Łatwiej załatwisz sprawy w urzędzie

Na Słowacji, czy Czechach urzędy są bardziej przyjazne dla obywateli - uważa dr Krzysztof Kaszuba

PODKARPACIE. W lipcu 2011 roku wejdą przepisy ograniczające bariery administracyjne dla obywateli

Od lipca 2011 roku w urzędach łatwiej będzie można załatwić swoje sprawy. Osoby zainteresowane nie będą musiały wypisywać zaświadczeń na skomplikowanych drukach, a wystarczą odręczne oświadczenia. Dotyczyć to będzie pism o niekaralności, niezaleganiu ze składkami ZUS, czy wysokości zarobków, jakich wymagają ośrodki pomocy społecznej. Oczywiście osoba wypełniająca takie oświadczenia będzie odpowiadać karnie za podane nieprawdziwe informacje.

Wprawdzie ustawa deregulacyjna (ograniczająca bariery administracyjne dla obywateli) wejdzie w życie dopiero w połowie przyszłego roku, ale już 16 listopada rząd zamierza przyjąć takie przepisy ujęte w pakiecie.

Do nowej ustawy wpisane mają być zmiany dotyczące sprzedaży alkoholu. W 2011 roku w wagonach restauracyjnych będzie można kupić piwo. Inny przepis dla handlujących napojami procentowymi: zamiast zaświadczeń o uregulowaniu opłaty dla gminy za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż trunkami wystarczą same kopie przekazu pieniężnego. Dzięki temu właściciele sklepów z alkoholem będą przychodzić do urzędu co najmniej cztery razy rzadziej niż obecnie.

Ułatwione będzie też korzystanie z koncesji. Właściciele działek, które będą chciały z niej wydobyć żwir, czy piasek nie będą już musiały poświęcać wiele czasu przy pozyskiwaniu zezwoleń. Wystarczy, że powiadomią o tym starostę.

– Pakiet deregulacyjny to jedna z najważniejszych spraw dla naszej gospodarki, bo to właśnie na poziomie mikro rozstrzyga się nasza konkurencyjność – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Deregulację przeprowadziło już wiele państw, m.in. Szwecja. Dzięki temu kraj poradzi sobie z kryzysem.

Komentarz

Dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista w Rzeszowie:

– Po względem ułatwień dla przedsiębiorców Polska zajmuje dopiero ponad 150 miejsce. Nawet na Słowacji, czy Czechach urzędy są bardziej przyjazne dla obywateli, bo tam jest wyższy poziom umysłu wśród osób zarządzających państwem. Dobrze, że w naszym kraju coś robi się żeby poprawić sytuację przedsiębiorców i obywateli, ale są spore opóźnienia w tej sprawie i trzeba je nadrobić.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments