Liczą na chorych, którzy leczyli się poza województwem

Zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym już się rozpoczęły. Oddział chorób wewnętrznych zmienił swój profil z kardiologicznego na gastroenterologiczny. Na zdj. dr. Krzysztof Gutowski podczas badania. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Pieniędzy na leczenie w przyszłym roku będzie niewiele więcej, szpitale poszerzają zakres świadczeń, żeby zyskać środki przeznaczone na migrację pacjentów.

Chirurgia onkologiczna w Krośnie, oddział hematologii dziecięcej oraz gastroenterologii, na którym będą leczyć choroby wątroby w Rzeszowie, to najbliższe plany podkarpackich placówek. Celem tych działań jest pozyskanie milionów złotych, które uciekają za pacjentami leczącymi się poza Podkarpaciem.

Dzieci chore na białaczkę, czy osoby cierpiące na choroby wątroby nie mogą leczyć się w regionie i wyjeżdżają do szpitali w Lublinie czy Krakowie, które leczą dane schorzenie. W ślad za nimi idą pieniądze. W budżecie podkarpackiego oddziału NFZ co roku zarezerwowanych jest kilkaset milionów złotych na kuracje pacjentów poza województwem. Sposobem na zatrzymanie tych milionów jest stworzenie pacjentom możliwości leczenia się w naszych szpitalach.

Specjalizacje potrzebne na dziś
– W latach 2013-2014 powstanie u nas oddział hematologii dziecięcej. Mamy już obietnice samorządu województwa, że wspomoże nam finansowo – mówi Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. W placówce powstaną także nowe poradnie, m.in. chorób metabolicznych.

– W przyszłym roku dwóch chirurgów ukończy specjalizację z onkologii, co umożliwi nam wykonywanie większej liczby zabiegów onkologicznych. Mamy też jednego chirurga naczyniowego. Będziemy chcieli też poszerzać ofertę o zabiegi z “naczyniówki” – zapowiada dyrekcja Podkarpackiego Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie.

Zmiany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym już się rozpoczęły. Oddział chorób wewnętrznych zmienił swój profil z kardiologicznego na gastroenterologiczny. W pierwszej na Podkarpaciu pracowni endosonograficznej diagnozowane będą zmiany w przełyku, jelitach, trzustce i żołądku. Dzięki nowoczesnej aparaturze możliwa będzie szybka diagnoza i leczenie. – Oddziałem kieruje dr Krzysztof Gutkowski, który robi habilitację z hepatologii. Na oddziale będą leczeni także pacjenci z chorobami wątroby, którzy musieli szukać pomocy poza naszym województwem – mówi Witold Wiśniewski, szef placówki. Powstaną tam także poradnie: endokrynologiczna, gastroenterologiczna i diabetologiczna. Szpital będzie konsekwentnie zwiększał także liczbę zabiegów na radioterapii.

Dyrektorzy szpitali liczą, że NFZ będzie płacił za nowe procedury. – W przyszłym roku podkarpacki oddział NFZ będzie miał. na leczenie mieszkańców regionu 3 mld 328 mln zł, o ponad 113 mln zł więcej niż w br. Na leczenie szpitalne planujemy wydać – 1 mld 379 mln. Dotychczas podpisaliśmy aneksy umów z ok. 60 proc. placówek – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik Podkarpackiego OW NFZ.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
asdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asdf
Gość
asdf

Będą ,będą ale samych swoich bo zwykły pacjent jest dla nich śmieciem.