Kwota wolna od podatku 2018 – ile wynosi?

Fot. Mat. prasowe

Fot. Mat. prasowe

Kwota wolna od podatku to jeden z elementów systemu podatkowego. Inaczej mówiąc jest to wysokość dochodu, do którego podatnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Od 1 stycznia 2018 r. zmienia się jej wysokość.

Kwota wolna od podatku w 2018 roku?
Do końca roku 2017 kwota wolna od podatku wynosi 6,6 tys. zł. Z tego przywileju korzysta 3,4 mln Polaków. Jednak od 1 stycznia 2018 r. zostanie podniesiona ona do 8 tys. zł. Według obliczeń liczba beneficjentów wzrośnie do 5-6 mln osób. Takie zmiany są pozytywne dla osób o najniższych dochodach.

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?
Kwota wolna od podatku jest przewidziana dla osób rozliczających się według skali podatkowej. Są to zatem podatnicy, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, zlecenie lub dzieło. Nie skorzystają z niej jednak podatnicy, którzy:

  • płacą podatek liniowy,
  • rozliczają ryczałt od przychodów,
  • są opodatkowane na szczególnych zasadach.

Należy mieć na uwadze fakt, że kwota wolna od podatku przewidziana jest dla osób, które osiągają najniższe dochody. Dla tych, którzy w 2017 r. przekroczyli dochód w wysokości 11 tys. zł (który w roku 2018 zostanie zmieniony na 13-14 tys. zł), kwota wolna od podatku nadal będzie wynosić 3.091 zł.

Ulgi podatkowe a kwota wolna od podatku
Zmiana wysokości kwoty wolnej od podatku nie wpłynie negatywnie na przysługujące podatnikom ulgi podatkowe. Warto mieć na uwadze, że w roku 2018 wprowadzone zostaną zmiany w PIT, które obowiązywać będą podatników rozliczających się za rok podatkowy 2017. Zmiany te nie są jednak duże i dotyczą ulg dla krwiodawców czy dla rolników.

Rozliczenie ze współmałżonkiem lub dla osób samotnie wychowujących dziecko
Podatnicy rozliczający się ze współmałżonkiem muszą zapłacić podwójny podatek od dochodu. Jednak wysokość dochodów podatnika i jego małżonka, które bierze się pod uwagę, należy policzyć od połowy sumy dochodów obu małżonków. Dzięki temu oboje małżonków ma prawo do skorzystania z wyższej kwoty wolnej od podatku.

W praktyce oznacza to, że dochód jest sumowany, a następnie dzielony na dwa. Wynik przypisany jest do każdej z dwóch osób, dzięki czemu dochód jest taki sam dla każdego z małżonków.

Zaliczki na podatek w ciągu roku a kwota wolna od podatku
Zaliczki na podatek od dochodu po zmianach kwoty wolnej od podatku będą pobierane na tych samych zasadach co do tej pory. Zmiana kwoty wolnej od podatku nie wpłynie więc na zmianę zasad płacenia zaliczek. Dotyczy to osób, które nie przekroczą 85.528 zł dochodu. W przypadku podatników, których dochód przekroczy 127 tys. zł, zaliczki nie będą pomniejszane o kwotę obniżającą podatek.

Zamiana kwoty wolnej od podatku wejdzie od stycznia 2018 r. Nie oznacza ona, że osoby, które wpłacają zaliczki w ciągu roku podatkowego, nie będą mogły skorzystać z nowej kwoty wolnej od podatku. Wystarczy, że podwyższoną kwota wolna od podatku zostanie ujęta w rozliczeniu podatkowym.

Chcesz być na bieżąco ze zmianami podatkowymi, bądź też rozliczyć się przez Internet ? Odwiedź serwis Podatnik.Info i wypełnij PIT online ! Więcej na www.podatnik.info/program_do_pit.

Artykuł sponsorowany

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.