Lekarze żądają 12 tysięcy złotych minimalnej płacy!

Obecnie lekarz specjalista średnio dostaje “na rękę” 3-7 tys. zł, a lekarz po ukończeniu drugiej specjalizacji zarabia 3-10 tys. zł, a średnia za godzinę dyżuru lekarskiego, w niektórych szpitalach wynosi 80 zł (to daje blisko 2000 zł za 24 godzinny dyżur). Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. Lekarze szykują się do protestu, wspierać mają ich związkowcy z Czech, gdzie niedawno w ramach akcji strajkowej 4 tys. lekarzy złożyło wypowiedzenia.

Medycy domagają się ustalenia płacy minimalnej dla lekarzy (trzy średnie krajowe, ponad 12 tys. zł), bo w okresie oddłużania szpitali, lub po ich przekształceniu w spółki, zarobki personelu mogą zostać obniżone (pensje zjadają lwią część kontraktu szpitali z NFZ, często ponad 80 proc.). Chcą zagwarantowania płatnego urlopu szkoleniowego, określenia minimalnych norm zatrudnienia, a także zmiany przepisów dotyczących wypisywania recept refundowanych. W razie nie spełnienia żądań grożą grupowymi wypowiedzeniami warunków pracy. Taka podwyżka dla lekarzy byłaby katastrofą finansową dla wielu szpitali.

- Domagamy się ustalenia płacy minimalnej dla lekarzy, trzy średnie krajowe, od pięciu lat. Teraz gdy spodziewamy się, że w wyniku przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego może dojść do cięcia naszych zarobków tym bardziej chcemy temu zapobiec – mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący zarządu regionu podkarpackiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Chcą zarabiać godnie
Obecnie lekarz specjalista średnio dostaje “na rękę” 3-7 tys. zł, a lekarz po ukończeniu drugiej specjalizacji zarabia 3-10 tys. zł, a średnia za godzinę dyżuru lekarskiego, w niektórych szpitalach wynosi 80 zł (to daje blisko 2000 zł za 24 godzinny dyżur).

Co gdy ministerstwo odrzuci postulaty? – Będziemy jeździć po szpitalach i nawoływać środowisko lekarskie do jednoczesnego zwalniania się z pracy – odpowiada przewodniczący OZZL. O harmonogramie akcji i ostatecznych żądaniach w akcji ”Dziękujemy, odchodzimy” zadecyduje najbliższy, październikowy zjazd związku – mówi dr Szramik.

Związkowcy liczą na masowe protesty i międzynarodowe poparcie – zaprosili na zjazd związkowców z Czech, gdzie niedawno w ramach akcji strajkowej 4 tys. lekarzy złożyło wypowiedzenia.

***
Lekarze chcą i powinni zarabiać godnie. Godnie chcą i powinni być leczeni też ich pacjenci, z których większość na pewno nie zarabia godnie, przynajmniej na tyle by było ich stać na prywatne leczenie u godnie zarabiających lekarzy.

Anna Moraniec

do “Lekarze żądają 12 tysięcy złotych minimalnej płacy!”

 1. mrs

  Nie ma cięższych studiów niż medyczne, nie ma dłuższych ani wymagających większego poświęcenia. Lekarze są tak naprawdę najbardziej potrzebną grupą społeczną w kraju, jeśli czegoś chcą – to dostaną. Wolę, żeby oni dostawali podwyżki, niż politycy czy dyrektorzy na państwowych posadkach!

 2. mr

  W kamasze ko…wałow. Są to najwieksi terroryści XXI wieku. Napewno nie wyleczą ( poza nielicznymi) . Ile przypdków śmierci wskutek braku własciwego leczenia ( sam znam trzy). Pytanie za co im płacić za to że uzywaja lek.med. – i co z tego. Kazdy zawód wymaga wiedzy i wyrzeczeń. Perfidna grupa zawodowa.

 3. ROMAN

  znam z opowiadania p.doktora – było to kilka lat temu.; komisja ZUS/ w tym samym czasie – karetka [ stała pod gabinetem] / szpital /dyżury/ przychodnia/ prywatny gabinet / jeszcze w wolnej chwili operował psy- w jednym miesiącu wychodziło że robił trzy miesiące – a kiedy srał- spał i jadł ?

  • darek

   Zaczyna brakować lekarzy specjalistów w Polsce, średnia wielu zbliża się do wieku emerytalnego, młodzi wola robić specjalizacje na zachodzie.Nic nie da nawet podnoszenie płac bo za kilka lat zamykane będą szpitale i oddziały bo nie będzie miał kto leczyć.Kto doprowadził do totalnej zapaści w służbie zdrowia, coraz mniej lekarzy chce pracować w szpitalach publicznych wielu woli w przychodniach czy prywatnych klinikach.Nakłady na służbę zdrowia w Polsce są najniższe w Europie, ok 4, 7% PKB w Niemczech około 11% w USA jest ok 16 % PKB.

 4. stary

  a co to lekarze maja jakies inne zoładki niz reszta spoleczenstwa. dosc dyktatu tych terrorystow w bialych kitlach. jak im sie nie podoba to wypieprzyc na zbity pysk-niech szukaja roboty. nie moge tego pojac ze ta grupa zawodowa rosci sobie takie prawa jak zadna inna. bo co ratuja zycie? zolnierz, policjant, ratownik gorski tez ratuje i nie slyszalem zeby z tego powodu zadal 12 tysi pensji gwarantowane. no i ci ludzie ryzykuja zyciem w swojej pracy, a jeszcze nie slyszalem zeby lekarz podczas operacji zginal. to zdarza sie raczej pacjentowi. nie slyszalem zeby pan doktor stracil zycie podczas nocnego dyzuru, no chyba ze sie zapil albo dostal zawalu podczas bzykania. panie i panowie w bialych fartuszkach przestancie pieprzyc jak to dlugo sie uczyliscie i jakie ciezkie studia musieliscie ukonczyc. jest wiele profesji z zakresu nauk scislych, na ktorych studia sa piec razy ciezsze niz na medycynie, ale nie slychac jakos zadan fizykow, matematykow czy ekonomistow zeby im bajeczne pensje gwarantowac. moja rada nie dawac ani grosza a jak sie nie podoba to do irlandii na wozek widlasty niech jada. tam moze zarobia po 12 tysi

  • bill

   żołnierz, policjant, ratownik górski – tu wystarczy mieć zdaną maturę, a żeby ją zdać wystarczy 30% prawidłowych odpowiedzi, czyli inaczej ujmując można się pomylić w 70% przypadków (wyobraźmy sobie takiego lekarza). I tutaj jest właśnie ta subtelna różnica miedzy lekarzem a innymi zawodami. Aby dostać się na medycynę na UJ trzeba mieć maturę na 95-98 % – i to rozszerzoną !, na innych uczelniach zwykle potrzeba powyżej 85 % . Dla 95% ludzi jest to nieosiągalne, bo trzeba i umiejętności i samozaparcia. Nie wystarczy tylko narzekanie.

   • jk

    Ja też żądam przynajmniej 2 średnie krajowe,gdyż pracuje i z mojej pracy równiez korzystają lekarze. Ta banda zaczyna się już uważać za pępek świata.Czy oni ie korzystają z dóbr wytwarzanych przez inne zawody. We łbach zaczyna się im powoli przewracać. Nie dałbym ani grosza podwyżki,a jak nie pasuje
    to niech wyp.. za granice.Nie mają odrobiny szacunku i uczciwości. Nie dotyczy to wszystkich lekarzy,gdyż sa i lekarze z prawdziwego zdarzenia z tzw.powołania.Niestety większość to sępy na pieniądze

 5. bbb

  No przypadki do leczenia psychiatrycznego. Rozum się Wam doktorki psuje!!!

 6. andrzej

  czy oni są prawidłowo opodatkowani(biorą 100 ,200,300 i więcej złotych za wizytę)a płacą tylko ryczałt za np.2 godz.przyjęć od pacjentów ze szpitali przychodni których sami sobie POdsyłają,oraz czy odprowadzają składki do ZUS,

 7. kilof

  Jak nic w kamasze i do Aganistanu tam zarobią 12.000 zł

 8. konkret

  Oni zawsze chcieli godnie żyć. Teraz przy opłacalnej dla nich współpracy z firmami medycznymi, to nawet nie chcą wypisywać sprawdzonych leków robionych w aptekach, na zniżkę. Tą grupę społeczną już dawno ogarnęła znieczulica społeczna. Najbardziej krzyczą niedouczone konowały niejednokrotnie szkodzący zdrowiu pacjentów.
  Kiedy wprowadzone zostaną wreszcie kasy fiskalne w gabinetach prywatnych?
  Opłaciło się im poparcie w wyborach PO. Wszak to obrońca kolesiów,bogatych, wyzyskiwaczy i przestępców. Skutecznie sekunduje mu w tym PSL.

 9. klemensia

  Lekarze, Ci którzy zwiali za lepszą kasą z Polski po cichutku wracają do kraju i czekają na kontrakty! Dlaczego? zapytacie?! Ponieważ część poczuła czym jest praca!!! Tam lekarz nie tylko „rzuci” okiem na pacjenta ale jak trzeba to wykonuje obowiązki pielęgniarki: przewijanie, robienie zastrzyków itp. i tam nikt nie traktuje lekarza jak świętej krówki a to się im nie podoba.
  Jeżeli lekarze wywalczą taką pensje to ja zwykły „Kowalski” ŻĄDAM!!! podniesienia minimalnej pensji do wysokości 2500zł!!!! bo pracuję o wiele więcej niż lekarze, również po 12h a jak trzeba to więcej ciężej fizycznie, a za te marne 1100zł nie da się żyć!

  • lol

   LOL…. :) a Ty byłes w „Anglyi”? wyścbiłes chociaż nos poza swoją wieś? W Anglii na wizytę u lekarza w państwowej opiece zdrowotnej czeka się 2 tygodnie :) każdy się leczy prywatnie.

 10. wiesiek

  Leżałem w Warszawie Klinice Nowotworów w szpitalu na Chopina Chirurgi Onkologii widziałem ciężką pracę lekarzy pielęgniarek poważnie chorych w różnym wieku i jestem za podniesieniem temu personelowi zarobków. Obniżyć by należało tzw.lekarzom ZUS..Po 2 latach wygrałem z nimi w sądzie myślę że należało by tych ZUS uzdrawiaczy nawet obciążyć kosztami jakie ZUS ma mi wyrównać za 2 lata obniżoną rentę

 11. pacjent

  Im zawsze mało!

 12. D.K.

  Lekarze są chorzy!

 13. Alan

  Ja tez chcę. Tyle powinni zarabiać lekarze , którzy mają w sobie odrobinę człowieczeństwa. A nie niedouczone kon..ały.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.