Lekarze już dwa miesiące walczą o życie i zdrowie noworodka

RZESZÓW, KROSNO. Dziecko zakażone paciorkowcem nadal przebywa w szpitalu, a prokuratura bada sprawę

Dziecko pani Małgorzaty W. urodziło się w krośnieńskim szpitalu 10 października. Osiem dni później noworodka przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Stan dziecka był krytyczny. Na początku listopada otrzymaliśmy informację, że małego pacjenta nie udało się uratować. Na szczęście okazało się to nieprawdą.

– Stan dziecka jest stabilny i aktualnie nie ma zagrożenia dla jego życia – informuje Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. – Mały pacjent nadal przebywa na Oddziale Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii Noworodka. Niewykluczone, że leczenie będzie kontynuowane na oddziale dziecięcym.

Dlaczego dziecko, które niemal 2 miesiące temu urodziło się zdrowe, wciąż wymaga intensywnego leczenia w szpitalu?

– Pierwsze objawy infekcji wystąpiły w drugiej dobie po porodzie, co wskazuje na zakażenie wewnątrzmaciczne – tłumaczy lek. med. Małgorzata Jerzak, dyrektor medyczny Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie. – Mały pacjent był leczony według antybiogramu i jego stan uległ wyraźnej poprawie. Nagle jego stan się pogorszył. Ponowny posiew wykazał obecność paciorkowca, dla którego charakterystyczne jest wystąpienie objawów infekcji właśnie w ósmej dobie po porodzie.

Ośmiodniowego noworodka przewieziono na oddział intensywnej terapii noworodków w rzeszowskim szpitalu.

Rodzice dziecka zawiadomili prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu dziecka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jaśle.

– Została zabezpieczona dokumentacja medyczna i prowadzone są przesłuchania lekarzy – informuje Jan Dziuban, szef jasielskiej prokuratury. – Po zakończeniu tych czynności materiał dowodowy będzie przekazany biegłym. Na podstawie ich opinii zostaną wydane dalsze decyzje w tej sprawie.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments