Łatwiej o pieniądze dla rolników

PODKARPACIE. Jeszcze tydzień na składanie wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Unijny program m.in. premiuje współpracę kilku gospodarzy.

Do 28 stycznia rolnicy mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie dotacji na modernizację gospodarstw rolnych. Kolejek przez Agencją jednak nie ma, bo o przyznaniu pieniędzy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków lecz liczba punktów, które uzyskał wniosek na podstawie kryteriów określonych przez Ministerstwo Rolnictwa.

Nowością w programie jest możliwość składania wniosków wspólnie, przez kilku rolników. Teraz pieniądze mogą dostać także właściciele mniejszych gospodarstw.

– Dotychczas byli oni wykluczeni, bo np. parametry planowanego do zakupu sprzętu były nieproporcjonalnie duże w stosunku do powierzchni ich niewielkich gospodarstw – wyjaśnia Marek Ordyczyński, dyrektor podkarpackiego oddziału ARiMR.

Maksymalny poziom wsparcia dla gospodarstwa wynosi 300 tys. złotych. Dofinansowania może pokryć od 40 do 70 proc. inwestycji. Wszystko zależy od wieku rolnika, położenia jego gospodarstwa oraz rodzaju przedsięwzięcia. Na maksymalny zwrot kosztów mogą liczyć osoby wspólnie składające wniosek, uprawiające ziemię na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania czy objętych programem Natura 2000. Oraz rolnicy, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

– Województwo podkarpackie ma do wykorzystania ponad 148 mln zł – przypomina dyrektor Ordyczyński. – A już 112 wniosków zostało złożonych.

Więcej informacji o programie na stronie internetowej www.arimr.gov.pl.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments