Lepiej wypożyczyć niż kupić

Leasingu operacyjny charakteryzuje się tym, że pojazd wypożyczony w ten sposób nie wchodzi do środków trwałych firmy. Fot. Wit Hadło

Jak zaoszczędzić na służbowych autach?

Jeśli potrzebujemy samochodu dla firmy mamy trzy zasadnicze możliwości. Kupić nowe auto lub wziąć samochód w leasing. A gdzie trzeci wariant? Otóż leasing może być finansowy lub operacyjny każdy ma swoje skutki podatkowe. Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej bardziej opłaca się leasing operacyjny.

Jeżeli kupimy nowy samochód możemy odliczyć go sobie od podatku jako koszt tylko w ograniczonym zakresie. To samo dotyczy leasingu finansowego. W obydwu przypadkach pojazd jest traktowany jako środek trwały należący do firmy. Wtedy odliczenia kosztów zakupu odbywa się w ramach odpisów amortyzacyjnych.

Inaczej jest w przypadku leasingu operacyjnego. Charakteryzuje się on tym, że pojazd wypożyczony w ten sposób nie wchodzi do środków trwałych firmy. Odpisów amortyzacyjnych może natomiast dokonywać leasingodawca. Co zyskuje przedsiębiorca wypożyczający auto w taki sposób? Przede wszystkim wszystkie raty opłacane za leasing operacyjny mogą być w całości rozliczone jako koszty uzyskania przychodu. Tym samym można rozliczać rzeczywisty koszt wypożyczenia auta a nie w pewnym sensie wirtualne koszty amortyzacji czyli zużycia. Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej leasing operacyjny może się okazać bardzo przydatnym narzędziem. Ponadto specjaliści podkreślają, że w przypadku kupna auta na kredyt większe korzyści firma uzyska z leasingiem

W tej formie leasingu zarówno opłata początkowa (10 proc. wartości), wszystkie raty, oraz opłata końcowa po której auto staje się nasza własnością możemy rozliczyć jako koszty uzyskania. W wypadku kredytu kosztem jest oprocentowanie kredytu i prowizja banku oraz odpisy amortyzacyjne czyli “papierowe” zużycie auta. Trzeba zrobić jednak pewne zastrzeżenie. Wszystko zależy od tego jak duże zyski osiągamy, tym leasing będzie dla nas bardziej korzystny.

ArtG

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.