Leśniczy Fusek postawił dziękczynny krzyż

Dziękczynny krzyż z koroną cierniową postawiony przez Fuska.

PODKARPACIE. 150 rocznica powstania styczniowego.

Czytelni żywo zareagowali na nasz apel o przesyłanie informacji o powstańcach  styczniowych związanych z Podkarpaciem oraz zdjęć powstańczych mogił i innych upamiętnień.

Informację o kolejnym powstańcu, tym razem z Ostrowa Baranowskiego, przesłała Stanisława Rożniał. „Jest u nas pamiątkowy, dziękczynny krzyż, postawiony przez powstańca styczniowego o nazwisku Fusek, dzieje którego opisuje Adam Gancarz w książce pt. „W lesie urodzony” – pisze w  mailu do redakcji Stanisława Rożniał. „Był to leśniczy, szlachetnego pochodzenia, który brał udział w walkach powstańczych w okolicach Tarnowa. Cudem ocalał i wrócił do Ostrowa Baranowskiego, gdzie postawił dziękczynny krzyż z koroną cierniową” – kontynuuje w liście.

ps

***
Dziękujemy pani Stanisławie za ciekawe wspomnienie. Kontynuujemy nasz cykl. Jeśli ktoś zna zapomniane powstańcze historie oraz miejsca upamiętnień (groby, kapliczki, krzyże, kopce), niech dokumentuje je zdjęciami. Zdjęcie i niezbędne informacje prosimy przesyłać pod adres: piotr.samolewicz@gmail.com lub Super Nowości 35 – 309 Rzeszów, ul. Podwisłocze 46.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o