Lek na COVID-19 ma szansę zaistnieć

Nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 mają się pochylić naukowcy, lekarze i diagności w kilku ośrodkach w Polsce. Fot. Archiwum

– Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy w ciągu kilku tygodni, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa – podsumowuje prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Przeprowadzone wiosną 2020 r. badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę z powyższych wskazań, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie rozwinął ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie. Projekt realizuje siedem ogólnopolskich ośrodków, wśród nich Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie i Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jak podkreśla lider projektu – prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry I Kliniki Neurologii; Uniwersytet Medyczny w Lublinie „analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy”.
Wykazanie skuteczności i bezpieczeństwa leczenia amantadyną w poprawie stanu klinicznego u pacjentów z rozpoznanym COVID-19 ma potencjalnie wielkie znaczenie w walce ze skutkami pandemii, o co od miesięcy zabiegał Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla. Nie dowierzając wymuszonym badaniom nad lekiem i czując się odsuniętym od niego (miał być doradcą i obserwatorem zastosowania jego schematu leczenia), podjął działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. „Ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. Takie badania dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób” – pisze na stronie internetowej przychodni. „Dokładne badania diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien w Polsce zacząć funkcjonować. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w COVID-19 oraz zespołów pocovidowych, a także innych jednostek chorobowych. Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, instytucji, przedsiębiorców, ludzi biznesu o wszelką pomoc finansową w celu stworzenia niezależnego ośrodka naukowo-badawczego pod moim kierownictwem w Przemyślu. Jesteśmy także otwarci na wszelką współpracę z kadrą naukową, która chciałaby dołączyć do takiego ośrodka. Prosimy o kontakt w tej sprawie na adres media@przychodnia-przemysl.pl

Anna Moraniec

4.4 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BrunoS.
BrunoS.
1 dzień temu

Niedobre bo polskie. Najlepiej kupić jakieś g….o za granicą i przepuścić przez kilku „swoich” pośredników. Za komuny zdolni ludzie wyjeżdżali bo tu w Polsce się nie mogli znieść tamtej głupoty a teraz jest to samo. Temat wałkuje się już dość długo i prawie umarłby śmiercią naturalną a Pan Doktor z Przemyśla obwołany by został szarlatanem (co poniekąd się stało).

Jola
Jola
1 dzień temu

Amantadyna stosowana od lat na inne schorzenia nawet jakby skutecznie spowalniała atak wirusa na nasz organizm do nie wytworzy antyciał jakie wytwarza organizm człowieka.Na sztucznego wirusa który ktoś wytworzył najlepsze są własne antyciała które można sprawdzić czy są w organizmie pobierając krew do badań laboratoryjnych.Takie badania na antyciała są w granicach 80 zł i wytworzone przez nasz wewnwtrzny układ odpornosciowy daje podobno ochrone przez następnym zarażeniem przez 6-9 miesicy w zależniści od stanu tego organizmu.Koncerny farmaceutyczne bedą blokować badania nad amantadyna albo innym lekiem bo jest za tani a wolą masowo produkować szczepionki bo z tego jest szmal.

Job twoja mać
Job twoja mać
2 dni temu

Grype to sie cebula i czosnkiem leczy