Leczenie dzieci z ADHD jest zbyt drogie!

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Resort zdrowia wprowadza bariery – rodzice zamiast 3 zł muszą płacić za leczenie aż 500 zł.

Pół tysiąca złotych miesięcznie. Tyle właśnie, po wprowadzeniu w życie nowych przepisów, kosztuje niezbędna kuracja dzieci cierpiących z powodu ADHD. – To bariera nie do pokonania dla większości rodzin – mówi Ilona Lelito, prezes Polskiego Towarzystwa ADHD. – Większość więc rezygnuje z drogiej terapii.

Lekarze zaś by ulżyć rodzicom i załagodzić objawy choroby u dzieci wypisują recepty na leki na padaczkę czy depresję. Niewłaściwe leczenie kończy się zaś tym, że dziecko, by przerwać spiralę kłopotów, musi iść na nauczanie indywidualne albo zmieniać szkołę.

Sprawa dotyczy dzieci chorych na ADHD, które nie mogą przyjmować standardowej terapii. To około 20 procent wszystkich leczonych, dla których szansą był nowocześniejszy lek, o innym mechanizmie działania. Produkt trafił na listę refundacyjną w połowie listopada i był dostępny w aptekach za 3,2 złotych. Półtora miesiąca później, gdy zaczęła obowiązywać nowa ustawa refundacyjna i resort zdrowia ogłosił nową listę leków refundowanych – cena specyfiku znów skoczyła do 300 złotych za opakowanie. Od marca zaś produkt w ogóle zniknął z listy.

Resort każe czekać pół roku
Lek zdrożał od stycznia, bo poziom refundacji został ustalony w odniesieniu do ceny bardzo taniego podstawowego leku na ADHD – tego, którego nie mogą przyjmować dzieci wymagające droższej terapii. Ministerstwo przekonuje, że takie właśnie są wymogi nowej ustawy – w grupy limitowe muszą być łączone leki, które mają podobne działanie terapeutyczne i te same wskazania. Urzędnikom nie przeszkadza to, że droższy lek stosuje się tylko wtedy, gdy tańszy nie zadziała i że jednego drugim nie można zastąpić. Lek w ogóle zniknął z listy w marcu bo producent złożył odwołanie, nie zgadzając się na minimalną refundację. Resort zdrowia zapewnia, że specyfik wróci na wykaz, za około 180 dni gdy odwołanie zostanie rozpatrzone. W tym czasie rodzice zapłacą za leczenie pociech bagatela, 3 tys. zł.

Anna Moraniec

do “Leczenie dzieci z ADHD jest zbyt drogie!”

  1. No tak...

    By żyło się lepiej! IM WSZYSTKIM…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.