Licealiści jako parlamentarzyści

Połączenie na żywo z Elżbietą Łukacijewską, poseł do Parlamentu Europejskiego, przebywającą w Brukseli. Fot. Ewa Faber (2)

JAROSŁAW. Aktywność jarosławskiej młodzieży.

Podczas finału projektu „Zaloguj się do eurodziałania” jarosławska młodzież wzięła udział w symulacji obrad Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Jarosławia wcielili się w role parlamentarzystów różnych frakcji PE. Podczas posiedzeń komisji omawiano problemy i stanowiska w sprawach lokalnych.

Gwoździem programu było połączenie na żywo z Elżbietą Łukacijewską, poseł do Parlamentu Europejskiego przebywającą w Brukseli. Środowa impreza była zwieńczeniem dwumiesięcznych warsztatów prowadzonych w ramach projektu. Przez ten czas młodzież z grupy parlamentarnej pod kierownictwem Jolanty Janson wzięła udział m.in. w warsztatach i spotkaniach z zakresu funkcjonowania i organizacji Parlamentu Europejskiego, tworzyła artystyczne wydarzenia w przestrzeni miejskiej Jarosławia, realizując własne pomysły.

– Kiedy przystępowaliśmy do projektu mieliśmy w założeniu przeszkolić szesnastu młodych ludzi, którzy mieli zyskać kompetencje z zakresu: pracy w grupie, zachowań i działań prospołecznych, funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, zdobyć informacje o możliwościach, jakie stwarza młodym Unia Europejska. Jak się okazało, zapotrzebowanie było większe. Do projektu przystąpiły 33 wyjątkowe osoby, a w trakcie realizacji dołączyli aktywiści z równoległego projektu, który prowadziliśmy – wyjaśnia Jolanta Janson, kierownik ds. merytorycznych i promocyjnych projektu „Zaloguj się do eurodziałania”.

Podczas obrad komisji młodzież podejmowała tematy ważne zarówno dla nich, jak i dla społeczności.

W efekcie uczestnicy poprzez zabawę włączyli się do aktywnego działania. – Podczas realizacji projektu mieliśmy dużo pracy, a nawet bardzo dużo pracy. To wyjątkowe doświadczenie w moim życiu, jakiego do tej pory nie przeżyłem. Otworzyły mi się nowe perspektywy patrzenia na moją przyszłość. Dowiedziałem się, jak wiele możliwości stoi przede mną otworem. Dużo dowiedziałem się o sobie i innych, pracując w grupie. Zdobyłem sporo informacji dotyczących Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. Jestem gotowy dalej pracować, nawet samodzielnie – mówi Patryk Haloszka, uczestnik projektów „Zaloguj się do działania” i „Zaloguj się do eurodziałania”, twórca znaku graficznego projektu.

Głównym celem projektu było zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży przez stworzenie, przeprowadzenie i propagowanie programu angażowania młodych na rzecz rozwiązywania problemów społeczności lokalnych w szerszym kontekście Unii Europejskiej. – Udało się to między innymi dzięki spotkaniom z Karoliną Chrząstek, dyrektorem biura pani Elżbiety Łukacijewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego, Katarzyną Stępak, kierownik punktu Eurodesk Rzeszów oraz prof. dr. hab. Zbigniewem Zaleskim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, europosłem poprzedniej kadencji – mówi Jolanta Janson.

Ewa Faber

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o