Leżajsk pierwszy zaszczepi dziewczynki przeciw brodawczakowi!

Szczepienie jest ważnym, ale nie jedynym działaniem profilaktycznym w kierunku przeciwdziałania zachorowaniom na raka szyjki macicy. Fot. Wit Hadło
Szczepienie jest ważnym, ale nie jedynym działaniem profilaktycznym w kierunku przeciwdziałania zachorowaniom na raka szyjki macicy. Fot. Wit Hadło

LEŻAJSK. Rozpoczęto realizację Gminnego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV.

Samorządy różnie podchodzą do akcji profilaktycznych, szczególnie kiedy chodzi o finansowanie szczepionek dla mieszkańców. Niektóre gminy szczepią przeciwko grypie czy pneumokokom. – Gmina Leżajsk jest jednak pierwszym samorządem na Podkarpaciu, który zdecydował się na szczepienia przeciw wybranym wirusom wywołującym raka szyjki macicy – mówi Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Warunkiem szczepienia jest zameldowanie w gminie Leżajsk, która funduje bezpłatnie 3 dawki szczepionki. Z tej okazji Gmina Leżajsk zaprasza zainteresowanych szczepieniem (dziewczynek i ich rodziców) do wzięcia udziału w spotkaniu edukacyjnym, które odbędzie się 30 września o godz. 16 w sali konferencyjnej w Urzędzie Gminy w Leżajsku przy ul. Opalińskiego 2.

Z uczestnikami spotkania porozmawia lekarz ginekolog. Spotkanie dotyczyć będzie m in.: zasadności profilaktyki raka szyjki macicy w postaci szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Każda dziewczynka, której rodzice wyrażą pisemną zgodę na zaszczepienie, już w październiku będzie mogła otrzymać pierwszą dawkę szczepionki. O kolejnych dawkach informacja będzie przekazywana na bieżąco – mówi Krzysztof Sobejko, wójt Gminy Leżajsk.

W tym roku zaszczepione zostaną 122 dziewczynki urodzone w 2000 r., na co przeznaczono 59 tys. zł. W ciągu czterech lat trwania programu planowane jest zaszczepienie 472 dziewczynek, na co w sumie zarezerwowano 180 tys. zł.

Rak zabija po cichu 2 tys. kobiet
To ważna i potrzebna decyzja, bo choroba wykrywana jest co roku u 3200 kobiet (na Podkarpaciu odnotowuje się ponad 100 nowych zachorowań). Umiera ich blisko 1800. Średnia przeżycia w grupie kobiet z rakiem szyjki macicy w Polsce jest o 120 proc. niższa niż w innych krajach naszego kontynentu. Jedna na trzy pacjentki umierające z powodu raka szyjki macicy to kobieta w wieku 25-49 lat. Rak szyjki macicy jest nowotworem, który przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno pojawiają się u lekarza. Dlatego tak ważne jest obniżenie śmiertelności przez oparcie profilaktyki na trzech filarach: edukacji, badaniach cytologicznych i szczepieniach.

– Szczepienie nastolatek (przed rozpoczęciem współżycia seksualnego) przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV, który wywołuje ponad 70 proc. przypadków choroby, jest bardzo ważnym elementem profilaktyki raka szyjki macicy – mówi Monika Łączyńska-Madera, specjalista ginekolog-położnik, onkolog-radioterapeuta z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Rzeszowie. – Nie wolno jednak zapominać, że zaszczepienie nie wyklucza zachorowania, dlatego nie może uśpić czujności i spowodować, że kobiety zapomną o systematycznym wykonywaniu cytologii.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
7 lat temu

Może warto napisać trochę o szkodliwości tych szczepionek i wątpliwym działaniu zapobiegawczym przed rakiem szyjki macicy.