Lekarze nie wystawią zaświadczeń

PODKARPACIE. Lekarz rodzinny ma obowiązek wystawić ofierze przemocy domowej zaświadczenie, które potwierdzi doznane obrażenia.

Nowe uprawnienia miały pomóc poszkodowanym (ofiarom przemocy) w dochodzeniu swoich praw. Zaświadczenia jest ważne, bo w przypadku gdy pokrzywdzona osoba zdecyduje się na oskarżenie sprawcy przemocy, może dołączyć go do wniosku. Na tej podstawie prokurator może złożyć zawnioskować o przeprowadzenie obdukcji.

Dotychczas ofierze przemocy pozostawała tylko obdukcja, ale jej prywatne wykonanie jest płatne i mogą ją wykonać tylko biegli z zakresu medycyny sądowej. Bezpłatna obdukcja jest przeprowadzana tylko na wniosek prokuratora, a czas mijający od momentu doznania przemocy powoduje, że niektóre obrażenia, jak zasinienia, nie są już widoczne.

Lekarze nie chcą tego robić

– Pomysł jest dobry, ale nakładając na nas takie uprawnienia należało nas do tego przygotować. Dać precyzyjne wytyczne. To poważne i skomplikowane sprawy wymagające posiadania specjalistycznych kwalifikacji, wiem co mówię, bo jestem również biegłym sądowym – mówi Marek Krupowczyk, lekarz rodzinny z Porozumienia Podkarpackiego. – Koledzy obawiają się, że jeżeli napiszą coś niewłaściwie, czy nieprecyzyjnie adwokat oskarżonego może ich potem ciągać na rozprawy po całej Polsce. A lekarz rodzinny nie jest od tego żeby szwendać się po sądach, ale leczyć ludzi.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments