Którędy będzie przebiegać obwodnica Wiśniowej?

WIŚNIOWA. – Ludzie kupili działki, porobili plany, a teraz wchodzi się tam z obwodnicą – protestują mieszkańcy.

– Są pieniądze, ktoś wygrał przetarg, więc już nikt ludzi nie słucha – burzy się grupa mieszkańców Wiśniowej (pow. strzyżowski) przeciwko zaproponowanej przez Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich koncepcji obwodnicy. We wtorek w tamtejszym Urzędzie Gminy odbyło się pierwsze spotkanie w ramach konsultacji społecznych i wszystko wskazuje na to, że nie było ostatnie. Propozycja urzędników nie podoba się mieszkańcom, ale sami nie mają też jednej, wspólnej wersji.

Wiśniowa to 2-tysięczna wieś, leżąca na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg wojewódzkich – 986 i 988. – Już teraz tworzą się tu korki, a w przyszłości będzie jeszcze gorzej z uwagi na planowaną S19. Chodzi zwłaszcza o rozłożenie ruchu od Ropczyc – mówi wójt gminy Wiśniowa, Tadeusz Przywara.

W wersji PZDW obwodnica zaczynałaby się na granicy z sąsiednią od południa Cieszyną, omijała lekkim łukiem centrum, a kończyła nieopodal szkoły. Zdecydowana większość mieszkańców skłonna jest zaakceptować tylko jej pierwszy odcinek, ale dalej droga powinna, ich zdaniem, przebiegać większym łukiem bardziej na północ i połączyć się z drogą do Strzyżowa dopiero w sąsiedniej Kalembinie. Argumentowali, że taka zmiana pozwoli na oszczędzenie wielu działek i nowych zabudowań.

Faktem jest, że rozwój wsi idzie w kierunku północnym. – Ludzie kupili działki, porobili plany, a teraz wchodzi się z obwodnicą w środek wsi między domy – protestował pan Mariusz. – Nie może być tak, że robi się coś przeciwko nam. Nie pozwolimy wejść na nasze tereny! – rozległy się krzyki.

Prowadząca spotkanie z-ca dyrektora ds. Przygotowania Inwestycji w PZDW Grażyna Siemińska broniła propozycji samorządu województwa, twierdząc, że „jeszcze nigdzie nie udało się zbudować obwodnicy tak, żeby wszyscy byli zadowoleni”. Zapewniała jednak kilkudziesięciu zabranych, że ich propozycja zostanie rozważona, a wszyscy „poszkodowani” dostaną odszkodowania.

Niektórzy mieszkańcy zarzucili wójtowi, że dopiero teraz poinformował ich o projekcie PZDW. – Dla mnie też jest to zaskoczenie. Sprawa obwodnicy wyszła dopiero w ubiegłym roku  – odpowiedział Przywara, ale trudno powiedzieć, czy udało mu się ich przekonać. Spotkanie zakończył ustaleniem następnego spotkania na przyszły tydzień, po przeanalizowaniu przez projektantów propozycji mieszkańców.

Czas na wypracowanie porozumienia co do przebiegu obwodnicy Przywara ma do września, inaczej fundusze mogą przepaść. Najwcześniej powstanie ona w latach 2017-2020.

Arkadiusz Rogowski

9
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
mckMeryJACKMarkbal Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mck
Gość
mck

najlepszą propozycją jest wariant południowy za torami !!! nie ma górek . projekt który proponuje PZDW to jakieś nieporozumienie , tam to można zrobiś ściezke rowerową a nie drogę dla tirów . nie dość że jadac do rzeszowa mamy wystarczająco górek to jeszcze tu chcą z drogą wjechać w górki. pozdrawiam drogowców do odśnieżania i kierowców tirów stojących w połowie górki.

