Lekarz nie może nie wypisać refundowanego leku!

Lekarz nie może nie wypisać refundowanego leku. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ. PODKARPACIE. Rzecznik praw pacjenta uważa, że lekarze wypisując receptę na leki bez zniżki i odsyłając pacjentów do NFZ po refundację, łamią prawo.

– Proszę wszystkich, którym lekarz odmówi wystawienia recepty na lek ze zniżką o kontakt z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta. To bezprawne działanie lekarzy, bo przecież dopłata do leków pochodzi z naszych składek. Poza tym lekarz nie wypisując leku refundowanego, nie wywiąże się z podpisanego z NFZ kontraktu, czyli będzie podlegał ustawowej karze – mówi Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

Spór o wypisywanie recept trwa już od kilku tygodni. Rumieńców nabrał gdy na nadzwyczajnym posiedzeniu (w dniu 2 grudnia 2011 roku), Naczelna Rada Lekarska zarekomendowała by każdy lekarz i lekarz dentysta powstrzymywał się od orzekania, czy pacjentowi należy się recepta refundowana, słowem czy podlega ubezpieczeniu, a na wystawianej pełnopłatnej recepcie umieszczał pieczątkę “Refundacja leku do decyzji NFZ”.

Rozmowy wciąż trwają

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje już nowe rozporządzenie w sprawie recept. – Przepisy, które zostaną zaproponowane, wyjdą naprzeciw interesom lekarzy, podatników, NFZ jako płatnika, a przede wszystkim pacjentów. Zrobimy wszystko, by pacjenci nie mieli żadnych problemów z dostępem do leków refundowanych – zapewnił Jakub Gołąb z MZ.
14 grudnia zajmie się nimi komisja zdrowia. W posiedzeniu ma uczestniczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Co nowego ma być w receptach?  

Od stycznia po lewej stronie recepty będzie wpisywana nazwa leku, natomiast po prawej stronie znajdzie się informacja o odpłatności pacjenta: 100 proc., 50 proc., 30 proc. Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie “B”, dla wydawanych za odpłatnością ryczałtową – “R”. Lekarz będzie musiał zidentyfikować też uprawnienia pacjenta do refundacji i wpisać na recepcie odpowiedni kod. Dotychczas takich symboli było pięć (określały np. uprawnienia pacjenta z tytułu bycia inwalidą wojennym czy honorowym dawcą krwi). Od nowego roku ma ich być aż 16. Inny np. dla pacjentki w ciąży, która nie ukończyła 18 lat, oraz pełnoletniej. Jeszcze inny symbol lekarz będzie musiał wpisać pacjentce, która spełnia kryterium dochodowe wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Jeśli pomyli kody, wystawi receptę nieważną. Na recepcie specjaliści będą musieli wpisywać także oprócz adresu kod pocztowy właściwy dla miejsca zamieszkania pacjenta. Jeżeli pacjent poda błędny, recepta również może być zakwestionowana przez NFZ. Recepta nie może też być mniejsza niż 90 mm szerokości i 200 mm długości, a jednocześnie jej wymiary nie mogą przekraczać 110 mm szerokości i 215 mm długości. Zgodnie z rozporządzeniem rozmiarów tych nie musi spełniać jedynie recepta, na której przepisano leki i wyroby medyczne niepodlegające refundacji (z wyjątkiem leków psychotropowych).

Jak skontaktować się z rzecznikiem praw pacjenta:
– droga pocztową – Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, ul. Długa 38/40, 00–238 Warszawa

telefonicznie – numer bezpłatnej infolinii 0 800 190 590 (pn–pt 9.00–21.00),
lub (22) 831 42 81 w. 364, (22) 530 03 64, (pn. – pt. w godz. 8.15 – 16.15),
tel./faks: (22) 635-75-78

drogą elektroniczną – sekretariat@bpp.gov.pl

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments