Lekarze zaleją fundusz wnioskami

- Prezes NFZ będzie musiał w ciągu 30. dni odpowiedzieć na te wnioski, i to z uzasadnieniem, a trudno uzasadniać coś, co jest niekonstytucyjne, zwłaszcza w oficjalnym piśmie – mówi dr Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Lekarze broniąc się przed zapisami ustawy refundacyjnej zbombardują NFZ wnioskami o zmianę obowiązujących umów.

Od 1 lipca miliony Polaków, mogą stracić możliwość korzystania z przysługujących im uprawnień do refundacji leków. Dlaczego? Ponieważ lekarze prywatnie praktykujący nie będą podpisywać z NFZ umów upoważniających do wypisywania recept refundowanych, uważając je za nie do przyjęcia. W proteście przeciwko nim 26 kwietnia lekarze chcą zasypać NFZ wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących umów (na odpowiedzi prezes NFZ będzie miał 30 dni). Z prośbą o pomoc w tej sprawie lekarze zwrócili się nawet we wtorek (24 kwietnia) do Rzecznika Praw Pacjenta.

W wysyłanych do Funduszu wnioskach będzie mowa o wykreśleniu zapisów pozwalających na karanie lekarza za to, że źle wypisał receptę (te same kary, które Ministerstwo Zdrowia zniosło w nowelizacji ustawy refundacyjnej, pojawiły się ponownie w rozporządzeniu prezesa NFZ ws. recept). – Nie można nas przecież karać za to, że wypiszemy recepty osobie nieuprawnionej czy w przypadkach nieuzasadnionych medycznie, bo nie ma karty ubezpieczenia zdrowotnego i nie ma pewności, kto jest ubezpieczony, a kto nie. Nie ma też definicji przypadków nieuzasadnionych medycznie – mówi dr Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu.

Lekarze przygotowali też własny wzór umowy z NFZ, który – uwzględniając realia prawne – pozwoli zawrzeć bezpieczne dla nich umowy z płatnikiem.. Według lekarzy masowe złożenie wniosków wywoła oczekiwaną dyskusję wokół problemu karania lekarzy. Poza tym prezes NFZ będzie musiał w ciągu 30. dni odpowiedzieć na te wnioski, i to z uzasadnieniem, a trudno uzasadniać coś, co jest niekonstytucyjne, zwłaszcza w oficjalnym piśmie – mówi Szramik.

Anna Moraniec

do “Lekarze zaleją fundusz wnioskami”

  1. KACPER

    Karać , karać i jeszcze raz karać. Jednych i drugich oczywiście.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.