Lekarze masowo biorą urlopy

– Jeżeli będzie taka potrzeba, to zwiększymy obsadę lekarską, bo obecnie mamy kolejkę chętnych do dyżurowania – mówi Stanisław Mazur, dyrektor CM “Medyk” w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Majowy długi weekend może być ciężki dla pacjentów.

- Do tej pory już ponad 50 proc. lekarzy specjalistów złożyło wniosek o urlop w dniach 29, 30 kwietnia i 2 maja. Spodziewam się jednak, że będzie ich dużo więcej. Może się zdarzyć, że niektóre poradnie będą nieobsadzone, chociaż robię wszystko, by na dyżurze był chociaż jeden lekarz, który mógłby przyjąć chorego w stanie nagłym. W poradni będzie na pewno lekarz podstawowej opieki medycznej – mówi Sławomir Porada, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego w Rzeszowie.

Jak się dowiedzieliśmy, podczas majowego weekendu podobna sytuacja będzie w większości poradni w regionie. Gdzie chory może szukać pomocy w razie zachorowania?

- Regułą jest, że długie weekendy, dni przed świętami czy sylwestrem są okresem, kiedy dostęp do lekarza jest trudniejszy. Ze swojej strony zrobimy wszystko, by to utrudnienie zminimalizować. Przygotowujemy się na to organizacyjnie, wzmacniamy szyki. Nie wszyscy lekarze, którzy chcieli wziąć urlop w tym okresie, taką zgodę dostali. W każdej przychodni będziemy więc mieć minimum obsady, która zabezpieczy potrzeby pacjentów. W razie kumulacji pacjentów przekierujemy ich do szpitala, który z nami pełni nocną i świąteczną opiekę medyczną – mówi Stanisław Mazur, dyrektor CM “Medyk” w Rzeszowie.

Lekarzowi urlop się należy
Lekarze specjaliści w większości zatrudnieni są w poradniach na kontrakty. – W naszej przychodni na tych zasadach zatrudnionych jest 99,9 proc. lekarzy. O ile etatowcowi mogę w pewnym stopniu narzucić termin urlopu, to kontraktowcy są mniej sterowalni przez zarząd – mówi dyrektor Porada. – Zresztą uważam, że odmowa udzielenia urlopu nie rozwiązuje sprawy, bo z niewolnika nie ma pracownika, zawsze może mi przynieść zwolnienie lekarskie. Uczulam też pacjentów, że podobna sytuacja większej absencji lekarskiej zaistnieje końcem maja.

Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, przychodnie powinny zadbać o ciągłość leczenia, lub wskazać świadczeniodawcę który je zastąpi, a o ewentualnych przerwach w leczeniu powiadomić NFZ.

Anna Moraniec

do “Lekarze masowo biorą urlopy”

 1. LEON

  W DUPACH IM SIĘ POPRZEWRACAŁO, ZAROBKI SOBIE WYWALCZYLI ILE CHCIELI, DZISIAJ NIE MA LEKARZY Z POWOŁANIA, DZISIAJ LECZY SIĘ KASĘ A NIE LUDZI !

 2. kolo

  Ta Panie redaktorze ileż można oglądać dr Mazura w tej waszej gazecie ? Co temat medyczny to on na zdjęciu. Bez przesady.

 3. zyga

  pamiętajcie że lekarze robią to dla dobra pacjenta(żeby być wypoczętym)

 4. ROMAN

  po prostu w tym okresie ma nie być chory – należy wydać odgórną dyrektywę i po problemie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.