Lawinowo przybywa milionerów

Na Mazowszu mieszka ok. 8 razy więcej milionerów niż na Podkarpaciu. Fot. Archiwum

PODKARPACIE, KRAJ. W 2018 r. w regionie mieszkało 968 milionerów. Rok wcześniej – 802.

Około 30,5 tys. Polaków wykazało w zeznaniach podatkowych za 2018 rok dochód przekraczający milion złotych. To o około pięć tysięcy więcej niż przed rokiem i aż dwa razy więcej niż 10 lat temu. Najwięcej zamożnych osób – jak co roku – rozliczało się na Mazowszu. W naszym województwie zarejestrowano ich 968.

Izby administracji skarbowej podały nam, ile spośród osób, które złożyły PIT za 2018 r. w poszczególnych województwach, wykazało dochód do opodatkowania przekraczający milion złotych. Chodzi o osoby, które rozliczały się z fiskusem za pomocą PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Pierwszy obejmuje głównie osób prowadzących działalność gospodarczą (w tej grupie było najwięcej milionerów), drugi dotyczy najczęściej osób zatrudnianych na umowę o pracę, natomiast w ostatnim rozlicza się przychody kapitałowe.

W 2008 roku, czyli tuż przed kryzysem, milionerów w Polsce było około 13,5 tys. Z powodu kryzysu ta liczba zmniejszyła się do 11 tys., ale już w kolejnym roku  znów zaczęła rosnąć, sięgając blisko 12 tys. Według wstępnych danych, jakie Business Insider pozyskał z izb skarbowych w całej Polsce, osób, które u w 2018 roku zyskały dochody z działalności gospodarczej, pracy najemnej i sprzedaży papierów wartościowych przekraczający milion złotych było około 30,5 tys.   W żadnym z województw nie odnotowano spadku, choć w kilku przyrost był bardzo niewielki. W woj. podkarpackim jeszcze w 2017 r. zarejestrowano 802. na koniec 2018 r. – 968 milionerów. Dla porównania, w woj. mazowieckim – 7,7 tys., śląskim -3,2 tys., a małopolskim -2,6 tys..  Mniej niż na Podkarpaciu jest ich w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz lubelskim. Gdzie mieszka najmniej najbogatszych ludzi w kraju? W woj. opolskim i lubuskim. Najwięcej milionerów mamy wśród przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem, wypełniając PIT 36 i płacąc podatek według skali 18- i 32-proc.

wk

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
rzeszowiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Wielkie milionowe biznesy powstaja na zachodzie poprzez POKOLENIA !
Sa pojedyncze wyjatki jak Microsoft, ale to sa biznesy ktore powstaly na wskutek wynalazkow.
W Polsce wynalazkiem jest kazdy biznes zalozony obecnie a ktory za najwieksze fenomenalne cudo ma OSZUSTWO i ZLODZIEJSTWO zarowno Slarbu Panstwa jak tez klientow i pracownikow i to na fenomenalnie wielka skale.
Trzeba sie dorobic na multimilionera za 2 lub 3 lata poki sie ludzie nie skapuja ze maja do czynienia ze ZLODZIEJEM i OSZUSTEM !