Lekarz biegiem pokonał Saharę

Uczestnicy maratonu nie kryją, że ta niesamowita przygoda odciska ślad w życiu uczestników i często przyciągając ich na start w Maroku po raz drugi. Fot. Archiwum

SANDOMIERZ. Polacy wśród najlepszych biegaczy w Maratonie Piasków, jednym z najtrudniejszych biegów na świecie

Dwa tygodnie temu, już po raz 27. rozpoczął się jeden z najtrudniejszych biegów na świecie – Maraton Piasków. Słynny „Marathon des Sables” odbył się na Saharze, na południu Maroka, a do udziału w nim zgłosiło się 850 śmiałków z całego świata, jeden z nich pochodzi z naszego regionu.

W sumie Polskę reprezentowała w Maratonie Piasków sześcioosobowa ekipa biegaczy, w składzie której znalazł się znany sandomierski sportowiec – Jacek Łabudzki.
Pan Jacek na co dzień jest cenionym lekarzem pediatrą. Największą pasją w jego życiu jest bieganie, najlepiej na długich dystansach. W ciągu ostatnich ośmiu lat przebiegł, tylko w zawodach, ponad 30 tys. kilometrów. Za zwycięstwa i udział w ponad trzydziestu maratonach na całym świecie zebrał już pokaźną kolekcję medali i pucharów. Udział w biegu po Saharze był dla niego całkiem nowym wyzwaniem. Maraton Piasków Sandomierzanin ukończył  na 67. miejscu, co jest niewątpliwie wielkim sukcesem.

W klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji „Marathon des Sables” Polacy w ogóle zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Pięciu z sześciu uplasowało się w pierwszej 100. A biorąc pod uwagę, że udział w morderczym biegu wzięło ponad 800 biegaczy, to wyczyn ich można zaliczyć jako wielki sukces.

Z czym musieli się zmierzyć śmiałkowie z całego świata?
W ciągu siedmiu dni uczestnicy ekstremalnego biegu musieli pokonać około 230 kilometrów. Trasa podzielona została na 6 odcinków, długości od 20 do ponad 80 km. Prowadziła przez wysokie wzniesienia, strome zbocza, wyschnięte jeziora, strumienie oraz niekończące się płaszczyzny i wydmy. Dodatkową trudnością była konieczność biegu z plecakiem, ważącym nawet 12 kilogramów, bo każdy z biegaczy musiał mieć przy sobie prowiant i ekwipunek niezbędny do przeżycia tygodnia na pustyni.

Małgorzata Rokoszewska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.