Legendarny bombowiec “Łoś” wraca do Mielca

Makietę “Łosia” prezentują: Kazimierz Nowakowski i Jakub Skrzypek. Fot. Autor

MIELEC. Entuzjaści lotnictwa z PZL Mielec wybudowali model “Łosia” w skali 1:1. Nigdzie na świecie nie ma drugiej takiej repliki.

PZL-37 “Łoś” był przed II wojną światową jednym z najnowocześniejszych bombowców na świecie, szczytem innowacji technologicznej. Trwające ponad dwa lata prace przy rekonstrukcji tej legendarnej maszyny zwieńczy uroczyste odsłonięcie, które odbędzie się w sobotę (29 bm.) na terenie Polskich Zakładów Lotniczych. Następnego dnia model “Łosia” w skali 1:1 zostanie zaprezentowany mielczanom.

Dwusilnikowy bombowiec “Łoś” był w latach 1935-39 cudem techniki. Wykonany z aluminium, charakteryzował się niespotykanym na świecie udźwigiem 2,5 tony bomb i doskonałymi właściwościami aerodynamicznymi. Prędkość bombowca z Mielca również była imponująca, bo wynosiła 430 km/godz., a 415 km/godz. w pełnym uzbrojeniu.

W niedzielę “Łosia” obejrzeć będą mogli wszyscy
Oprócz bomb, wykorzystana została tam również pierwsza konstrukcja broni pokładowej w postaci karabinu pokładowego polskiej konstrukcji “Szczeniak wz. 37”. Niestety dziś nie zachował się żaden egzemplarz tej legendarnej maszyny. Jej model w skali 1:1 przez ostatnie dwa lata powstawał w PZL. Jako pierwsi, przyjrzeliśmy się z bliska, jak wyglądają prace rekonstrukcji “Łosia”, rozmawialiśmy też ludźmi, którzy się tego podjęli.

W sobotę (29 bm.) ich trud zostanie zwieńczony. O godz. 12 na terenie PZL odbędzie się odsłonięcie modelu legendarnego bombowca. Uroczystość będzie miała jednak charakter zamknięty. Ale już w niedzielę, w godz. 10-14 model “Łosia” zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Wszyscy miłośnicy lotnictwa i pasjonaci polskiej tradycji militarnej będą mogli wejść na teren PZL i z bliska obejrzeć owiany legendą samolot.

Co pół godziny konstruktorzy, którzy wyszli z inicjatywą zbudowania modelu będą opowiadać o kulisach jego powstania i tajemnicach, jakie kryje ta maszyna.

Paweł Galek

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o