Ministerstwo Skarbu Państwa musiało przedłużać terminy składania wniosków o nabycie udziałów. Dużo bardziej zainteresowani byli natomiast pracownicy, założyli w tym celu spółkę pracowniczą.

Kilka tygodni temu grupa rolników i przedsiębiorców powołała spółkę Rolnicze Centrum Biotechniki. Wszyscy akcjonariusze są uprawnieni do zakupu udziałów MCB. Szybko pojawiły się opinie, że RCB podszywa się pod inny podmiot – nie zgadzały się dane z rejestru sądowego.

– Kupiliśmy pewną zarejestrowaną spółkę, zmieniliśmy jej nazwę i zakres działalności – tłumaczy zamieszanie Alicja Stegińska, prezes RCB. – Zależało nam na czasie.

W dokumentach rolniczej spółki, czytamy m.in. celem firmy jest zapewnienie wszystkim partnerom wysokiej jakości usług w niższych cenach niż obecnie.

– Dziwi fakt, iż osoba całkowicie nie związana z Małopolskim Centrum Biotechniki wypowiada się w sprawach kosztów – czytamy w piśmie rozesłanym do rolników przez Ryszarda Stopyrę, prezesa MCB. W tymże piśmie prezes zastrzega, iż jego spółka przynosi minimalny zysk.
– Mamy pomysły na dodatkowe źródła dochodu dla prywatyzowanej firmy – informuje RCB.

RCB nie ukrywa, że chce wziąć udział w prywatyzacji i zarobić na tym, ale zapewnia, ze zarobić mogą też rolnicy. Według założeń, RCB ma wspomóc finansowo uprawnionych rolników, których nie stać na zakup udziałów. Ale w zamian za pożyczkę czy poręczenie, rolnik zobowiązuje się odsprzedać jej swoje udziały. Dzięki tej operacji ma zarobić do 10 tys. zł.

Do tematu powrócimy.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments