Lampa, która może zabić

Fot. strona internetowa IKEI
Fot. strona internetowa IKEI

PODKARPACIE. IKEA przeprowadza akcję naprawczą lamp ściennych SMILA ze względu na ryzyko uduszenia.

IKEA zdecydowała się na wycofanie produktu po tym, jak 16-miesięczne dziecko zmarło w wyniku zaplątania się w przewód lampki. Inne, 15-miesięczne niemowlę, na szczęście udało się uratować. W obu przypadkach niemowlęta samodzielnie przeciągnęły przewód do łóżeczka.

Na swojej stronie firma zamieściła oświadczenie (w zakładce „Wycofane produkty”) o treści: „IKEA przeprowadza akcję naprawczą lamp ściennych SMILA ze względu na ryzyko uduszenia luźno zwisającym przewodem. IKEA prosi wszystkich klientów posiadających lampę ścienną SMILA lub inną lampę ścienną z prowadzącym do niej przewodem, by niezwłocznie sprawdzili miejsce jej montażu ze zwróceniem szczególnej uwagi na sposób zamocowanie przewodu, upewniając się, że znajduje się poza zasięgiem dziecka przebywającego w łóżeczku lub kojcu i jest bezpiecznie zamocowany do ściany”.

Każdy kabel czy sznurek może prowadzić do uduszenia
Klienci będący w posiadaniu lampy SMILA są proszeni o kontakt z Działem Obsługi Klienta pod bezpłatnym numerem telefonu 22 334 45 55, by nieodpłatnie otrzymać zestaw naprawczy, składający się z etykiety ostrzegawczej, instrukcji bezpiecznego użytkowania oraz samoprzylepnych uchwytów mocujących przewód do ściany. Firma przypomina jednocześnie, że każdy produkt wyposażony w przewód elektryczny lub sznurek (np. roleta lub żaluzja okna) może stanowić podobne zagrożenie, prowadząc do uduszenia dziecka. W trosce o bezpieczeństwo dziecka należy zawsze umieszczać przewody poza jego zasięgiem.

Model SMILA to osiem wersji lampki przeznaczonej do pokoju dziecięcego: niebieska gwiazdka, żółty księżyc, różowy i biały kwiat, czerwone serce, zielony owad, niebieska muszla i pomarańczowy konik morski. Towar jest dostępny na rynku od 1999 roku. Od tego czasu na całym świecie sprzedano 23 mln takich lampek. Nigdy wcześniej nie zdarzyła się podobna tragedia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments