Łatwiej trafisz na bruk!

- Nie wiem co zrobię, kiedy braknie mi pieniędzy na czynsz. Teraz zaczynam się poważnie obawiać, czy nie wylądujemy na ulicy - mówi Katarzyna, która wynajmuje wraz z rodziną mieszkanie komunalne w Rzeszowie. Fot. Autor

PODKARPACIE. Rząd szykuje zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów

Między innymi bezrobotni i niepełnosprawni lokatorzy już nie będą chronieni z automatu przed wylądowaniem na bruku – tak wynika z przygotowywanej przez rząd nowej ustawy o ochronie praw lokatorów. Oznacza to, że o wyrzuceniu z mieszkania komunalnego niechcianych lokatorów będzie decydował dopiero sąd. Kto na tym zyska?

Zmiany w ustawie spowodują, że zarządcy będą mogli łatwiej pozbyć się lokatorów, którzy dewastują lokale lub nie wywiązują się z obowiązku płacenia czynszu. Do tej pory osoby bezrobotne, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i nieletni byli nietykalni, tzn. nie można było ich eksmitować. Nowa ustawa chce to zmienić.

Będą większe kontrole
Ukłonem w stronę lokatorów ma być to, że mimo wszystko nie pozostaną zostawieni na pastwę losu, ponieważ od decyzji sądu będzie zależało czy powinni zostać w danym mieszkaniu. – Rozumiem, że trzeba się pozbywać tych, co nie szanują niczego, ale co mają zrobić biedni i schorowani ludzie, którym w życiu się nie powiodło? Nie wierzę, że i takich nie będą chcieli się pozbywać! – mówi zdenerwowana Katarzyna z Rzeszowa, która mieszka w mieszkaniu komunalnym.

Kolejną zmianą ma być wprowadzenie terminowych umów najmu, zawieranych maksymalnie na pięć lat. Po upływie okresu najmu lokatorzy będą sprawdzani przez gminy pod kątem zamożności. Jeśli okaże się, że stać ich na wynajem mieszkania na wolnym rynku, to nie będą mogli pozostać w mieszkaniu komunalnym.

Konsultacje społeczne na temat nowej ustawy mają potrwać jeszcze tydzień.

***
Jak widać rząd szykuje kolejny bat na obywateli. Zamiast zagwarantować najbiedniejszym obywatelom dach nad głową, to chce ułatwić zarządcom wyrzucanie ich na ulice.

Ewelina Nawrot

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.