Likwidacja małych sądów będzie kosztowna!

- Wszyscy samorządowcy są poruszeni faktem likwidacji Sądu Rejonowego w Leżajsku. Ta decyzja jest niesłuszna i społecznie szkodliwa. Jesteśmy zaniepokojeni, bo zlikwidowano nam urząd celny, a teraz kolej na sąd - mówi Piotr Urban, burmistrz Leżąjska. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. W naszym regionie 9 “rejonówek” zamienionych zostanie na wydziały zamiejscowe.

Wkrótce zniknie 116 najmniejszych sądów rejonowych w kraju. To o kilka mniej niż było zaplanowane (zlikwidowanych miało być 122). Na Podkarpaciu będzie ich o 9 mniej. Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje korekty mapy i obowiązkowo likwiduje sądy, w których orzeka tylko do 12 sędziów. Pozostaną tylko te jednostki, w których pracuje przynajmniej 14 osób.

Z informacji jakie uzyskaliśmy od Joanny Dębek, naczelnika Wydziału Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że według projektu rozporządzenia na Podkarpaciu zniesionych byłoby dziewięć sądów rejonowych. W poszczególnych sądach pracuje tam bowiem tylko do 12 sędziów (w niektórych miastach tylko 5 lub 6), a według nowych przepisów pozostać mogą tylko te placówki, w których zatrudnionych jest co najmniej 14 sędziów.

Do przekształcenia na wydziały zamiejscowe przeznaczono sądy rejonowe: w Brzozowie i Lesku (będą podlegać pod Sąd Rejonowy w Krośnie), w Lubaczowie i Przeworsku (pod Sąd Rejonowy w Jarosławiu), w Leżajsku (pod Sąd Rejonowy w Łańcucie), w Ropczycach (pod SR w Dębicy), w Strzyżowie (pod SR w Rzeszowie), w Kolbuszowej (pod SR w Mielcu) i w Nisku (pod SR w Stalowej Woli).

Mieszkańcy wszystko załatwią?

Ministerstwo Sprawiedliwości uspokaja, że zwykli obywatele z powodu przekształceń sądów nie będą mieli utrudnionego życia. Ma to podnieść elastyczność w zarządzaniu sądami.

– Na zniesieniu sądów rejonowych i ich przekształceniu w wydziały zamiejscowe obywatel nic nie straci – przekonuje Patrycja Loose, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości. – W wydziałach będzie można załatwić to samo co w sądzie rejonowym – będą tam odrębne części dla spraw cywilnych, karnych, nieletnich i wieczystoksięgowych. Nadal swoje sprawy będzie można załatwiać na miejscu.

Starostwie: gorszy dostęp do sądu

Mimo stwierdzeń resortu sprawiedliwości, że tak naprawdę będą to tylko zmiany dla podniesienia elastyczności zarządzania sądami, to starostwie obawiają się, że doprowadzi to do degradacji powiatów.

– Stanowczo protestujemy w sprawie zapowiadanej likwidacji Sądu Rejonowego w Leżajsku. Niezrozumiałe dla nas zapewnienia i argumenty, które przy tej okazji są używane – z koronnym, że obywatel na tym nie ucierpi – informuje Jan Kida, starosta leżajski. – Już samo przeniesienie siedziby sądu do Łańcuta odległego od Leżajska o ok.30 kmprzy jednoczesnych problemach komunikacyjnych ( brak bezpośredniego połączenia pomiędzy częścią miejscowości powiatu leżajskiego, a Łańcutem) spowoduje nie tyle poprawę, co zdecydowane pogorszenie dostępności obywatela do sądu.

***

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że przekształcenia mniejszych sądów rejonowych na wydziały zamiejscowe, to tylko podniesienie elastyczności w zarządzaniu tymi sądami. Ma to przynieść oszczędności. Tylko, że tak naprawdę będą to tylko straty dla budżetu państwa. Trzeba będzie bowiem wypłacać wynagrodzenia dla dodatkowych osób. Np. w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu będą musiały być zatrudnione kolejne osoby, bo pod ich pieczą będą aż dwa wydziały zamiejscowe w Lubaczowie i Przeworsku. Przybędzie więc wiceprezesów oraz przewodniczących sądów i wydziałów zamiejscowych. Trzeba będzie też płacić za dojazdy sędziom z wydziału zamiejscowego do sądu rejonowego i odwrotnie, bo oba te ośrodki będą obsługiwać ci sami sędziowie. 

Justyna Paszkiewicz, Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
olek
olek
9 lat temu

I już nie będzie zatrudniania rodziny i znajomych.

BRZOZOWIACY
BRZOZOWIACY
9 lat temu

I bardzo dobrze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!po co w takim brzozowie sąd ? wszyscy wyemigrowali z tego miasteczka ! a renciści i emeryci nie rozrabiają tylko liczą grosiki na chleb !!! to już praktycznie wioska !!!!