Laboratorium PSSE w Jaśle do likwidacji

Oddział laboratoryjny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ma zostać zlikwidowany. Fot. Archiwum PSSE w Jaśle

JASŁO, PODKARPACIE. Od mniej więcej roku prowadzone są działania zmierzające do reorganizacji pracy sanepidów w całym województwie podkarpackim.

Czy laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle zostanie zlikwidowane? Wszystko wskazuje na to, że taki scenariusz jest jak najbardziej realny. Jak poinformował podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Szczepan Jędral (40 l.), planowane jest wygaszenie wszystkich powiatowych laboratoriów na Podkarpaciu. Rada Powiatu Jasielskiego stanęła w obronie oddziału laboratoryjnego PSSE w Jaśle.

– Rada Powiatu przeznaczyła 50 tysięcy złotych na zakup sprzętu do badań, który trafił do laboratorium PSSE. Chcieliśmy, aby owo laboratorium specjalizowało się w badaniu próbek wina, jako że Jasło to podkarpacka stolica wina, jednak ten pomysł nie zyskał aprobaty marszałka Podkarpacia, który wolałby, aby takie laboratorium mieściło się w Rzeszowie przy uniwersytecie – mówi Adam Kmiecik (43 l.), starosta jasielski. – Nie poddajemy się jednak i wciąż podejmujemy wszelkie możliwe działania. Na razie konkretna data planowanej likwidacji laboratorium nie została podana – dodaje.

Szef sanepidu Jasło: – Mogą być problemy z płynnością finansową
– Nie będzie laboratorium, to nie będzie dochodów. Mogą być problemy z płynnością finansową stacji – mówi wprost Dariusz Pomprowicz (48 l.), dyrektor PSSE w Jaśle. – Aktualnie w części pokrywamy koszty utrzymania placówki, wykorzystując pieniądze pozyskane z badań wykonanych w tutejszym laboratorium. Ten margines bezpieczeństwa finansowego jest niestety zagrożony – dodaje.

Szczepan Jędral mówi, że ostateczne decyzje w sprawie wygaszania powiatowych laboratoriów na Podkarpaciu jeszcze nie zapadły. – Wkrótce w tym temacie ma się wypowiedzieć Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, cały czas czekamy na jej opinię – informuje. – Co stanie się z pracownikami po likwidacji oddziału laboratoryjnego w Jaśle?

–  Pracownicy z wygaszanych laboratoriów otrzymają propozycje pracy w swojej macierzystej stacji lub innych stacjach na stanowiskach związanych z kontrolą – odpowiada Jędral.

– Rada Powiatu wyraża obawę, że następstwem likwidacji laboratorium PSSE w Jaśle będzie likwidacja struktur sanepidowskich w powiecie, na co w żaden sposób nie możemy się zgodzić – czytamy w apelu tejże Rady skierowanym do: Marka Posobkiewicza – p. o. głównego inspektora sanitarnego, Szczepana Jędrala – podkarpackiego państwowego wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej – wojewody podkarpackiej, Mirosława Karapyty – marszałka woj. podkarpackiego oraz do podkarpackich parlamentarzystów.

Wioletta Zuzak

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ROMANKev Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

zlikwidować wszystko ! – bardzo dobry plan.

Kev
Gość
Kev

Posel Stanislaw Ozog interweniowal w tej sprawie.