Mery
Gość
Mery

Dla mnie obwodnica to droga szybkiego ruchu przebiegająca przez tereny mało zabudowane, ,mniej przydatne rolniczo,nie przeznaczone pod budownictwo mieszkalne.Co nie zgadza się z planami .A gdzie dobro naszych dzieci ?Mam na myśli bezpieczeństwo w drodze do szkoły..Nie przemawia do mnie argument,że wybudowanie dwóch wiaduktów jest takie kosztowne, że aż niemożliwe do zrealizowania .Może trzeba zrobić wreszcie coś dla zwykłych ludzi .Odszkodowania nigdy nie zrekompensują ich strat.Trzeba wziąć pod uwagę,że ten ”lepszy wariant”przebiegałby przez tereny najlepsze pod zabudowę .Za kilkadziesiąt lat trzeba będzie robić obwodnicę obwodnicy ,bo będzie to teren bardziej zabudowany niż centrum Wiśniowej.Budowa obwodnicy wzdłuż Wisłoka nie byłaby aż… Czytaj więcej »

JACK
Gość
JACK

MIESZKAŃCÓW MIEJSCOWOŚCI CIESZYNA TEŻ DOTYCZY SPRAWA BUDOWY OBWODNICY PONIEWAŻ PRZEBIEGA ONA PRZEZ ŚRODEK MIEJSCOWOŚCI OBOK DOMÓW NA NOWO POWSTAJĄCYM PIĘKNYM OSIEDLU. TERAZ MOJE PYTANIE DLACZEGO NIE BYŁO DO TEJ PORY ŻADNYCH KONSULTACJI SPOŁECZNYCH Z MIESZKAŃCAMI ? !!!!!!!!!! CZY KTOŚ O NAS ZAPOMNIAŁ ?A CO DO WYBORU WARIANTU TO LOGICZNYM ROZWIĄZANIEM JEST WYBÓR WARIANTU POŁUDNIOWEGO WZDŁUŻ LINI KOLEJOWEJ TERENEM RÓWNYM KTÓRY SKUPIAŁ BY W JEDNYM MIEJSCU CAŁY TRANSPORT OCZYWIŚCIE JEST TO WARIANT 3 RAZY TAŃSZY I NIE DZIELI MIEJSCOWOŚCI WIŚNIOWA I CIESZYNA NA DWIE CZĘŚCI , NIE BLOKUJE ROZWOJU BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO,NIE NISZCZY PIĘKNYCH TERENÓW REKREACYJNYCH.

Mark
Gość
Mark

Zamieszczona powyżej mapa jak i naniesione miejsca przebiegu kolor niebieski obwodnicy ponoć akceptowane i proponowane przez mieszkańców są jednym wielkim kłamstwem.Dlaczego pan redaktor nie przedstawia właściwego przebiegu obwodnicy przedłożonego mieszkańcom do wglądu w UG Wiśniowa w którym mowa jest o wariancie I naniesionym na mapie kolorem żółtym tzw. droga północną stroną miejscowości przez tereny gęstej zabudowy ,a nie zamieszcza proponowanego wariantu II tzw. południowego biegnącego po stronie południowej poza linią kolejową Rzeszów Jasło po terenie płaskim nie zabudowanym .Wiadomym jest że koszt obwodnicy wariantu I jest ponad trzykrotnie większy od kosztu wariantu II. Pytań odnośnie całej sytuacji jest znacznie więcej… Czytaj więcej »

bal
Gość
bal

Gratulacje za mapę. Nawet Tony Halik by się zgubił:)

jan
Gość
jan

ludziom się nigdy nie dogodzi, nie ma obwodnic – źle, mają być – jeszcze gorzej…

ewelina2604
Gość
ewelina2604

Z całym szacunkiem Pani Izo ale przecież ten artykuł porusza zupełnie inną sprawię, o rodzie Mycielskich proponuję napisać odrębny artykuł… A wracając do tematu, dla wielu ludzi jest to prawdziwy problem. Nie chodzi tylko o wydane pozwolenia na budowę i wykonane plany ale także o rozpoczęte budowy. Ludzie zainwestowali w budowy wszystkie oszczędności, pobrali kredyty na dom a teraz co mają zrobić? Zostawić to wszystko? Czy mieszkać z obwodnicą przebiegającą przez działkę? A co z domami, w których ludzie mieszkają całe życie? Co z bezpieczeństwem dzieci ludzi mieszkających przy samej obwodnicy? Plan łatwy do zaakceptowania przez wójta bo sam nie… Czytaj więcej »

iza
Gość
iza

W Polsce i świecie Wiśniowę rozsławiła rodzina Mycielskich.
W Wiśniowej został pochowany Zygmunt Mycielski – uznany na świecie kompozytor.
Znani w USA matematycy to też Mycielscy z Wiśniowej.
Mam nadzieję, że Wiśniowa to docenia