Lekarze wszystkich krajów łączcie się

W 2006 roku tylko Łotwa dawała mniej pieniędzy na refundację leków. W tym roku wyszliśmy na niechlubne pierwsze miejsce, bo rządzący musieliby sami konsumować mniej pieniędzy i oddać je na ochronę zdrowia, a tego nie chcą zrobić za żadną cenę – mówi Zdzisław Szramik, szef podkarpackich struktur związku zawodowego lekarzy. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Związek zawodowy lekarzy 20 listopada organizuje demonstrację pod gmachem Ministerstwa Zdrowia.

Manifestacja jest fragmentem wspólnej akcji związków zawodowych lekarzy z państw Grupy Wyszehradzkiej, to jest Polski, Czech, Słowacji i Węgier, prowadzonej pod hasłem “Ratujmy system ochrony zdrowia”. Jej przesłaniem jest protest przeciwko pozorowanym zmianom w publicznej opiece zdrowotnej, unikaniu tematów niewygodnych, jak chociażby zbyt niskie nakłady, a mówienie o rzeczach drugorzędnych.

– Podczas spotkania przypomnimy o krętactwach, kłamstwach i niespełnionych obietnicach rządzących – mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący podkarpackiego OZZL. – Powiemy o nieuczciwości, niekompetencji i braku dobrej woli osób odpowiedzialnych za polską służbę zdrowia. Największym szkodnikiem w systemie zdrowia okazała się być była minister zdrowia Ewa Kopacz, a godnym kontynuatorem niszczenia jest jej następca Bartosz Arłukowicz, dzięki któremu lekarz i pacjent stanęli po przeciwnych stronach barykady. Wprowadzona przez niego ustawa refundacyjna jeszcze głębiej sięgnęła do kieszeni pacjenta pozwalając rządowi oszczędzić 1, 5 mld zł tylko za pierwsze półrocze. W dodatku te kasztany wyciągnęli rękami lekarzy strasząc ich niebotycznym karami. To kpina z obywateli.

Protest ma zakończyć wręczenie ministrowi zdrowia petycji z listą koniecznych zmian w systemie publicznej opieki zdrowotnej w Polsce. Będzie to oficjalny początek przygotowań OZZL do przeprowadzenia akcji “Dziękujemy, odchodzimy”, która ma polegać na masowych zwolnieniach z pracy lekarzy zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dojdzie do niej, gdy postulaty zawarte w petycji nie zostaną zrealizowane.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o