…listopad, grudzień, trzynastek

PODKARPACIE. POLSKA. 13-te pensje dla budżetówki

2,5 mln złotych w Urzędzie Marszałkowskim, 1,7 mln w urzędzie marszałkowskim. Takie kwoty zostały w tym roku przeznaczone na wypłatę urzędnikom dodatkowych rocznych wynagrodzeń za ubiegły rok powszechnie nazywanych “trzynastkami”. Pensje takie otrzymują także pracownicy samorządów i jednostek im podległych, pracownicy biur poselskich i senatorskich oraz urzędów i instytucji centralnych jak np. Kancelarii Sejmu, Senatu, Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta, Państwowej Inspekcji Pracy czy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest narzucone ustawą z 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym rocznym wynagrodzeniu pracowników jednostek sfery budżetowej. Urzędy nie mają więc innego wyjścia jak tylko wypłacać dodatkowe wynagrodzenie. W praktyce oznacza to, że pracownicy sfery budżetowej co roku trzynastkę dostać muszą.

8,5 procent rocznego wynagrodzenia

Wspomniana ustawa precyzuje też dokładnie jaka ma być wysokość trzynastki. Ma ona wynosić 8,5 procent rocznego wynagrodzenia pracownika w ciągu roku kalendarzowego. Średnia kwota 13-tki wypłacanej w Urzędzie Wojewódzkim dla pracowników wyższego szczebla wyniosła 4 992 złote. W wypadku Urzędu Marszałkowskiego średnia trzynastka  (z wyłączeniem członków Zarządu Województwa) wynosiła 3 689 zł. – Moim zdaniem trzynasta pensja to przeżytek, ja pracuję w prywatnej firmie i nikt nie zapłaci mi za miesiąc, którego nie przepracowałem,  nawet premia za dobrą pracę to marzenie – skarży się pan Marcin, pracownik jednego z rzeszowskich supermarketów.

Druga strona medalu…

1 786 zł, taka jest średnia wysokość trzynastki jaką otrzymali pracownicy niższego szczebla w Urzędzie Wojewódzkim. – Dla mnie trzynasta pensja to ogromny zastrzyk gotówki, nie zarabiam wcale kokosów – mówi nam nieoficjalnie jedna z urzędniczek z Urzędu Wojewódzkiego – W tym roku trzynasta pensja uratowała mój domowy budżet.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments