Lån, czyli pożyczki na rynku norweskim – fakty, które musisz znać

W krajach skandynawskich, tak jak w Polsce, możesz natrafić na wiele różnych form kredytów i pożyczek. Sprawdź, która z nich najbardziej pasuje do twoich potrzeb.

Kredyt gotówkowy, a norweski lån

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego „kredyt” jest formą pożyczania pieniędzy, na określony czas i pod warunkiem ich zwrotu wraz z odsetkami. Jednak jest to dość ogólna definicja, gdyż typów kredytów na naszym rynku jest o wiele więcej. Konsumpcyjny, inwestycyjny, konsolidacyjny to jedynie kilka z nich. Podobnie w Norwegii pod pojęciem lån możemy znaleźć różne rodzaje kredytów i pożyczek. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi smålån (przykładowo pod tym adresem www), czyli odpowiednik polskich mniejszych pożyczek lub tzw. chwilówek. Są one najprostsze do wzięcia, gdyż nie wymagają zabezpieczenia, tym samym nie opiewają na wysokie kwoty. Można się spotkać z nimi również pod nazwą lån uten sikkerhet (kredyt bez zabezpieczeń, przykłady tutaj link) lub smålån uten kredittsjekk (pożyczka bez zabezpieczeń).

Kredyt konsumencki, czyli forbrukslån

Kolejnym typem kredytu lån, jest kredyt konsumencki forbrukslån opiewający na znacznie większe kwoty, które mogą dochodzić do 500 tysięcy koron norweskich (około 200-250 złotych). Aby go otrzymać konieczne jest już posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia, dobrej historii kredytowej i norweskiego obywatelstwa. Przedstawiciele innych krajów chcący zaciągnąć forbrukslån muszą być zarejestrowani w norweskiej ewidencji ludności (folkeregisteret) i posiadać stały numer personalny (personnummer). Poza tym, oczywiście spełniać pozostałe wymogi stawiane przez banki. Najczęściej są to ograniczenia wiekowe oraz udokumentowane stałe zarobki. Duża ilość wymagań może zniechęcić, jednak kredyt konsumencki jest najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących zastrzyku gotówki koniecznego np. do remontu mieszkania czy zakupu samochodu.

Lån på dagen, czyli mniejsze kwoty dostępne „od ręki”

Jeśli potrzebujesz niewielkiej ilości dodatkowej gotówki, ale zależy Ci na czasie zainteresuj się lån på dagen oraz smålån på dagen. Są to kredyty oraz pożyczki, do wzięcia w jeden dzień (på dagen). Złożenie wniosku następuje przez stronę internetową poprzez BankID i trwa zaledwie kilka minut. Jeżeli złożysz wniosek rano, twoje zgłoszenie zostanie przetworzone tego samego dnia. Tym samym po kilku godzinach możesz spodziewać się pożyczonych pieniędzy na swoim koncie. Pamiętaj jednak, że również w przypadku takich pożyczek jesteś zobowiązany do spełnienia warunków ich pobrania. Musisz wykazać się stałym dochodem oraz brakiem innych zobowiązań pieniężnych w tym innych pożyczek, kredytów oraz rat. Co więcej, musisz mieć ukończone 23 lata i zamieszkiwać Norwegię od co najmniej 5 lat. Przed wzięciem kredytu upewnij się, czy bank nie posiada innych dodatkowych obostrzeń.

Alternatywa dla lån – mikrolån

Norweskie minipożyczki mikrolån odpowiadają polskim chwilówkom, jednak nie zawsze są tak łatwo dostępne. Niektóre firmy pożyczkowe w Norwegii mają o wiele bardziej restrykcyjne wymagania niż ich polskie odpowiedniki. Czasami wręcz pokrywają się z wymaganiami stawianymi do uzyskania kredytu konsumenckiego. Są to jednak wyjątki od reguły. Zazwyczaj do uzyskania mikrolån wystarczy wypełnienie krótkiego formularza dotyczącego najważniejszych danych osobowych. Po jego weryfikacji przez pożyczkodawcę pieniądze są przelewane na konto najczęściej tego samego dnia. Pożyczane kwoty mieszczą się w przedziale do 50 tysięcy koron (około 22 tysięcy złotych), a ich spłata może być rozłożona od 1 do 180 miesięcy w zależności od wysokości pożyczki. Minipożyczki są czymś innym niż lån, gdyż opiewają na mniejsze sumy pieniędzy, a ich uzyskanie jest stosunkowo szybkie.Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem norweskiego lån możesz skorzystać z internetowych porównywarek kredytów w Norwegii. Zachęcamy również do przeczytania artykułu porównującego inne rodzaje pożyczek Smålån, a kredittkort – czyli co wziąć pod uwagę przy zakupach na kredyt w Norwegii?

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o