Kto zatruwa powietrze nad Rzeszowem?

Powietrze nad Rzeszowem często jest zanieczyszczone, co czują mieszkańcy, ale winnych tego stanu rzeczy nie ma… Fot. Archiwum

RZESZÓW. Ja truję, ty trujesz, my trujemy, oni trują…

Od służb monitorujących powietrze nie otrzymaliśmy wiążącej informacji, bo te niczego niepokojącego nie zanotowały, oprócz podwyższonego, jak zwykle, poziomu zanieczyszczeń pyłowych, które po dostaniu się do płuc czy krwioobiegu mogą oczywiście poważnie zaszkodzić. Podkarpacki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie zaprzeczył także by w mieście był jakiś “truciciel”. Odebraliśmy za to masę sygnałów od Czytelników, którzy wskazywali swoje typy na potencjalnych podtruwaczy. Może ktoś odpowiedzialny to sprawdzi?

“Problem z zanieczyszczonym powietrzem szczególnie nasila się na osiedlach domów jednorodzinnych lub w bliskim ich sąsiedztwie. Nie ma się co dziwić, ludzie palą w piecach, a dym (pył) gdzieś musi osiadać, pogoda jest taka, a nie inna, więc wszystko się kumuluje w powietrzu” – pisze na naszym forum “mieszkaniec”.

Tu trują, tam trują
“Zapraszam rano na parking przy szkole podstawowej nr 16. Znajduje się tam zakład szyjący wyroby ze skóry i fryzjer. Rano jest masakra. Nie wiem czym tam palą?” – donosi “alech”. “Mieszkam na Zalesiu. Niestety tutaj nie da się normalnie żyć. Bardzo rzadko zdarzają się chwile, że można przewietrzyć mieszkanie, o spacerach już dawno nie ma mowy. Najpierw myśleliśmy, że to tylko w zimie, w okresie grzewczym. Niestety, na wiosnę, w lecie i jesieni też bardzo rzadko zdarza się dzień bez dymu. Ludzie notorycznie spalają śmieci w piecach CO, bo co można palić np. w piękną letnią noc ok. północy lub o godzinie 6 nad ranem? Niektórzy nawet nie posiadają pojemników na śmieci przed domem – czyżby w ogóle nie wytwarzali śmieci? – pyta kolejny “mieszkaniec”.

“Największy smród i wszelkiego rodzaju trujące gazy są generowany przez zakłady na terenie WSK Rzeszów, między innymi przez spalarnie Eco-Top i Elektrociepłownie. I tam trzeba szukać przyczyny, w sobotę i niedzielę (24.11, 25.11) wiatr był od południa który roznosił trujące substancję z WSK nad miasto… Parkowałem kiedyś na parkingu przy ul. Matuszczaka i nieraz było pełno na samochodzie czarnej sadzy, którą wypluł komin elektrociepłowni” – napisała zaś “Rzeszowianka”.

“Zapraszam na ul. Wita Stwosza, tam znajduje się zakład szyjący skóry, z którego rano wydobywa się niesamowicie śmierdzący żółto-czarny dym. Najgorsza sytuacja jest rano (ok. 6.30 – 7.30)” – dodaje “Olaf”. Swoje trzy grosze dorzuca też inny Czytelnik Super Nowości “Najbardziej współczuję mieszkańcom Marszałkowskiej, Konopnickiej, Różanej i szafy przy ul. Warszawskiej. To co tam się unosi w powietrzu z zakładów drobiarskich przechodzi ludzkie pojęcie.

***
Mieszkańcy sugerują, a my ich w tym wspieramy, by strażnicy miejscy, szukając potencjalnych mandatowiczów, wyostrzyli nie tylko wzrok, ale i węch, który mógłby im wskazać konkretny przypadek wart adekwatnego do winy ukarania. Urzędnicy zaś mogliby rozważyć wsparcie finansowe dla właścicieli domków jednorodzinnych w mieście przy montażu nowoczesnych filtrów. – Tak zrobiono kiedyś w Tychach – mówi nasz telefoniczny rozmówca.

Anna Moraniec

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
paulinaGeorgpniokJacekania Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Georg
Gość
Georg

Ja mieszkam obok rezerwatu po drugiej stronie, żeby było ciekawiej u nas jest zapylenie z odlewni, samochód mam cały czerwony z opiłków które wbijają się w lakier, okna w domu tak samo i wszystko co zostawisz dłużej jak tydzień na polu pokrywa się rdzą, o smrodzie najprawdopodobniej z eko topu nie wspomnę zgłosiłem to do ochrony środowiska, straży miejskiej to ochrona środowiska powiedziała że zapylenie jest w normie a na smród nie ma normy, a straż miejska że nie mogą namierzyć który zakład wypuszcza zapylenie, nie wiem do kogo jeszcze to zgłosić ale jest masakra

pniok
Gość
pniok

Zgadzam się z poprzednikami, że cały rok późnym wieczorem i w nocy śmierdzi na osiedlach Piastów i Dąbrowskiego, a czym bliżej Ekotopu, tym mocniej czuć palone plastiki itp.

ania
Gość
ania

To jest skandal że w centrum Rzeszowa są ogromne kominy i pala co się da. Nawet nie wiemy czym oddychamy. A wystarczyłoby żeby spalarnie zrobić poza miastem , przecię zdrowie ludzi jest najważniejsze.Całe Piastów i Dąbrowskiego oddycha syfami spalanymi przy WSK, kominy na okrągło coś palą.

maria
Gość
maria

Nie lepiej jest przy ul. Paderewskiego 1i- 3F Zakład wulkanizacyjny pali czym popadnie a dym idzie wprost na okna bloków. Czasem trzeba wychodzić z domów ( a w nocy ) trujemy się po prostu i wstajemy z bólem głowy. No ale prawo jest po stronie silniejszego. Wszyscy widzą i nikt nic nie robi, zgroza:(((

Jacek
Gość
Jacek

Potwierdzam wpis mojej poprzedniczki, w zakładzie wulkanizacyjnym przy ul.Paderewskiego nagminnie widać czarny śmierdzący dym wydobywający się z komina, bardzo często w nocy unosi się dym który dociera do pobliskich bloków objawiając się bólem głowy.
Przydałaby się kontrola w tym zakładzie Straży Miejskiej

clonx
Gość
clonx

wszedzie gdzie jest skupisko domów jednorodzinnych itp wieczorem mozna poczuc niezłe klimaty. wszyscy palą czym się da a po ciemku ciężko sie zorientować skąd wydobywa się dym

paulina
Gość
paulina

Nie każdego stać na to żeby palić gazem lub prądem! więc większość osób pali węglem i drzewem, zalesie jest starym osiedlem i ludzie mają piece CO. Jeżeli miasto rzeszów dało by uczciwą pracę za średnią krajowa (czyli ponad 3tys zł) to by ludzie palili gazem, a co do palenia w lecie to niektóre domki muszą opalać wodę piecem żeby mieć ciepłą. Jeżeli ktoś pali śmieci to proszę to zgłaszac i niech dostaną karę ale nie za palenie węglem i drzewem bo osoby które tu piszą widocznie nie wiedzą jak to jest jak się zarabia 1500zł i ma sie na utrzymaniu… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Zapraszam rano na parking przy szkole podstawowej nr16.
Dziś tam była masakra.
Znajduje się tam zakład szyjący wyroby ze skóry i fryzjer. Nie wiem czym tam palą?
Taka sytuacja jest tam prawie codziennie.

Tomasz
Gość
Tomasz

Jak niewiesz baranie z kad smierdzi to zamknij Jape.