Kto zdobędzie Fryderyki 2012?

Pochodzący z Podkarpacia Tomasz Stańko otrzyma złotego Fryderyka. Fot. MWMedia

Julia Marcell, Ania Rusowicz i Katarzyna Nosowska triumfowały podczas środowego ogłoszenia nominacji do nagród Akademii Fonograficznej i mają największe szanse na Fryderyki 2012. Specjalne Złote Fryderyki trafią do Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

W tym roku do biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń – niemal o 200 więcej niż w roku ubiegłym. Nominacje do nagród, które przyznawane są w 36 kategoriach z podziałem na muzykę rozrywkową, poważną i jazzową, ogłoszono w środę.

Niekwestionowanymi triumfatorkami nominacji do Fryderyków 2012 są wokalistki. Julia Marcell i Ania Rusowicz otrzymały po 7 nominacji, zaś „nestorka Fryderyków”- Kasia Nosowska, która razem z zespołem HEY otrzymała w sumie zdobyła 29 nagród i 69 nominacji, ma szansę na nagrodę w 6 kategoriach.

W ramach muzyki rozrywkowej Akademia Fonograficzna przyznaje nagrody w 21 kategoriach. Do najważniejszych należą Piosenka Roku (nominacje dla piosenek: „Solą w oku” Illusion, „Matrioszka” Julii Marcell, „Nomada” Katarzyny Nosowskiej, „Ślepa miłość” Ani Rusowicz i „Boso” Zakopower), Album Roku Pop („Jak tam jest” Seweryn Krajewski, „Krzyk” Iza Lach, „Wysocki Maleńczuka” Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing, „Trzy metry ponad ziemią” Poluzjanci i „Mój Big-Bit” Ani Rusowicz). Na Fryderyka dla Grupy Roku szanse mają: Coma, Luxtorpeda, Myslovitz, Poluzjanci i Zakopower.

W kategorii Wokalistka Roku rywalizować o Fryderyka będą: Monika Brodka, Ewa Farna, Julia Marcell, Katarzyna Nosowska i Ania Rusowicz. Wśród panów szansę na nagrodę mają: Kuba Badach, Sebastian Karpiel-Bułecka, Tomasz Lipnicki, Andrzej Piaseczny i Piotr Rogucki.

Ponadto przyznano także nominacje w 4 kategoriach muzyki jazzowej. Po trzy otrzymali Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski i Marcin Wasilewski.

W środę poznaliśmy także laureatów nagród specjalnych – Złotych Fryderyków. Trafią one do rąk Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy 26 kwietnia 2012 roku podczas uroczystej gali, która transmitowana będzie przez program 2 Telewizji Polskiej. Nieznane jest jeszcze miejsce, w którym odbędzie się gala.

PAP Life, anja

do “Kto zdobędzie Fryderyki 2012?”

  1. M.

    Tomasz Stańko otrzyma Złotego Fryderyka, ale szansę na nagrodę ma również inny przedstawiciel Podkarpacia….W kategorii Album Muzyka Chóralna i Oratoryjna nominację przyznano Chórowi i Orkiestrze Kameralnej NICOLAUS – A kto to? proszę sprawdzić :) http://chornicolaus.pl/

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.