Las pamięci pomordowanych leśników

Jan Szyszko

REGION. Na terenie Nadleśnictwa Oleszyce w powiecie lubaczowskim, posadzono wczoraj (środa) Las Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz dęby ku czci ofiar katastrofy Smoleńskiej.

– Zawód leśnika był drugim zawodem, który mordowano bez jakichkolwiek sądów na terenie okupowanym przez Rosję Sowiecką – mówi leśnik Jan Szyszko, minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka.

Każde z drzew dedykowane jest konkretnej osobie i oznaczone tabliczką z nazwiskiem leśnika – łącznie jest ich 724. – Nasiona dębów smoleńskich były poświęcone przez metropolitę lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i wysiane 10 kwietnia 2010 roku, w tych samych godzinach, których miała miejsce katastrofa – dodał Szyszko.

To pierwszy w Polsce taki symboliczny las poświęcony pamięci leśników pomordowanych na Wschodzie. -Taką formę utrwalenia pamięci o przedstawicielach naszej korporacji zawodowej uważamy za najstosowniejszą, gdyż budujemy w ten sposób żywy pomnik, mający jednocześnie swoje znaczenie środowiskowe dla obecnie tu żyjących i tych, co będą po nas – dodał Edward Balwierczak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

łuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments