Kung-fu kształtuje ducha

Fot. Paweł Bialic

SPORTY WALKI. Najbardziej widowiskową konkurencją II Ogólnopolskich Mistrzostw Podkarpacia w Wushu była południowa forma walki wręcz.

Jedną z najciekawszych walk – finałowy pojedynek w kat. do 84 kg, w którym zmierzyli się Mateusz Lewicki oraz Kamil Smołka. – Jestem wręcz zaskoczony tą wygraną. Naprzeciw mnie stanął bardzo solidny, wymagający rywal – cieszy się MATEUSZ LEWICKI.

– Co było kluczem do twojej wygranej?
ML – Wielka determinacja, ale także wytrzymałość, która zdała egzamin i troszeczkę szczęścia. Ponadto na pewno bardzo ciężka praca na treningach u wymagającego trenera Mirosława Barszowskiego.
– Czego zabrakło do pokonania Mateusza?
KS.: – Odrobiny wytrzymałości. Cieszę się natomiast, że potrafiłem nawiązać równorzędną walkę z Mateuszem i pojedyncze detale przesądziły o porażce. Rywal miał lepsze obalenia i był skuteczniejszy w “stójce”.
– Skąd w ogóle pomysł na Wushu?
ML: – Kung- fu zaraził mnie mój brat, który już od pięciu lat trenuje Wushu. I tak w końcu zdążyłem się przekonać do tego sportu, pomimo że było to dość późno, bo tak naprawdę zacząłem treningi rok temu.
KS.: – Ja również za namową brata przyszedłem niecały rok temu na pierwszy trening. Błyskawicznie złapałem bakcyla.
– Jak wyglądają wasze treningi?
ML.: – Trener narzuca nam wręcz mordercze tempo, ale trzeba zaznaczyć, że jest to pozytywny wysiłek, po którym człowiek czuje, że wykonał kawał dobrej roboty.
KS.: – Są one różne, nigdy takie same. Trwają od godziny do dwóch, dwa razy w tygodniu. Na początku mamy intensywną rozgrzewkę, potem przystępujemy do doskonalenia technik walki wręcz i na końcu toczymy wewnętrzny sparing.
– W jaki sposób zapromowalibyście tę dyscyplinę sportu?
M.: – Kung-fu to nauka samodyscypliny, uczy systematyczności, wytrzymałości, cierpliwości. Kształtuje ducha sportowca.
K.: – To sport dla kogoś, kto szuka adrenaliny. Pozwala także wyładować zapasy energii i przy ciężkiej pracy dojść do perfekcji w wybranej dziedzinie.

Rozmawiał Łukasz Szczepanik

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments