Leczenie kanałowe przyczyną raka lub zawału?

Czy leczenie kanałowe może być powodem zawału? – Pierwsze słyszę, to jakaś głupota, fake news, nikt mądry w to nie uwierzy. Jestem zaskoczony, że ktoś mógł coś tak bezsensownego wymyślić – mówi Stanisław Mazur, specjalista kardiolog. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Filmik „Root Cause” sieje strach. Ruchy antyszczepionkowe doprowadziły do powrotu chorób zakaźnych. Czy czeka nas odwrót od leczenia zębów?

„Aż 97 proc. osób leczonych kanałowo zachorowało na raka. Leczenie kanałowe to też najczęstszy powód zawałów serca. Powoduje również lęki, depresję i chroniczne zmęczenie” – to tylko niektóre z szokujących twierdzeń, jakie pojawiły się w filmie „Root Cause” dostępnym w popularnych serwisach streamingowych.

Z protestem przeciwko rozpowszechnianiu filmiku zawierającego stwierdzenia nie poparte żadnymi badaniami naukowymi, a przede wszystkim z żądaniem usunięcia go z serwisów Netflix, Vimeo, Apple i Amazon wystąpiły w otwartym liście już trzy najbardziej wpływowe organizacje zrzeszające stomatologów: American Dental Association, American Association of Endodontist i American Association for Dental Research. Czy to poskutkuje? Na razie nie wiadomo.

Czy leczenie kanałowe może być powodem zawału? – Pierwsze słyszę, to jakaś głupota, fake news, nikt mądry w to nie uwierzy. Jestem zaskoczony, że ktoś mógł coś tak bezsensownego wymyślić – mówi Stanisław Mazur, specjalista kardiolog, szef Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie. Podobnie na pytania zareagowali przepytywani onkolodzy.

Fake newsy żyją swoim życiem i… szkodzą

Wiadomo jednak do czego doprowadziło zlekceważenie pierwszych newsów o szkodliwości szczepień. Aż trudno uwierzyć, ale u źródeł teorii o autyzmie poszczepiennym leży jedna, fałszywa publikacja z 1998 r. zamieszczona na łamach naukowego czasopisma „The Lancet”. Autorem tego mitu był nieznany wówczas nikomu chirurg – naukowiec dr Andrew Wakefield, który swoją tezę oparł na wiedzy po zbadaniu 12 dzieci. Rozprzestrzenianiu się mitu nie pomogło ani pozbawienie go prawa wykonywania zawodu, ani kolejne badania naukowe, które zaprzeczały tym rewelacjom,ani zmiany wprowadzone przy produkcji szczepionek. Co stanie się gdy antykanałowcy wzrosną w siłę i połączą się z antyszczepionkowcami w jeden nurt antylekarski? Już teraz ruch antyszczepionkowy doprowadził do tego, że coraz więcej osób odmawia szczepień dzieci, w Polsce 3-4 tys. rocznie, a odra, która miała szansę zostać całkowicie eradykowana powróciła, do wielu krajów Europy także do Polski. Adam Sidor, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny informuje wręcz o dramatycznym wzroście liczby zachorowań na odrę w roku 2018. W Rumunii (5100 przypadków), Francji (2700), Grecji (2290), Włoszech (2248). W tym samym czasie na Ukrainie odnotowano 32 tys. przypadków. – W roku 2018 zarejestrowano także w Polsce 339 przypadków zachorowań na odrę, natomiast w roku 2017 zgłoszono 63 zachorowania. W okresie od 1 do 15 stycznia 2019 roku zgłoszono już 46 zachorowań. Liczby te wskazują na fakt dynamicznego rozprzestrzenienia się choroby – mówi.

Obecnie walkę z dezinformacją na temat stosowania szczepionek zapowiedział Facebook podchodząc do antyszczepionkowych treści jak do fake newsów i ograniczając ich rozpowszechnianie. Więc jednak można.

am

14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Stanisławgośćdr WilczurLolekBodo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Stanisław
Gość
Stanisław

Wszyscy , którzy są kierowani na przeszczep narządów , muszą usunąć zęby leczone kanałowo , dlaczego .

Stanisław
Gość
Stanisław

Niestety prawda . Więcej nie napiszę bo cenzura a jak nie to sąd .

Lolek
Gość
Lolek

Ludzi którzy się szczepią trzeba izolować od NORMALNEGO społeczeństwa bo wirus po szczepieniu się uodparnia,mutuje i potem ze zwykłej lekkiej odry robi się coś na kształt ,ukraińskiej” A cymbały słuchają doktorów i gangsty lekowej to mamy skutki .Kto się szczepi wypad na Madagaska banany prostować.

dr Wilczur
Gość
dr Wilczur

zgłoś swoją przypadlość,trwają wytężone prace nad szczepionką na idiotyzm

gość
Gość
gość

Doktor pozwala pisać samodzielnie?! :P

Stefan
Gość
Stefan

Dzień bez Mazura w mediach jest dniem straconym

gość
Gość
gość

Bardziej bisnesmen niż lekarz na ten moment :/

Jac
Gość
Jac

Chyba stosunkowo jeszcze nie dawno wszyscy w PL śmiali się z Zięby że ten by chciał sepsę leczyć witaminą C a tym czasem za wielką wodą niejaki dr Paul Marik dyrektor oddziału Pulmonologii i Intensywnej Terapii w Eastern Virginia nie mając już żadnych pomysłow na uratowanie życia pacjentce zaczął stosowac ową witaminę C bez większej nadziei ze się jej stan polepszy, odziwo ta tania i prosta substancja pomogła, zaczął to stosować również i na innych pacjentach z tak samo pozytywnym skutkiem. Wydawać by się mogło że ten dr z prawdziwymi potwierdzonmi dowodami ma otwartą drogę do największych medycznych sympozjów, badań,… Czytaj więcej »

hijena
Gość
hijena

A woda święcona też nie pomogła?Może była przeterminowana?

Ito
Gość
Ito

Zięba to ten co wierzy w lewoskrętność witaminy C :D

Mieszkaniec Rzeszowa
Gość
Mieszkaniec Rzeszowa

Kardiologu Mazur to dlaczego pacjentowi , który jest kierowany na przeszczep nerki nakazuje się usunięcie wszystkich zębów leczonych kanałowo ?

hijena
Gość
hijena

slowo przeciwko słowu,slowo lekarza i słowo głupka leczącego się u dr Googla

Bodo
Gość
Bodo

co ty pie…….sz hijena

gość
Gość
gość

Gdzie tak nakazują, w Kongo szamani? Co ty pitolisz, znam pacjenta po przeszczepie nerki i nic mu nie kazali wyrywać, chyba że pielęgniarki na pooperacyjnej ;)