Leczenie powinno być kompleksowe

PODKARPACIE. Lekarz w niepublicznej placówce zdrowia przyjmujący pacjentów na fundusz powinien potrzebne badania diagnostyczne wykonać bezpłatnie.

– Leczę się w niepublicznej placówce służby zdrowia u lekarza specjalisty przyjmującego na fundusz. Dostałem skierowanie na zabieg również wykonywany w ramach umowy z NFZ. Niestety badania diagnostyczne konieczne przed zabiegiem lekarz wypisał mi na karteczce i kazał zrobić najlepiej u swojego lekarza rodzinnego. Ten odesłał mnie z kwitkiem mówiąc, że skierowanie na nie powinien dać mi lekarza specjalista kierujący mnie na zbieg. Do kogo mam w końcu iść i kto powinien dać mi takie skierowanie? – pyta pan Stanisław z Rzeszowa.

– Gdy chory objęty leczeniem specjalistycznym wymaga wykonania niezbędnych dla prawidłowego leczenia dodatkowych badań diagnostycznych, pozostających w związku z prowadzonym leczeniem, skierowania na te badania wystawia i pokrywa koszty ich wykonania świadczeniodawca udzielający świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a nie lekarz rodzinny. Jeżeli placówka nie wykonuje danych badań na miejscu lekarz powinien wskazać pracownię czy laboratorium, z którą jego macierzysta placówka podpisała umowę i gdzie pacjent może się zgłosić by bezpłatnie wykonać badanie. – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

– W przypadku zakwalifikowania pacjenta do leczenia szpitalnego, a w szczególności do planowanego leczenia operacyjnego, wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych koniecznych do przeprowadzenia zabiegu leży po stronie szpitala.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments