Likwidacja „kopciuchów” stoi w miejscu

Palenie w tzw. kopciuchach nadal jest jedną z głównych przyczyn smogu. Fot. Polski Alarm Smogowy

JAROSŁAW, KRAJ. Polski Alarm Smogowy: „Jeśli obecne, bardzo powolne tempo wymiany nie przyspieszy, to wymiana kopciuchów zakończy się za kilkadziesiąt lat”.

Polski Alarm Smogowy opublikował informacje na temat tempa likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno, tzw. „kopciuchów” w ramach lokalnych programów dotacyjnych w najbardziej zanieczyszczonych miejscowościach w Polsce oraz miastach wojewódzkich. Dane są zatrważające. W niektórych miastach, m.in. Rzeszowie wymieniono mniej niż 100 kotłów. Są jednak i takie miejscowości, gdzie nie zrobiono tego w ogóle.

Spośród miast wojewódzkich w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno wymieniono w Krakowie – ponad 14 tys., na drugim miejscu znalazł się Wrocław z 5 tys. kotłów wymienionych w ostatnich trzech latach, a na trzecim Łódź z zaledwie 2,5 tys. wymienionych palenisk na węgiel i drewno z szacowanych 100 tys. Najmniej „kopciuchów” wymieniono natomiast w Zielonej Górze – 75, Olsztynie – 69 i w Białymstoku – zaledwie 25! Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, w Rzeszowie nie jest lepiej, bo wymieniono jedynie 95 pieców.

W ostatnich trzech latach w Krakowie i Wrocławiu wymieniono więcej kotłów niż we wszystkich pozostałych miastach wojewódzkich. Obecne tempo wymiany w Łodzi wskazuje, że w tym mieście proces wymiany palenisk węglowych skończy się za 120 lat.

Wbrew pozorom w miastach z tzw. „Listy WHO” – a więc listy miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej – likwidacja kotłów idzie równie wolno. Jak podaje PAS, spośród miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców najlepiej radzi sobie Sucha Beskidzka (753 zlikwidowane paleniska węglowe), natomiast w Jarosławiu, Myszkowie i Wągrowcu nie wymieniono ani jednego „kopciucha”. Co więcej, wiele miejscowości nawet nie wie ile kotłów pozostało do wymiany, ponieważ nie przeprowadziło inwentaryzacji źródeł grzewczych.

Zapytaliśmy, czy Jarosław faktycznie nic nie robi, jeśli chodzi o pozbycie się „kopciuchów“. – Miasto Jarosław otrzymało dofinansowanie w ramach projektu pn.: „Ekologiczne Miasto Jarosław“, w efekcie którego wymienionych zostanie 237 pieców centralnego ogrzewania – informuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy UM Jaroslawia. Działanie dotyczy projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020 OŚ PRIORYTETOWA III. Czysta Energia. Dofinansowanie objęło dwa działania: „Ekologiczne partnerstwo miasta Jarosławia i gminy Pawłosiów – realizacja planów niskoemisyjnych” i „Ekologiczne partnerstwo miasta Jarosławia i gminy Pawłosiów – redukcja emisji”.

– Niezależnie od powyższego w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie na liście rezerwowej znajduje się  pozytywnie oceniony wniosek Gminy Miejskiej Jarosław, złożony w 2017 roku na Odnawialne Źródła Energii o dofinansowanie programu pn.: „Ekologiczne Miasto Jarosław” – zaznacza Iga Kmiecik. W ramach projektu mieszkańcy Jarosławia zdeklarowali potrzebę montażu: 237 instalacji fotowoltaicznych, 123 instalacji kolektorów słonecznych, 15 instalacji powietrznych pomp ciepła na potrzeby cwu, 6 powietrznych pomp ciepła, 24 gruntowych pomp ciepła, 37 instalacji wykorzystujących kotły na biomasę opalane peletem.

Wioletta Kruk

15
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
romualdPolakJanGalicjokhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
romuald
Gość
romuald

Lewacy zdjęli zdjęcia Lenina a zawiesili znerwicowanej Grety :)

W latach 70-80-90 Było nas o 3 milion więcej ludzi … wyjechali za pracą. Dziś nas mniej duża część ludzi ogrzewa gazem i to teraz jest smog? A w latach minionych czym palono w większości? Skończcie z tą ekopropagandą. I tak nie kupie paneli fotovoltaicznych od niemieckiego producenta.

Bo o to głównie Uni chodzi. Żeby europa wschodnia była zbytem paneli.

Polak
Gość
Polak

Jaki smog? Kolejne ekobzdury. W Rzeszowie żyje się najdłużej zarówno mężczyźni jak i kobiety o średnio 7 lat od tych terenów gdzie niby są „eko”.

Codzienny wysiłek potrzebny do wyczyszczenia paleniska, przynoszenia węgla/drewna działają jak gimnastyka i dla serca i długości życia takie niestresujące prace bardzo wskazane. Widać to zwłaszcza porównując 2 mapy Polski : długości życia i CO2

hijena
Gość
hijena

likwidacja kopciuchow,temat wraca jak bumerang.Widac silne lobby producentów nowoczesnych z nazwy pieców.Jak się ma do tworzenia się smogu,używanie samochodow szczegolnie dwudziestoletnich ropniakow z rozregulowanymi wtryskiwaczami.Moze nad tym problemem nalezy sie pochylic,

Boromir
Gość
Boromir

Jakie 120 lat? Redaktor przepisuje jakieś brednie, które wynikają z czyichś obliczeń statystycznych, a nie biorą pod uwagę innych czynników. Jakich? np. takich, że kotły mają swoją żywotność i to znacznie mniejszą niż 120 lat, więc trzeba będzie je naprawiać (jeśli się da, lub będzie opłacało) lub wymienić na nowy kocioł, a już dziś trudno jest kupić kocioł nie spełniający norm środowiskowych a za kilka lat zapewne ciężko pewnie będzie kupić jakikolwiek kocioł na paliwo stałe. Więc mowa o jakimś 120 letnim procesie wymiany świadczy o niewiedzy i kompletnej ignorancji wielu aspektów tego tematu.

Tomek
Gość
Tomek

Dawać kasę. Ocieplę sobie dom ładną elewacją, potem wymienię piec węglowy na gazowy. Póki co palę weglem i jest dobrze.

lasowiok
Gość
lasowiok

A ZA SWOJE to nie łaska ?
A niby to dlaczego to ja mam dopłacać do TWOJEGO DOMU ?
Co ty dałeś dla innych że żadasz aby TOBIE DAWANO ?

Tomek
Gość
Tomek

Ja niczego nie muszę. Ja co najwyżej mogę zastąpić mój stary węglowy Camino na inny gazowy. Ciesz się więc i z tego. A za swoje to kupię sobie nowsze auto.

Debil
Gość
Debil

Takim debilom jak ty powinni dawać 20 tys. zł grzywny za zatruwanie środowiska. Dom powinieneś mieć dziadu jeden taki na jaki stać cię jego ogrzewanie gazem ! Trafił się zasrany „bogoc” z Koziej Wólki !

Tomek
Gość
Tomek

Dom wybudowalem zgodnie z normami jakie wtedy obowiązywały. Twoje oskarżenia są bezpodstawne.

Debil
Gość
Debil

Przestań rżnąc glupa ! Ciebie dziadu nie jest stać na taki dom i nie domagaj się by twoje wybujałe ambicje finansowali teraz pozostali podatnicy ! Sprzedaj, zamień na mniejszy lub mieszkanie !

Tomek
Gość
Tomek

Ależ stać mnie na ogrzewanie domu. Mam cieplutko w nim. Dwie tony węgla w taką zimę mi w zupełności wystarczy.

Debil
Gość
Debil

BRUDAS ! IDIOTA !

Tomek
Gość
Tomek

Nie sprowokujesz mnie. Skoro ktoś stwierdził że prawo może działać wstecz, to już nie moja wina. Wtedy wybudowalem zgodnie z prawem. Jak Tobie dziś się to nie podoba, to dawaj kasę… 🤣

Galicjok
Gość
Galicjok

Prawo sie zmienilo i masz obowiazek przestrzegac to PRAWO.
Nie pasuje ci taki uklad to sprzedaj dziadu to co masz i bedziesz BOGATY.
Robotnik w miescie nie ma domu bo go na to nie stac a wynajmuje mieszkanie za ktore placi.

Jan
Gość
Jan

Tomek ma rację. Ja tez mam ładną elewację z czerwonej palonej cegły. Trochę mi ja szkoda nakleić na nią styropian, ale gdy będzie dotacja, to grzech nie skorzystać. Przy okazji mniej węgla spalę.