Leśnicy mają dorzucić się do budowy dróg lokalnych

Rząd chce, by budowa lokalnych dróg był finansowana z zysków ze sprzedaży drewna z polskich lasów. Fot. Artur Getler
Rząd chce, by budowa lokalnych dróg był finansowana z zysków ze sprzedaży drewna z polskich lasów. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Lokalne drogi z drewna.

Rząd intensywnie szuka pieniędzy na finansowanie budowy lokalnych dróg. Trzeszczący w szwach budżet zmusza władzę do szukania tych pieniędzy w lesie. Powstaje ustawa, która ma sięgnąć po środki, które leśnicy pozyskują ze sprzedaży drewna i przekazać je na budowę dróg gminnych i powiatowych.

Powstająca ustawa budzi wiele kontrowersji. Leśnicy z niepokojem patrzą, że rząd chce sięgnąć do ich kieszeni. Natomiast samorządowcy twierdzą, że to i tak nie wystarczy. W każdym razie rząd planuje znowelizować obecne prawo w taki sposób, aby powstał mechanizm umożliwiający przekazanie jednej trzeciej zysków netto uzyskanych przez Polskie Lasy Państwowe na drogi. W pierwszym roku obowiązywania przepisów Lasy Państwowe musiałyby przekazać znacznie większą kwotę, równą średniemu zyskowi z lat 2008 – 2012, w kolejnych latach byłoby to natomiast 30 procent zysków.

Gdyby tak się stało, tzn. przepisy weszłyby w życie, to w 2014 roku Polskie Lasy Państwowe wpłaciłyby do rządowego budżetu 369 mln zł, zaś w kolejnych latach po około 80 mln zł rocznie. Pierwszy zastrzyk gotówki, jaki wpłaciłyby Lasy Państwowe, wystarczyłby na wybudowanie 1500 kilometrów lokalnych dróg.

Lasy Państwowe nie są z projektu zadowolone, ponieważ leśnicy finansują swoje działania sami i jeszcze wypracowują zysk. Ich główny dochód to sprzedaż drewna. W sumie rocznie Lasy Państwowe uzyskują nawet 6,5 miliarda złotych przychodu z tego tytułu. Czysty zysk po odjęciu kosztów działania oraz kosztów wykonywania obowiązków związanych z ochroną i dbaniem o lasy to kwota około 200 mln zł. Lasy Państwowe dotychczas przeznaczały wypracowane środki na inwestycje. Leśnicy kupowali sprzęt, budowali w obrębie lasów i szlaków turystycznych miejsca postoju dla turystów, edukowali społeczeństwo.

Rząd teraz chce zabrać leśnikom cześć tych środków. Z jednej strony jest to zrozumiałe, bo drogi są ważne dla ludzi. Jednak jeśli spojrzymy na to z innej perspektywy, to okaże się, że rząd wyciąga z naszych kieszeni i tak wielkie sumy w opłatach za korzystanie z dróg w paliwowych podatkach, i to z tych środków powinny powstawać drogi.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments