Kulczyk inwestuje na Podkarpaciu

NOWA SARZYNA, POZNAŃ. Elektrociepłownia Nowa Sarzyna znowu zmienia właściciela

Firma Kulczyk Investments podpisała z amerykańską spółką AEI umowę zakupu Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Poznański biznesmen i jeden z najbogatszych Polaków wchodzi z interesami do naszego regionu.

W ub. tygodniu Kulczyk Investments podpisała umowę na zakup Elektrociepłowni Nowa Sarzyna.

– Zakup jest naszym kolejnym krokiem w budowie pierwszej polskiej prywatnej grupy energetycznej, opartej na polskim węglu i gazie – mówi Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments. – ENS to najlepsza elektrownia gazowa w Polsce.

Jan Kulczyk nie od razu stanie się właścicielem ENS. Do finalizacja transakcji dojdzie dopiero po uzyskaniu zezwolenia Urzędu Antymonopolowego oraz „zgód osób trzecich” czyli prawdopodobnie banków.

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jako paliwo wykorzystuje gaz, więc emituje bardzo niskie ilości zanieczyszczeń, ponad dwukrotnie niższe od dozwolonych limitów.Powstała w 2000 roku, jako inwestycja amerykańskiego koncernu Enron, który zbankrutował w 2001 roku po ujawnieniu licznych oszustw (tzw. kreatywna księgowość). Przez kilka lat właścicielem ENS była AEI z Teksasu. Obecnie jednak Teksańczycy sprzedają swoje firmy na całym świecie.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments