Kto zdobędzie Fryderyki 2012?

Pochodzący z Podkarpacia Tomasz Stańko otrzyma złotego Fryderyka. Fot. MWMedia

Julia Marcell, Ania Rusowicz i Katarzyna Nosowska triumfowały podczas środowego ogłoszenia nominacji do nagród Akademii Fonograficznej i mają największe szanse na Fryderyki 2012. Specjalne Złote Fryderyki trafią do Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

W tym roku do biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń – niemal o 200 więcej niż w roku ubiegłym. Nominacje do nagród, które przyznawane są w 36 kategoriach z podziałem na muzykę rozrywkową, poważną i jazzową, ogłoszono w środę.

Niekwestionowanymi triumfatorkami nominacji do Fryderyków 2012 są wokalistki. Julia Marcell i Ania Rusowicz otrzymały po 7 nominacji, zaś „nestorka Fryderyków”- Kasia Nosowska, która razem z zespołem HEY otrzymała w sumie zdobyła 29 nagród i 69 nominacji, ma szansę na nagrodę w 6 kategoriach.

W ramach muzyki rozrywkowej Akademia Fonograficzna przyznaje nagrody w 21 kategoriach. Do najważniejszych należą Piosenka Roku (nominacje dla piosenek: „Solą w oku” Illusion, „Matrioszka” Julii Marcell, „Nomada” Katarzyny Nosowskiej, „Ślepa miłość” Ani Rusowicz i „Boso” Zakopower), Album Roku Pop („Jak tam jest” Seweryn Krajewski, „Krzyk” Iza Lach, „Wysocki Maleńczuka” Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing, „Trzy metry ponad ziemią” Poluzjanci i „Mój Big-Bit” Ani Rusowicz). Na Fryderyka dla Grupy Roku szanse mają: Coma, Luxtorpeda, Myslovitz, Poluzjanci i Zakopower.

W kategorii Wokalistka Roku rywalizować o Fryderyka będą: Monika Brodka, Ewa Farna, Julia Marcell, Katarzyna Nosowska i Ania Rusowicz. Wśród panów szansę na nagrodę mają: Kuba Badach, Sebastian Karpiel-Bułecka, Tomasz Lipnicki, Andrzej Piaseczny i Piotr Rogucki.

Ponadto przyznano także nominacje w 4 kategoriach muzyki jazzowej. Po trzy otrzymali Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski i Marcin Wasilewski.

W środę poznaliśmy także laureatów nagród specjalnych – Złotych Fryderyków. Trafią one do rąk Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy 26 kwietnia 2012 roku podczas uroczystej gali, która transmitowana będzie przez program 2 Telewizji Polskiej. Nieznane jest jeszcze miejsce, w którym odbędzie się gala.

PAP Life, anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
M.
M.
9 lat temu

Tomasz Stańko otrzyma Złotego Fryderyka, ale szansę na nagrodę ma również inny przedstawiciel Podkarpacia….W kategorii Album Muzyka Chóralna i Oratoryjna nominację przyznano Chórowi i Orkiestrze Kameralnej NICOLAUS – A kto to? proszę sprawdzić :) http://chornicolaus.pl/