- Super Nowości - http://supernowosci24.pl -

Lepiej nie planuj podróży pociągiem

Posted By Redaktor On 7 czerwca 2013 @ 06:04 In Region | 20 Comments

Jeżeli nie chcesz sporej części tegorocznego urlopu spędzić w pociągach i dworcowych poczekalniach, zastanów się czym pojechać na wczasy. Podróży pociągiem raczej doradzać nie można. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, KRAJ. Od niedzieli pociągi zaczną jeździć według zmienionego rozkładu jazdy. Zmienionego na gorsze.

Polscy kolejarze zrobią wszystko, żeby podróżnych przepędzić z pociągów do autobusów i samochodów. Po każdej zmianie rozkładu jazdy jest gorzej. Pociągi jadą coraz wolniej i jest ich coraz mniej. Kiedyś pociągi lokalne skomunikowane z dalekobieżnymi odjeżdżają teraz przed ich przyjazdem. Po korekcie 15 kwietnia wydawało się, że już gorzej nie można ułożyć rozkładu jazdy. Kolejarze udowodnili, że można.

Najdotkliwszą dla podkarpackich pasażerów zmianą jest likwidacja od 9 czerwca taniego porannego połączenia z Rzeszowa do Warszawy. Dużą popularnością cieszył się uruchomiony ponad trzy lata temu pociąg Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prawie rok temu skrócono kursowanie tego pociągu do odcinka Kraków – Warszawa. Jednocześnie utworzono autobus zastępczy, który dowoził do Krakowa rzeszowskich pasażerów. Ten interREGIObus też cieszył się powodzeniem u pasażerów. Dojeżdżali nim także podróżni udający się rano do Krakowa. Jedyną niedogodnością kolejowego autobusu była zbyt mała liczba miejsc. Na ogół chętnych było więcej.

Koniec interREGIObusa
Od niedzieli opóźniono odjazd autobusu zastępczego o pół godziny, a pociąg z Krakowa do Warszawy będzie odjeżdżał o 40 minut wcześniej. Połączenia więc nie będzie. W tej sytuacji kolejowy autobus nie będzie zatrzymywał się w Krakowie i pojedzie autostradą prosto do Katowic. Chętnych na taką trasę raczej nie będzie wielu.

Po tej zmianie za najtańszy bilet na przejazd z Rzeszowa do Warszawy trzeba będzie zapłacić o 15 złotych więcej.

Pociągi pojadą wolniej i rzadziej
Zmian od niedzieli będzie więcej. Zmniejszy się liczba pociągów jeżdżących na głównej podkarpackiej trasie z Przemyśla do Krakowa. Czas przejazdów na ogół wydłuży się o kilka, kilkanaście minut i przesuną się godziny kursowania poszczególnych pociągów. Niektórzy dojeżdżający pociągiem do pracy będą musieli od poniedziałku wstawać nawet godzinę wcześniej lub poszukać innego środka transportu. Właściciele busów już zacierają ręce.

Paranoja na długich trasach
Jeżeli planowałeś wyjazd pociągiem na wakacje, to przejrzyj nowy rozkład jazdy. Większość połączeń przestała istnieć. Lokalne pociągi, na które można było się przesiąść, często odjeżdżać będą kilka minut przed przyjazdem pociągu dalekobieżnego.

Jednym z największych idiotyzmów letniego rozkładu jazdy jest nocny pociąg TLK „Karkonosze” z Warszawy Wschodniej do Jeleniej Góry. W Katowicach, w środku swojej trasy, będzie miał planowy postój… półtorej godziny! (przyjazd o godz. 1.45, odjazd 3.15). Mimo tak długiego postoju do „Karkonoszy” nie ma połączenia z Podkarpacia. Jeśli planujesz wakacyjną wędrówkę po Karkonoszach i chcesz tam dojechać pociągiem, to musisz liczyć się z 17-, 19-godzinną podróżą z dwiema lub trzema przesiadkami.
Nie mniejsze niedogodności czekają podróżnych udających się pociągami z Podkarpacia w Tatry, nad morze czy na pojezierze.

Krzysztof Propolski


Article printed from Super Nowości: http://supernowosci24.pl

URL to article: http://supernowosci24.pl/lepiej-nie-planuj-podrozy-pociagiem/

Prawa autorskie © 2011 Super Nowości. Wszelkie prawa zastrzeżone.